مهرنوش اعتمادی تحت فشار است

تغییر برای برابری: مهرنوش اعتمادی در دیدار پنج دقیقه ای که روز گذشته با خانواده اش داشت، از «تحت فشار» بودن خود خبر داده است.

مهرنوش اعتمادي، فعال کمپین یک میلیون امضا در اصفهان دوم آذرماه در منزل شخصی خود بازداشت شد. ماموران امنیتی با تفتیش منزل وی شماری از کتاب‌ها، جزوه‌های آموزشی و کیس کامپیوترش را توقیف کردند.

مینا جعفری، وکیل مهرنوش اعتمادی که روز گذشته برای دیدار با موکلش به اصفهان رفته بود که با ممانعت مقامات قضایی اصفهان، موفق به دیدار موکل خود نشد.

به گفته مینا جعفری، بازپرس پرونده این فعال حقوق زنان با نپذیرفتن وثیقه تهیه شده برای وی، گفته است که برای «ادامه تحقیقات» به مهرنوش نیاز دارند.

با گذشت ده روز از بازداشت مهرنوش اعتمادی و باوجود ارائه سند جهت وثيقه تعيين شده از سوي دادگاه اصفهان مقامات قضایی از پذیرفتن وثیقه خودداری می کنند.

بازپرس پرونده در واکنش به اعتراض وکیل پرونده مبنی بر غیرقانونی بودن نپذیرفتن وثیقه صادر شده برای زندانی، گفته است که قرار وثیقه را به قرار بازداشت تبدیل خواهد کرد.

اتهام این فعال حقوق زنان، “عضویت در کمپین یک میلیون امضا” اعلام شده است. از وضعیت پرونده مهرنوش اعتمادی و شرایط بازداشتش اطلاعی در دست نیست.

مهرنوش اعتمادی از نخستین فعالان کمپین یک میلیون امضا است. وی همچنین در رابطه با مبارزه با خشونت علیه زنان فعالیت می‌کند. وی پیش از بازداشت بارها به صورت تلفنی احضار و تهدید شده بود.

طی سه سال گذشته، از آغاز به کار کمپین در 5 شهریور 1385 تا کنون 50 نفر از فعالان کمپین یک میلیون امضا بازداشت شده اند.4 نفر بدون بازداشت به دادگاه فراخوانده شده اند و بیش از 15 نفر احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

چهار سال و شش ماه حبس تعلیقی مجموعه احکامی است که تا کنون برای فعالان کمپین صادر شده و تعدادی از پرونده ها نیز در انتظار تشکیل دادگاه یا صدور حکم هستند.

فعالان کمپین در سه سال گذشته در مجموع 273 روز در بازداشتگاه های وزرا، گیشا، بند 209 ، بند عمومی زندان اوین و بازداشتگاه اصفهان به سر برده اند.

آزادی اغلب اعضای کمپین به قید کفالت و وثیقه بوده است، 461 میلیون تومان قرار کفالت و قرار وثیقه 230 میلیون تومانی بهای آزادی موقت فعالان کمپین تا زمان تشکیل دادگاه و صدور حکم است.

طی این مدت، اتهام اصلی فعالان کمپین اقدام علیه امنیت از طریق عضویت در کمپین یا جمع آوری امضا عنوان شده است. و تاکنون 6 تن از فعالان کمپین که همین اتهامات را داشتند از اتهام تبرئه شده اند. ولی مشاهده می کنیم که همچنان فعالان کمپین بازداشت می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.