جایزه حقوق بشر انجمن سازمان ملل واشنگتن برای ثریا عبید

کانون زنان ایرانی : صندوق جمعیت ملل متحد از اهدای جایزه حقوق بشر “انجمن سازمان ملل در پایتخت ايالات متحده ” به ثریا احمد عبید، مدیراجرائی این صندوق خبر داد.

جایزه حقوق بشر لوئی بی سون درسال 1997 تاسیس شد وسالانه به افرادی اعطا می شود که مشارکت اساسی در حقوق بشر داشته اند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در در این باره گفت: ” بسیار خوشحال هستم که انجمن سازمان ملل ثریا عبید را برنده جایزه لوئی بی سون اعلام کرده است. ثریا عبید قهرمان خستگی ناپذیر حقوق بشر و بهداشت باروری زنان است. او درطول سال های فعالیت خود هیچ ترسی در برداشتن موانع و مبارزه با قالب های موجود به خود راه نداده است. تحت مدیریت ايشان، صندوق جمعیت ملل متحد نقش موثری در ارتقای بهداشت مادران و توانمند سازی زنان و فعالیت های مبارزه با ختنه زنان و فیستول ایفا نموده است. من به ثریا عبید تبریک می گویم واین انتخاب از طرف این سازمان قابل تحسین است. ”

به گفته انجمن سازمان ملل انتخاب ثریا عبید برای دریافت این جایزه، مناسب ترین راه برای نشان دادن دستاوردهای او درزمینه حقوق بشر و تعهد عمیق او به این اعتقاد است که حقوق زنان، حقوق بشراست.

عبید، درهر حیطه ای با تحکم درباره پایان دادن به تبعیض وخشونت علیه زنان و دختران و احترام به حقوق آنان ازجمله حق بهداشت جنسیتی و باروری صحبت کرده است و موفق به درگیر کردن شرکای جدید در سراسر جهان به منظور دستیابی به توانمند سازی زنان و برابری جنسیتی شده است .

ثریا عبید نیز گفته است:” “از دریافت این جایزه پرارزش بسیار خوشحال و مفتخر هستم. دریافت این جایزه به ويژه در روز جهانی حقوق بشر برای من بسیار پراهمیت است. این افتخار من و صندوق جمعیت ملل متحد را که در ارتقای حقوق بشر و پیشبرد توانمند سازی و دستیابی به برابری جنسیتی و بهداشت باروری زنان و دخترانی که کماکان با تبعیض ها و خشونت های جنسیتی رودرروهستند متعهد تر می کند.”

کارن مولهاوزر، رئیس انجمن سازمان ملل در پایتخت ايالات متحده که از قدیمی ترین و بزرگترین بخش های انجمن های سازمان ملل در ایالات متحده است درسخنان خود یاد آور شد رهبری خانم عبید برای همه ما که حقوق باروری را ازجمله حقوق بشر به شمار می آوریم، بسیار الهام بخش است.

جایزه طی مراسمی به عبید اعطا شد . این مراسم با مشارکت دفتر حقوق بشر کلمبیا و کمیسیون حقوق بشرواشنگتن دی سی که برای از میان برداشتن تبعیض و افزایش فرصت های برابر و حمایت از حقوق بشردرواشنگتن دی سی فعالیت می کند بر پا شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.