فشارهای گسترده و صدور احکام سنگین برای روزنامه نگاران در بند ،مژگان مدرس علوم

جنبش راه سبز (جرس): از سال ۱۳۷۹فشارهای گسترده بر اهالی مطبوعات شدت گرفت، بطوریکه موج گسترده نقض آزادی بيان، دستگيری های غیرقانونی، احضار و تعقيب قضايي روزنامه نگاران ایران را تبدیل به بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه کرده است.

دنبال ناآرامی های بعد از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، بازداشت ها و دستگیری ها ی اهالی مطبوعات و فعالان حقوق بشر ابعاد وسیع تری به خود گرفت. این در حالی است که روزنامه نگاران دستگير شده پس از ماهها فشار در زندان بدون مشخص شدن زمان برای محاکمه و بدون حکم قطعي و با پرونده مفتوح از زندان آزاد مي شوند اما با انتشار هر مطلبی از سوی آنان که پرده از حقایقی برداشته و اعمال غیرقانونی مسئولین افشا می شود دوباره احضار و يا به زندان بازگرداننده می شوند.

محمود احمدى‌نژاد در گفت و گویى با یک شبکه تلویزیونى بریتانیایى گفت:”در کشور ما قانون حاکم است. ایران کشور آزادى است و مردم می توانند اظهار نظر کنند و مانند برخى کشورهاى اروپایى نیست.”

وهنگامى که خبرنگار شبکه تلویزیونى یادآور شد، که شمار زیادى از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران بازداشت شده و خبرنگاران خارجى اجازه کار در ایران را ندارند، وی اظهار داشت: “غربى‌ها در باره ایران اشتباه مى‌کنند و فکر مى‌کنند در اینجا خبرى است و ایران ضعیف شده است.”

ین در حالی است که بنا به گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران تا تاریخ یکم دسامبر، بیست و سه روزنامه نگار اعم از خبرنگار، سردبیر و عکاس خبری در ایران محبوس بوده اند.

تلاش های ارزنده سحرخیز درعرصه روزنامه نگاری

عيسي سحرخيز یکی از برجسته‌ترین چهره‌های روزنامه‌نگاری انتقادی ایران است که در روز ۱۲ تیر ماه بدنبال ناآرامی های بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بطور خشونت آمیزی دستگیر می شود به طوریکه دنده‌هایش شکسته و علیرغم شکستگی دنده ، از ارائه هرگونه خدمات پزشکی و ارجاع ایشان به پزشک خودداری می شود.

عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران، روز بیست و دوم آذر در شعبه سوم بازپرسی دادسرای انقلاب آخرین دفاع خود را ارائه کرد. خانواده عیسی سحرخیز در خصوص برگزاری دادگاه به جرس اظهار داشتند که جلسه اخذ آخرين دفاع از این روزنامه نگار در خصوص اتهامات توهين به رهبري، تبليغ عليه نظام ونيز تباني و تجمع به قصد برهم زدن امنيت كشور درشعبه سوم بازپرسي دادسراي انقلاب تهران برگزار شد.

عیسی سحرخیز که صد و هفتاد مین روز خود را در بدترین شرایط زندان سپری می کند در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد بوده؛ دوره ای که از آن با نام شکوفایی مطبوعات یاد می کنند.

گفتنی است این چهره برجسته سیاسی در دفاع از حقوق روزنامه نگاران و جوانان از چنان صراحت لهجه ای برخورداراست که ماجرای حمله ور شدن محسنی اژه‌اي، وزیر اطلاعات اولین دولت احمدی نژاد به وی به خاطر همین شجاعتش برسر زبانها افتاد.

9 سال حبس تعزیری و 74ضربه شلاق

سعيد ليلاز روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل اقتصادی است که روز بیست و هفتم خرداد ماه دستگير و زنداني شد. این فعال مسائل اقتصادی که صد و نود و چهارمین روز خود را در زندان اوین می گذراند به نه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

که طبق آن، یکسال حبس بخاطر مقاله‌هاي اقتصادي، يكسال حبس بخاطر شركت در راهپيمايي 25 خرداد ماه، دو سال حبس و 74 ضربه شلاق بخاطر توهين به مسوولان، پنج سال حبس بخاطر جلساتي كه به عنوان يك اقتصاددان و روزنامه‌نگار با كارشناسان سفارتخانه‌هاي مختلف داشته، از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران برای این روزنامه نگار اقتصادی در نظر گرفته شده است.

محمود عليزاده طباطبايي وكيل سعيد ليلاز، با بيان اين‌كه در مهلت قانوني به حكم صادره اعتراض مي‌كنيم، افزود: “طي ملاقاتي كه با موكلم داشتم وي از مصاديقي كه به عنوان عمل مجرمانه در حكم صادره ذكر شده تعجب كرده و اتهام توهين به مسوولان را قبول نداشته و فقط در مورد انتقادات اقتصادي بر روي حرف خود بود.”

وی در مورد اتهام نگهداری اسناد طبقه بندی شده از سوی موکلش نیز گفت: “دادگاه گزارش تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه را که در خانه وی پیدا کرده را مصداق نگهداری اسناد طبقه بندی شده اعلام کرده است در حالی که این گزارش در تمامی سایت‌های خبری منتشر شده و شرایط اسناد طبقه بندی شده را ندارد و موکلم همچنين سردبیر روزنامه سرمایه بوده و طبیعی است که این گزارش را داشته باشد.”

همچنین همسر لیلاز در این خصوص گفت:” دلايل و مدارك اتهامات انتسابي عمدتا مربوط به مصاحبه‌هاي همسرم بود.”

گفتنی است، او يکي از منتقدان دولت احمدي نژاد و سياست هاي اقتصادي دولت نهم بوده است و بارها نسبت به شرایط بحرانی کشور درعرصه اقتصادی هشدار داده و خواستار نگاه علمی و کارشناسانه به مسائل اقتصادی شده بود تا کشور از ورطه سقوط نجات یابد.

موارد غیرقانونی در روند رسیدگی پرونده صمیمی

کیوان صمیمی بهبهانی از فعالان ملی-مذهبی، عضو شورای ملی صلح، عضو شورای مرکزی “انجمن دفاع از آزادی مطبوعات” وبنیان‌گذار کانون زندانیان سیاسی است که در روز بیست و سوم خرداد به صورت غیر قانونی بازداشت شد.

بنا به آخرین اخبار کیوان صمیمی پس از پایان ده روز مرخصی هفته گذشته پس از مخالفت مقام قضایی با تودیع وثیقه و آزادی بار دیگر به زندان بازگشت اما وی در تماسی با خانواده‌ خود گفته که بعد از مرخصی تا کنون در انفرادی به‌سر برده‌است. با توجه به اتمام بازجويی‌ها وی خواهان انتقال به بند عمومی است ولی تا کنون جوابی به او داده نشده‌است.

کيوان صميمی که از دوست‌داران قديمی آيت‌الله منتظری است با شنيدن خبر درگذشت ايشان، در حضور زندانبانان و با بُغضی در گلو صلوات و فاتحه‌ای تقديم به اين مرجع فقيد می‌کند که با هم‌راهی ساير زندانيان تبديل به حرکتی دسته‌جمعی می‌شود.

خانم نسرین ستوده وکیل صمیمی با اشاره به موارد غیرقانونی فراوان در روند پرونده موکلش گفت: ” پرونده‌ موکلم را بعد از ماه‌ها توانستم ملاحظه کنم و متوجه شدم که بازداشت موقت صمیمی هیچ گاه تمدید نشده است و در واقع ادامه‌ بازداشت ایشان، حداقل بعد از ۲ ماه اول کاملاً غیرقانونی بوده است. از خرداد ماه دستور پذیرش وثیقه در پرونده موجود بوده که بازپرس سبحانی در تمام این مدت از ابلاغ آن خودداری می کرده است.”

گفتنی است وی صد و نود روز را زندان و تحت فشارهای سخت روحی و جسمی جهت ضبط اعترافات تلویزیونی گذرانده است.

درخواست صدور حکم برائت

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار در شامگاه سی و یکم خردادماه در منزل خود به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب دستگیر شد و ی که هم اکنون صد و پنجاه و پنج روز است که در زندان در شرایط بدی بسر می برد روز شنبه 21 آذر ماه دادگاهی برای وی با حضورفریده غیرت، وکیل وی برگزار شد.

غیرت در این باره گفت: “جلسه مذکور با حضور بهمن احمدی امویی و بنده در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار شد. در این جلسه ابتدا کیفرخواست از طرف نماینده دادستان قرائت شد و موارد اتهامی ذکر شد. من با تقدیم لایحه دفاعی دادگاه به دفاع شفاهی پرداختم و مواردی را در جواب کیفرخواست به استحضار دادگاه رساندم.”

غیرت امیدوار است دادگاه مربوطه پس از بررسی نسبت به صدور حکم برائت برای بهمن احمدی امویی اقدام کند.

وی درباره روند پرونده بهمن احمدی امویی گفت: “موکلم روز 30 خرداد دستگیر شد و پس از مدت 20 روز ظاهرا برای او وثیقه ای صادر شد اما متاسفانه این قرار وثیقه به علت مفقود شدن پرونده ایشان به مرحله اجرا درنیامد. تا آنکه در اواخر آبان ماه اعلام شد پرونده با صدور قرار مجرمیت به شعبه 26 دادگاه انقلاب ارجاع شده است.”

گفتنی است این روزنامه نگار باسابقه مدت چهار ماه را درسلول انفرادی تحت فشارهای شدید قرار داشته است.

پیگیرد روزنامه نگاران به جرم خبر رسانی

محمد داوري ،‌سردبير سحام نيوز( سايت رسمي حزب اعتماد ملي ) که در روز هفدهم شهريور با یورش ماموران امنيتي به دفتر مهدي كروبي بازداشت شده بود، در روز اول آذر ماه به اتهام فعاليت تبليغي عليه نظام،‌اجتماع و تباني به قصد برهم زدن امنيت كشور و اخلال در نظم عمومي محاکمه شد. وی نزدیک به سه ماه را در انفرادی گذرانده، روزنامه نگاری بوده كه به خواسته مهدي كروبي و پس ازهماهنگي با هر فرد ،‌ از افراد مدعي تجاوز جنسي اقدام به فيلمبرداري جهت ارايه آن به مسوولان مي نمود.

ساسان آقایی ، روزنامه نگار و فعال سیاسی که روز سی ام آبان ماه در منزلش دستگیر شده بود بعد ازچهل روز انفرادی و فشارهای شدید با اتهام تبلیغ علیه نظام، به بند عمومی منتقل شده است. این روزنامه‌نگار درپی نامه‌ 293 نفر از روزنامه‌نگاران به علما و مراجع تقلید بازداشت شد.

مسعود باستانی روزنامه نگار در چهاردهم تیرماه كه برای پیگیری وضعیت همسرش مهسا امرآبادی که در بازداشت بسر می برد به دادگاه انقلاب تهران مراجعه كرده بود با حكم قضایی بازداشت شد.

این فعال سیاسی در دادگاه بدوی به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد که از حکم مدت محکومیت صادره یکسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و 5 سال به اتهام اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش صادر شده است.

شریف درباره پرونده مسعود باستانی نیز گفت: “با توجه به اینکه شغل موکلم روزنامه‌نگاری است و روزنامه‌نگار در برابر خدمات راجع به شغل خود مانند همه مشاغل دستمزد می‌گیرد،پیگیرد روزنامه نگار به لحاظ انجام کارهای قانونی راجع به شغل خبرنگاری مبناي قانونی ندارد به همین دلیل به ناچار چشم امید به دادگاه تجدید نظر دوخته‌ام.”

محمد شریف وكيل مسعود باستاني روزنامه نگار در بند با بيان اينكه حكم بدوي موكلش بدون حضور وكيل صادر شده از دادگاه تجديدنظر خواست تا براي رسيدگي به اتهامات موكلش تشكيل جلسه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.