متخصص اعصاب و روان: ميزان ابتلا به افسردگی در زنان، دو برابر مردان است

ایرنا: عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت:به طور کلي، ميزان ابتلا به بيماري و اختلالات افسردگي در زنان، دو برابر مردان است.

دکتر “اميد رضايي ” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا با اشاره به اينکه يکي از بيماري هاي شايع اعصاب و روان، بيماري افسردگي است،افزود: اين نوع بيماري و اختلالات ناشي از آن در سراسر دنيا و فرهنگ ها به وضوح مشاهده مي شود.

استاديار روانپزشکي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با بيان اينکه شيوع اين بيماري در زنان گاه تا 25 درصد هم مي رسد،گفت:تفاوت هاي هورموني،اثرات زايمان و تفاوت در فشارهاي رواني اجتماعي ميان زنان و مردان،باعث شده تا خانم ها با بيماري افسردگي،بيشتر دست و پنجه نرم کنند.

اين متخصص اعصاب و روان در عين حال،ادامه داد:افسردگي، در افراد مجرد و يا آن دسته که از همسرانشان جدا شده اند ، بيشتر ديده مي شود و البته اين مساله به اين معنا نيست که اين بيماري در سايرين نيز وجود ندارد.

رضايي همچنين، گفت:در اختلالات خلقي نظير افسردگي، احساس تسلط بر خلق و روحيه از بين رفته و فرد ،‌رنج و عذاب زيادي را متحمل شده و تا مدت ها نيز آن را به دليل ترس از سرزنش و عدم پذيرش از سوي ديگران، ابراز نمي کند.

به گفته وي، در فرد افسرده، انرژي،نيرو و علاقه از دست مي رود و گاه در او احساس گناه و سرزنش خود پديدار مي شود و شخص احساس مي کند اميد به آينده را از دست داده است.

وي ، دل نازک شدن و به گريه افتادن،کاهش اشتها و وزن، بهم خوردن خواب،کاهش ميل و فعاليت جنسي و افکار مربوط به مرگ يا حتي خودکشي، را از شاخص ترين علايم افسردگي، ذکر کرد.

رضائي تاکيد کرد:امروزه از درمان هاي غير دارويي نيز در کنار درمان دارويي براي علاج اين بيماري افسردگي نيز استفاده مي کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *