زور آزمايی نمادين زنان با زبانه‌های آتش

خبرگزاري فارس: با اينكه حضور زنان آتش نشان در شهرداري تهران منتفي شده است اما زنان داوطلب دست بر دار نيستند. آنها راه ميان بري پيدا كرده‌اند و حاضر شده‌اند در كنار مردان به عنوان نيروي كمكي به زورآزمايي با شعله‌هاي آتش بروند. اما اين پايان كار نيست.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، كلانشهر تهران با بيش از 8 ميليون نفر جمعيت حدود 100 ايستگاه آتش‌نشاني دارد و در تمام اين ايستگاه‌ها مردان مشغول به فعاليت هستند؛ اما در يك مقطع زماني قرار شد زنان نيز به عنوان آتش‌نشان در شهرداري تهران مشغول به فعاليت شوند.

شهرداري تهران مدت‌ها بر روي موضوع آتش‌نشانان زن مانور داد؛ ولي مسعود كرباسيان، معاون سابق خدمات شهري شهرداري تهران آب پاكي را روي دست خبرنگار فارس ريخت و گفت: نبايد نگاه جنسيتي به اين موضوع داشت.
محمدرضا حاجي‌بيگي، مدير عامل سازمان آتش‌نشاني نيز درباره علل منتفي شدن حضور زنان در آتش‌نشاني، گفت: شرايط جامعه ايران به گونه‌اي است كه نمي‌توان از زنان و مردان به طور همزمان در چنين مشاغلي استفاده كرد. علاوه بر اين داشتن “توانايي جسمي لازم ” نيز يكي از دلايل عملي نشدن اين طرح است.

استفاده از آتش‌نشانان داوطلب از جمله مواردي است كه در تمام كشورهاي پيشرفته دنيا به آن توجه شده است؛ در حال حاضر درصدي از آتش‌نشانان در شهرهاي بزرگي همچون توكيو، رم، لندن، نيويورك، ملبورن، تهران و غيره داوطلب هستند.

در تهران استفاده از آتش‌نشانان داوطلب با دو رويكرد و هدف اصلي پيگيري مي‌شود. هدف اول اينكه در مواقع بحراني و هنگام بروز حوادث بزرگ، آتش‌نشانان داوطلب مي‌توانند بخشي از امور ايمني را انجام دهند و هدف دوم نيز اشاعه فرهنگ ايمني در ميان عموم شهروندان است.

بخشي از آتش‌نشانان داوطلب را زنان تشكيل داده‌اند؛ زنان آتش‌نشان بيشتر از اينكه در حوادث شركت كنند در آموزش‌ها فعاليت مي‌كنند.

آتش‌نشانان زن داوطلب بدون دريافت ريالي به كمك حادثه ديدگان البته به صورت كمكي مي‌شتابند.
اين افراد بالا رفتن از نردبان‌هاي 30 متري، پرتاب از بلندي، راپل و غيره را آموزش ديده و تقريباً براي حضور در عمليات‌‌ها آماده هستند.

زنان آتش‌نشان داوطلب در گروه‌هاي10 نفره هر روز در تنها پايگاه خود به‌ صورت آماده‌‌باش حضور دارند تا درصورت نياز در برخي از مأموريت‌هاي ويژه شركت كنند. آنها در مدت اقامت خود در پايگاه تمرين‌هاي لازم را انجام مي‌دهند.
زنان آتش‌نشان داوطلب در تدريس، آموزش اصول ايمني در مدارس، ارائه آموزش‌هاي ايمني عمومي در نمايشگاه‌ها و همايش‌ها و حوادثي كه نياز به حضور آنها باشد، شركت مي‌كنند.

البته نبايد از اين نكته غافل شد كه زنان آتش‌نشان تهراني به تنهايي نمي‌توانند در عمليات‌ها حضور داشته باشند و بايد در كنار مردان در حوادث شركت كنند.

*فرمانده عمليات آتش‌نشانان زن؛ مرد است

بايد به زنان در عرصه‌هاي مختلف اجازه رشد و شكوفايي داده شود تا آنها بتوانند به بهترين شكل ممكن فعاليت كنند.
يك مزداي دو كابينه تنها خودروي است كه زنان آتش‌نشان با آن در عمليات‌ها شركت مي‌كنند. نكته جالب توجه اين است كه راننده اين خودرو كه زنان را به محل اعزام حادثه مي‌كند؛ مرد است.
زنان آتش‌نشان فرمانده عمليات زن ندارند و مردان فرماندهي عمليات آنها را برعهده دارد.

*زنان آتش‌نشان داوطلب در كنار مردان به عمليات‌ اعزام مي‌شوند

عليرضا فرخاك، رئيس ايستگاه 77 آتش‌نشاني به خبرنگار فارس در اين‌باره مي‌گويد: در حال حاضر نخستين ايستگاه آتش‌نشانان زن داوطلب راه‌اندازي شده و يك تا دو ماه آينده در هر 5 منطقه آتش‌نشاني ايستگاه‌هايي كه زنان در آن مستقر باشند، راه‌اندازي مي‌شود.

فرخاك مي‌گويد: در هر شيفت حداكثر 10 زن آتش‌نشان داوطلب وجود دارد كه در صورت وقوع حادثه در كنار مردان به كمك حادثه ديدگان مي‌شتابند.

رئيس تنها ايستگاه‌آتش‌نشاني كه زنان در آن مستقر هستند، در پاسخ به اين پرسش كه زنان آتش نشان داوطلب به صورت شبانه‌روزي مشغول به فعاليت هستند، مي‌گويد: نه. فقط ساعت اداري 8 تا 16 مشغول به فعاليت هستند.
رئيس ايستگاه 77 آتش‌نشاني به استفاده از آتش‌نشانان داوطلب زن در استخرهاي زنانه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در جاهايي كه مردها نمي‌توانند به كمك حادثه ديدگان بشتابند؛ زنان آتش‌نشان داوطلب اقدامات لازم را انجام دهند.

* برخي از مردها نمي‌گذارند، آتش‌نشان مرد به همسرشان در حادثه كمك كنند

وي به حادثه‌گير كردن پاي زني در ميان جداول خيابان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: آتش‌نشانان مرد به كمك اين زن شتافتند. با وجودي كه آتش‌نشانان مرد دستكش در دست داشتند، همسر اين زن نگذاشت آتش‌نشانان پاي همسرش را از گارديل خارج كنند.
همسر اين مرد معتقد بود نبايد دست آتش‌نشانان مرد به پاي همسرش برخورد كند.
فرخاك با اشاره به اينكه در هر هفته آتش‌نشانان زن داوطلب در يك يا چند حادثه حضور پيدا مي‌كنند، مي‌افزايد: زنان نسبت به مردان كمتر در حوادث شركت مي‌كنند.

* زنان، آتش‌نشاناني كه صخره نورد و كاراته‌كار هستند

به گفته فرخاك، 375 آتش‌نشان داوطلب وجود دارد و 60 نفر آنها در شيفت‌ها شركت مي‌كنند.
رئيس ايستگاه 77 آتش‌نشاني به برگزاري كلاس‌هاي مربيگري براي اين افراد اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين كلاس‌ها بسيار مفيد است.

وي رده سني زنان آتش‌نشان داوطلب را زير30 سال عنوان مي‌كند و مي‌گويد: بيشتر آنها صخره نورد، كاراته‌كار و ورزشكار رشته دو ميداني هستند.

فرخاك با اشاره به اينكه اين افراد دوره آموزشي 80 ساعته مي‌گذرانند، خاطرنشان مي‌كند: ‌اين آموزش به صورت عملي و تئوري است.

وي مي‌گويد: آتش‌نشانان سازمان، 900 تا هزار ساعت آموزش مي‌گذرانند.

به گفته فرخاك، آتش‌نشانان داوطلب زن دستگاه تنفسي 17 تا 22 كيلوگرمي را به راحتي حمل و به كمك حادثه ديدگان مي‌شتابند.

وي مي‌گويد: دوره راپل كه يكي از دوره‌هاي مشكل است كه آتش نشانان داوطلب زن آن را گذرانده‌اند.
رئيس ايستگاه 77 آتش‌نشاني با اشاره به اينكه مدت كوتاهي است، آتش‌نشانان زن داوطلب مشغول به فعاليت شده‌اند، مي‌گويد: اين افراد به تنهايي به محل حادثه اعزام نمي‌شوند؛ بلكه به همراه مردان به كمك حادثه ديدگان مي‌شتابند.
فرخاك مي‌گويد: برخي از كارها از دست زنان برنمي‌آيد و معمولاً اين افراد در كنار مردان فعاليت مي‌كنند.
وي با تأكيد بر اينكه اين افراد هيچ حقوقي دريافت نمي‌كنند، مي‌گويد: كاملاً داوطلب هستند و در هر ساعتي از روز كه به آنها نياز داشته باشيم، حضور مي‌يابند.

رئيس ايستگاه 77 آتش‌نشاني با اشاره به اينكه اين افراد زير 3 دقيقه به محل حادثه مي‌رسند، مي‌افزايد: چندي پيش خانمي در آسانسور گرفتار شده بود، آتش‌نشانان داوطلب در كنار مردان عمليات كرده و اين زن را نجات دادند.
فرخاك مي‌گويد: تماس مستقيم با آتش‌نشانان زن داوطلب صورت نمي‌گيرد؛ بلكه ستاد فرماندهي به مردان اطلاع و آنها نيز زنان را در جريان قرار مي‌دهند.

*حضور زنان در آتش‌نشاني به صورت كامل منتفي است

مسعود كرباسيان، معاون سابق خدمات شهري شهرداري تهران در اين‌باره به خبرنگار فارس مي‌گويد: حضور زنان آتش‌نشان به صورت كامل در شهرداري تهران منتفي شده است.

وي مي‌افزايد: اينكه بخواهيم ايستگاه‌هاي جداگانه‌اي براي زنان درست كنيم يا اگر حادثه‌اي رخ داد، منتظر شويم آنها بيايند اصلاً درست نيست؛ به دنبال اين هستيم كه زودتر به محل وقوع حادثه برسيم و به آسيب‌ديدگان كمك كنيم.
معاون سابق خدمات شهري شهرداري تهران مي‌گويد: در آتش‌نشاني اولويت كاري توسعه ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني، آموزش نيروها، به روز كردن تجهيزات و امكانات و رعايت استاندارهاي ايمني است.

*مأموريت‌هاي ويژه‌اي براي زنان آتش‌نشان در نظر گرفته شد

محمدرضا حاجي‌بيگي، مدير عامل سازمان آتش‌نشاني شهرداري تهران در اين باره مي‌گويد: مأموريت‌هايي كه زنان مي‌توانند در آن شركت كنند؛ در شرايط عادي شامل ارائه هشدارهاي ايمني منزل به منزل و فرهنگ‌سازي در جامعه مي‌شود.

وي مي‌گويد: مأموريت‌هاي ويژه‌اي مانند استفاده از آتش‌نشانان داوطلب زن در پارك‌ها و فضاهايي كه احتمال وقوع حريق‌هاي كوچك وجود دارد يا در مناطقي كه براي تردد آتش‌نشانان مرد محدوديت‌هايي وجود دارد، زنان مي‌توانند انجام وظيفه كنند.

*سارا: بايد پايه يك رانندگي بگيرم

سارا بيات، يكي از آتش‌نشانان داوطلب به خبرنگار فارس مي‌گويد: پدرم آتش‌نشان است و از كودكي با اين حرفه آشنا هستم.

وي با تأكيد بر اين موضوع كه وجود آتش‌نشانان زن بسيار ضروري است، مي‌افزايد: در مكان‌ها كه براي زنان حادثه‌اي رخ مي‌دهد، آتش‌نشانان زن به راحتي مي‌توانند به كمك حادثه ديدگان بشتابند.

سارا به گذراندن دوره‌هاي تئوري حريق و ايمني اشاره مي‌كند و مي‌گويد: ‌اين دوره‌ها براي هر فرد نياز است تا بتواند ايمني خود و اطرافيان را فراهم كند.

وي در ادامه مي‌گويد: دوره‌هاي عملي را در ايستگاه ياد گرفته‌ايم.

اين آتش‌نشان داوطلب 25 ساله با اشاره به اينكه عمليات نردبان، آب‌رساني، خاموش كننده‌ها و تجهيزات خودروها را ياد گرفته‌ايم، مي‌افزايد: حتي براي لوله بازكردن زمان گرفته تا اين عمليات را با سرعت و دقت انجام ‌دهيم.

اين دانشجوي مديريت با بيان اينكه به حرفه آتش‌نشاني بسيار علاقه‌مند است، مي‌گويد: بايد عشق داشته باشيم تا بتوانيم اين كار را به خوبي انجام دهيم.

وي با اشاره به اينكه زنان آتش‌نشان داوطلب اكثراً ورزشكار هستند، مي‌گويد: زنان آتش‌نشان داوطلب بدن‌هاي ورزيده‌اي دارند و به راحتي مي‌توانند در عمليات‌ها شركت و به كمك حادثه ديدگان بشتابند.

سارا كه مي‌خواهد پايه يك رانندگي بگيرد، در ادامه مي‌گويد: بايد همه كار بلد بود تا بتوانيم در عمليات‌ها به راحتي شركت كنيم.

به گفته سارا، آتش‌نشانان زن بيشتر از اينكه در عمليات‌ها شركت كنند، پيشگيري از حوادث را ياد مي‌گيرند.

* برخي آتش‌نشان زن قبلاً حتي نمي‌توانستند بالاي چهار پايه بروند

سارا در ادامه مي‌گويد: برخي از زنان آتش‌نشان داوطلب، در گذشته حتي نمي‌توانستند، بالاي چهارپايه رفته و يك چوب پرده نصب كنند؛ اما همين افراد پس از آموزش ديدن از نردبان‌هاي عظيم براي عمليات‌ها بالا مي‌روند.
سارا مي‌گويد: وقتي احساس مي‌كنيم جان آدم‌ها در ميان است ديگر ترسي به دل راه نمي‌دهيم.

* مشكل استخدام و بيمه زنان آتش‌نشان داوطلب را برطرف كنند

رسول‌نيا يكي ديگر از آتش‌نشانان زن داوطلب كه به بچه‌هاي مهد كودك آموزش مي‌دهد، مي‌گويد: آموزش دادن به كودكان كار سختي است چرا كه ابتدا بايد با آنها ارتباط برقرار كنيم.

وي ادامه داد: ولي زماني كه با آنها ارتباط برقرار مي‌كنيم، آنها مي‌توانند اصول ايمني را در خانه‌ها به خوبي منتقل كنند.
اين آتش‌نشان زن جوان مي‌گويد: زنان آتش‌نشان داوطلب بيشتر از اينكه در عمليات‌ها شركت كنند در آموزش‌ها حضور دارند.

رسول‌نيا مي‌افزايد: آتش‌نشان داوطلب حقوقي دريافت نمي‌كند و حتي بيمه نيستند، بهتر است مسئولان شهري اين مشكل را برطرف كنند.

*فاطمه: از ارتفاع 20 متري خود را به پايين پرت كردم

فاطمه احيا، يكي ديگر از آتش‌نشانان زن داوطلب به خبرنگار فارس مي‌گويد: چندي پيش حريقي رخ داد. به محل حادثه اعزام و با خاموش‌كننده‌ حريق را اطفا كرديم.

اين زن جوان مي‌گويد: ما به راحتي مي‌توانيم عمليات كنيم؛ بايد به ما اعتماد كنند.

احيا با بيان اينكه از ارتفاع 20 متري خود را به پايين پرتاب كرده است، مي‌گويد: وقتي در مانوري اين كار را انجام دادم آقايان نيز تعجب كرده بودند.

وي به برخي از حوادث كه آتش‌نشان زن داوطلب مصدوم شده‌اند، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: مثلاً در يكي از حوادث پاي من لاي ميله گير كرد و به شدت آسيب ديد.

* خانوادگي در اين كار هستيم

طاهره، يكي ديگر از آتش‌نشانان زن مي‌گويد: دوره راپل را گذرانده‌ايم، اين دوره بسيار سخت است. در اين دوره بايد از چاه پايين رفته و يا اقدامات ديگري در اين زمينه انجام دهيم.

سميرا، آتش‌نشان زن ديگري كه دوره راپل را گذرانده است، مي‌گويد: راپل طنابي است كه از سقف آويزان مي‌كنند و بايد با طناب حركت كنيم.

زهرا، يكي ديگر از آتش‌نشانان زن مي‌گويد: با راپل از يك ساختمان 4 طبقه به سمت پايين حركت كردم تا بتوانيم يكي از مصدومان را در مانور نجات دهيم.

زهرا كه خانوادگي در اين كار هستند، مي‌افزايد: شوهرم، برادر همسرم همه در اين كار هستند، آتش‌نشاني يكي از شغل‌هاي هيجان انگيز است.

واكنش‌هاي جالب مردم به آتش‌نشان زن

رضا كه حدود 30 ساله است، درباره حضور زنان آتش‌نشان در عمليات‌ها مي‌گويد: اگر حريقي رخ دهد، نخستين كساني كه فرار مي‌كنند همين زنان آتش‌نشان هستند. مگر آتش‌نشان شدن، شوخي است.

وي در ادامه مي‌گويد: بهتر است اين كارها به مردان واگذار شوند و زنان دخالتي در اين امور نكنند.

مريم 25 ساله‌ در اين‌باره به خبرنگار فارس مي‌گويد: در موقع حادثه ديگر مهم نيست چه كسي به كمك مي‌آيد؛ مهم اين است كه فقط نجات پيدا كنيد.

مرد 23 ساله‌اي كه كارمند است در اين‌باره، مي‌گويد: در حال حاضر به آتش‌نشانان زن اعتماد ندارم. همان طور كه زنان راننده نشدند؛ نمي‌توانند آتش‌نشان هم شوند.

وي در ادامه مي‌گويد: اين افراد تجربه كافي ندارند و شايد نتوانند به موقع كمك رساني لازم را انجام دهند.

مرد 33 ساله‌اي كه كارمند است، در اين‌باره مي‌گويد: اميدوارم هيچ وقت اتفاقي رخ ندهد؛ ولي در موقع بحران فرقي نمي‌كند چه كسي به كمك بشتابد و جنسيت معنا ندارد.

وي مي‌افزايد: در مرگ و زندگي اين حرف‌ها معنا ندارد. برخي مواقع زنان بهتر مي‌توانند امداد رساني كنند.

شهناز 23 ساله در اين‌باره مي‌گويد: آتش‌نشاني شغل مردانه است و زن‌ها نمي‌توانند آن را به خوبي انجام دهند؛ مديريت بحران توسط مردان هميشه بهتر انجام شده است.

وي خاطرنشان مي‌كند: سرعت عمل مردان در هنگام بروز حوادث بيشتر از زنان است.

اين دختر جوان با اشاره به اينكه اصلاً‌ به زن‌هاي آتش‌نشان اعتماد ندارد، مي‌گويد: مردها بهتر مي‌توانند حريق را خاموش كنند؛ تا زنان بخواهند آتش را خاموش كنند، تمام زندگي بر باد رفته است.

آتش‌نشانان داوطلب زن بعد از گذراندن دوره‌هاي تئوري و عملي آتش‌نشاني هنوز به صورت كمكي در كنار مردان به عمليات‌ها اعزام مي‌شوند. آيا اين زنان آتش نشان داوطلب حضور واقعي در صحنه دارند يا حضور آنان نمادين است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.