مدير انتشارات مازيار: آيدا می‌خواهد نوشته‌های خود را به اسم شاملو منتشر كند

ايلنا: مهرزاد كاظم‌زاده، ناشر آثار شاملو مدعي است پس از سال‌ها همكاري با زنده‌ياد احمد شاملو؛ قلم او را مي‌شناسد و باتوجه به اين شناخت؛ معتقد است برخي از فيش‌هاي متن ارائه شده ازسوي آيدا براي انتشار جلد دوازدهم كتاب كوچه؛ زائيده ذهن و قلم شاملو نيست.

بيش از نه سال از مرگ احمد شاملو شاعر، مترجم و كارشناس زبان محاوره مي‌گذرد و همچنان پيرامون اين اسم بزرگ در تاريخ ادبيات معاصر ايران، حرف و حديث‌ها و جنجال‌ها متوقف نشده است.

البته به استناد تاريخ، اتفاق‌ها و جنجال‌سازي‌ها پس از مرگ يك چهره برجسته در سراسر جهان به سنتي مالوف تبديل شده است كه طي آن بعضي‌ها با رويكرد تمجيدي از آن شخصيت؛ خود را به او نزديك مي‌كنند يا با انكار وي و زير سئوال بردن آثارش؛ قصد مي‌كنند كه براي خود جايگاهي دست و پا كنند.

پس از مرگ زنده‌ياد احمد شاملو، جريان‌هاي متفاوتي با رويكردهاي مختلف دست به كار شدند. عده‌اي او را به قتل محكوم كردند، عده‌اي او را با با ارتش سرخ روسيه در ارتباط دانستند،‌ازسوي نزديكانش سخنان تازه‌اي از او نقل شد و تعجب‌برانگيزترين اين حوادث به دادگاه كشيده شدن اختلافات آيدا سركيسيان(همسر زنده‌ياد شاملو) و مرحوم سياوش شاملو(پسر احمد شاملو) بود كه نهايتا كار به تقسيم ميراث رسيد و داشته‌هاي شاملو بين اين دو تقسيم شد.
همچنين اختلاف‌نظرهاي اين دو؛ بر سر اينكه چه كسي متولي بنياد حفظ و نشر آثار احمد شاملو است، جاي خود داشت كه با مرگ سياوش؛ اين امر منتفي شد.

فارغ از تمام اين جنجال‌ها مخاطبان آثار احمد شاملو حتي در غياب او روز به روز رو به درحال افزايش بوده است. گواه اين ادامه مخاطب؛ انتشار فرهنگنامه «كتاب كوچه» و ناياب شدن هر شماره از آن بلافاصله پس از نشر و قيمت‌گذاري‌هاي كاذب بر اين مجموعه در بازار كتاب است.

در اين راستا ماه‌ها پيش با جويا شدن توالي انتشار مجموعه «كتاب كوچه» كه مسئوليت جمع‌آوري و تدوين دست‌نوشته‌هاي زنده‌يار شاملو براي اين مجموعه بر عهده آيدا سركيسيان و ع. پاشايي است، خبر منتشر شدن جلد دوازدهم كتاب كوچه در آينده‌اي نزديك از سوي اين خبرگزاري اعلام شد اما پس از گذشت ماه‌ها اين امر اتفاق نيفتاده است.

مهرزاد كاظم‌زاده(مدير انتشارات مازيار و ناشر آثار شاملو) در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، از جريان تازه‌اي پرده برداشت كه در نوع خود قابل توجه وكم سابقه است.

وي ضمن بيان اين مطلب كه دليل منتشر نشدن جلد 12 كتاب كوچه؛ وجود اختلاف بين او و آيدا سركيسيان است، گفت: من سال‌هاست كه با شاملو و آثارش آشنايي دارم و قرارداد نشر مجموعه كتاب كوچه نيز سال‌ها پيش مابين من و شاملو امضا شده است.

كاظم‌زاده با اشاره به گرايشات و علاقه‌مندي‌هاي خود به آثار شاملو ادامه داد: من با اشعار و نوشته‌هاي شاملو زندگي كرده‌ام و با انديشه و قلم اين هنرمند بزرگ كاملا آشنا هستم و اين آشنايي باعث شده كه من؛ نوع نگارش و تفكرات حاكم بر نوشته‌هايش را از ديگر نوشته‌ها بازشناسم.

وي در مورد جلد 12 كتاب كوچه گفت: ماجرا از اين قرار است كه مدت‌ها قبل خانم سركيسيان نسخه‌هاي اوليه‌اي كه براي جلد دوازدهم اين مجموعه درنظر گرفته بود به من تحويل داد و من در همان خوانش نخست متوجه شدم كه آيدا خودش برخي از فيش‌هاي ناقص مانده شاملو را تكميل كرده است.

اين ناشر از واكنش خود نسبت به اين ماجرا و مسكوت گذاشتن پروژه انتشار آن خبر داد و اين كار را با حيثيت اين شاعر بزرگ و حرمت مخاطبان آن درتعارض مي‌بيند.

وي گفت: پس از اعلام نظر و تصميم به آيدا قرار شد نسخه‌هاي موردنظر را در اختيار چند متخصص و كارشناس كه با آثار و شخصيت شاملو آشنا هستند؛ گذاشته شود تا آنها نظر خود را بگويند كه اين پيشنهاد ابتدا ازسوي خانم سركيسيان پذيرفته شد ولي بعدها از آن شانه خالي كردند.

ناشر آثار شاملو در ادامه معوق ماندن انتشار اين اثر از شكايت‌هاي آيدا سركيسيان و ع. پاشايي با هدف تفويض حق انتشار اين مجموعه از انتشارات مازيار خبر داد و گفت: دادگاه باتوجه به اسناد قرارداد من و شاملو به آنها راي منفي داد و پس از آن درخواست دادگاه تجديدنظر كردند كه من پيشاپيش مطمئن هستم كه بازهم تلاش آنها بي‌نتيجه خواهد ماند.
وي با بيان اين مطلب كه هنوز فيش‌هاي زيادي خصوصا در حروف ح و چ از شاملو باقي مانده است، افزود: ‌احمد شاملو از جايگاه والايي در ادبيات ايران برخوردار است و مخاطبان او كه تشنه حتي يك سطر از نوشته‌هاي باقي مانده از او هستند، از انتشار مطالب ناقص مانده اين شاعر نيز استقبال خواهند كرد.

كاظم‌زاده ضمن تقبيح عملكرد همسر شاملو معتقد است اگر ايشان به نوشتن علاقه‌دارد و خود را در حد و اندازه‌هاي چاپ كتاب مي‌داند؛ مي‌تواند به اسم خودش كتاب چاپ كند، نه اينكه از آبرو و شهرت همسرش استفاده كند.
وي در پايان سخنانش اظهار كرد: ‌طبق قراردادي كه دراختيار من است حق انتشار تمام نوشته‌هاي احمد شاملو در باب «كتاب كوچه» براي انتشارات مازيار محفوظ است و طبق اين قرارداد من حتي مي‌توانم بابت دراختيار نگذاشتن نوشته‌هاي شاملو براي انتشار شكايت كنم كه البته به احترام او از اين كار صرف‌نظر كرده‌ام.

آنچه در سرگذشت اين ماجراي نه ساله مشهود است مشتي است نمونه خروار اتفاقاتي كه پيرامون موفقيت‌هاي چهره‌هاي نخبه رخ مي‌دهد كه فارغ از اصل و گوهر آنچه كه بزرگاني چون احمد شاملو براي نسل‌هاي بعداز خود به يادگار گذاشته‌اند، اتفاقي ناميمون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.