خراسان جنوبی بيشترين آمار زنان سرپرست خانوار را دارد

خبرگزاري فارس: معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه گفت: خراسان جنوبي بيشترين آمار زنان سرپرست خانوار را دارد.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از روابط عمومي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه، شهلا كاظمي‌پور با اشاره به اينكه ما در خصوص زنان سرپرست خانوار در كشور با كمبود منابع مطالعاتي و اطلاعاتي مواجه هستيم،‌ اظهار داشت: با وجود آمارهاي كه در سرشماري نفوس با هزينه‌هاي بالا انجام مي‌‌شود ولي هنوز اطلاعات جامع و كاملي از زنان سرپرست خانوار در دست نداريم.

معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه ادامه داد: در كشور ما آمار زنان سرپرست خانوار 9 درصد است و اين ميزان در آمار،‌ از كمتر از 20 درصد در كشورهاي جنوب و جنوب شرقي آسيا تا 50 درصد در كشورهاي آفريقايي متفاوت است.

وي تصريح كرد: به دليل اينكه نحوه آمارگيري كشورها با هم متفاوت است،‌ نمي‌توانيم بگوييم وضعيت كشور ما بهتر از كشورهاي جنوب شرقي آسياست.

كاظمي پور با اشاره به اينكه فقر در دنيا روندي زن‌گرايانه يافته است،‌ اظهار داشت:‌ خانواده‌هايي كه زنان سرپرست آن هستند بيشتر از خانواده‌هاي تك سرپرست كه مرد عهده‌دار و سرپرست خانوده است در فقر به سر مي‌برند.

وي تصريح كرد: از سال 1335 تا 1375، تعداد زنان سرپرست خانوار كاهش يافت ولي بر طبق آمار ،‌ از سال 75 تا 85 و به خصوص در سال 85 ميزان مردان سرپرست خانوار 90 درصد و زنان سرپرست خانوار كمتر از 10 درصد بوده است.

معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه گفت: استان كهگيلويه و بويراحمد با 5/7 درصد كمترين آمار و استان خراسان جنوبي با 12 درصد بيشترين آمار زنان سرپرست خانوار را در كشور دارند.

وي تأكيد كرد:‌ با توجه به آمارها، هر چه از سمت غرب به شرق كشور حركت كنيم، تعداد زنان سرپرست خانوار افزايش يافته و اين آمار نشان مي‌دهد كه افزايش اين روند شايد ريشه فرهنگي و قوميتي داشته باشد.

كاظمي پور با بيان اينكه با افزايش سن زنان ،‌ سهم سرپرستي خانوار نيز افزايش مي‌يابد،‌ بيان كرد: سرپرست خانواري در زنان از حدود 25 سالگي آغاز و در حدود بالاي 65 سالگي به بيشترين حد خود مي‌رسد و با توجه به اينكه زنان سرپرست خانوار اغلب سالمندان بوده فقر و مشكلات اقتصادي در ميان آن‌ها بيشتر ديده مي‌شود.

معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه گفت:‌ درصد زنان سرپرست خانوار روند رو به رشدي در سال‌هاي اخير، در كشور داشته است ولي چون ما در آمار،‌ زنان بدسرپرست را با زنان بي سرپرست نمي‌آوريم،‌ رقم واقعي زنان سرپرست خانوار به درستي بيان نمي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.