رييس انجمن علمی راديولوژی با انتقاد از انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان: پديده «خود ارجاعی» بيشترين زيان را به پيكره پزشكی كشور وارد می‌كند

ایسنا: رييس انجمن علمي راديولوژي ايران با انتقاد از انجام سونوگرافي توسط متخصصان زنان و زايمان و اكوكارديوگرافي توسط متخصصان قلب، گفت: ‌رواج پديده خود ارجاعي بيشترين زيان و لطمه را بر پيكره پزشكي كشور وارد مي‌كند.

دكتر عبدالرسول صداقت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با غلط دانستن پديده خود ارجاعي مبني براينكه پزشك، بيماري را تشخيص و شخصا خدمت پاراكلينيك را درخواست كند، ‌اظهار كرد: در چنين مسيري هيچ كنترلي وجود ندارد.

وي با اشاره به افزايش تعداد سونوگرافي‌هاي انجام شده توسط متخصصان زنان و زايمان و اكوكارديوگرافي‌هاي توسط متخصصان قلب، گفت:‌ اين در حالي است كه دستياران راديولوژي از دانشجويان پذيرفته شده با بهترين نمرات هستند (جزو بالاترين نمرات) و دست كم براي مدت شش ماه براي آشنايي با مباني علمي سونوگرافي، MRI، راديولوژي و CTscan فيزيك مي‌خوانند.

رييس انجمن علمي راديولوژي ايران با بيان اين كه هرچند پيشرفت علوم باعث تداخل بسياري از رشته‌ها شده است، افزود: اما اين تداخل نبايد به تزاحم تبديل شود.

دكتر صداقت با تاكيد براين كه پديده خود ارجاعي، احتمال فساد را افزايش مي‌دهد،‌ افزود: وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت موظف است زيرساخت‌هاي لازم را براي كمترين آسيب و زيان به بيمار طراحي كند.

وي با بيان اينكه هم‌ اكنون در مراكز درماني آموزشي در بخش زنان يك دستگاه سونوگرافي مستقر است،‌ گفت: اين سياست باعث شده كه به آموزش دستياران راديولوژي هم ضربه مهلكي وارد شود و عملا رزيدنت‌ها با تعداد موارد كمتري از بيماري‌ها آموزش ببينند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.