مسعود باستانی درقلعه باستیل ایران

اردلان صیامی

مسعود باستانی روزششم بهمن ماه از زندان اوین به زندان رجایی شهر که گفته می شود مخوف ترین زندان ایران است، منتقل شد.این زندان در انتهای شهری است که در 40کیلومتری تهران قرار دارد. در حاشیه اما دور از چشم.گفته می شود سالهاست که مدیریت داخلی این زندان به عهده خلافکاران با سابقه ومجرمین بسیار خطرناک است که نظام قضایی ایران به هر دلیل نخواسته اینها در زندان معروفش یعنی اوین باشند.

مسعود یک روزنامه نگار است وامروز در آنجا.طبق آنچه همسرش به خبرگزاری ها گفته یک روز قبل در زندان به او حکمی را نشان میدهند که قاضی صلواتی دستور داده مسعود به رجایی شهر منتقل شود.علت این کار، آموزش روزنامه نگاری در زندان بوده که مسعود چند هفته ای آن را شروع کرده است.

دیدار با وکیل در دادگاه تجدید نظر

مسعود باستانی در روز 14تیرماه وقتی برای پی گیری بازداشت همسرش مهسا امرآبادی به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود بازداشت شد.علت بازداشت او فعالیت وی در سایت خبری جمهوریت بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری در ایران یکی از منابع معتبر خبری بود وافشاگری های گسترده ای علیه دولت احمدی نژاد انجام داد.

باستانی از سردبیران این سایت بود ودر راهبری این سایت موفق نقش به سزایی داشت. او پس از گذراندن ماهها زندان انفرادی در تاریخ سوم شهریور ماه در دادگاه گروهی که علیه اصلاح طلبان برگزار شده بود دیده شد.درست یک روز پس از آزادی همسرش مهسا امرآبادی. او در این دادگاه به تبانی برای اغتشاش وتبلیغ علیه نظام متهم شد.مسعود تا آن تاریخ وکیلش را ندیده بود، در آن جلسه هم از دیدار وکیلش که اولیه ترین حقوق یک متهم است محروم شد. در دادگاه تجدید نظر بود که وکیلش در آنجا توانست برای اولین بار پرونده مسعود را مطالعه کند.این روند غیر قانونی نهایت به این ختم شد که باستانی در تاریخ 28مهرماه به شش سال حبس تعزیری محکوم شود.حکمی کم نظیر برای روزنامه نگاران.پس از ان هم به بند 350 اوین .تا اینکه هفته پیش دوباره به بند امنیتی 240منتقل و از آنجا به رجایی شهر منتقل شد.

گزارشگر در رجایی شهر

از زندان رجایی شهر تاکنون خبر وسخن چندانی جز روایت های تلخ وناهنجار بیرون نیامده عکس چندانی از این زندان در بین نیست.هراز گاهی خبری از شورش واعتصاب زندانی ها شنیده میشود. بارها گفته شده رعایت حقوق زندانی در این زندان زیر استاندارهای دیگر زندانها است.مدیریت داخلی زندان به دست خلافکاران سنگین حکم یا اعدامی ها است. مواردی چون تجاوز به زندانیان کم سن وسال تر از عادی ترین رخدادهای رجایی شهر است و به تازگی شنیده ها حکایت از تجاوزهای گروهی به پسرانی است که از زندان نوجوانان، کانون اصلاح وتربیت به آنجا آورده میشوند.

در واقع برخی از زندانی ها از این زندان روایت می کنند که یک تقسیم کار نا نوشته ای میان محکومین خطرناک ومسئولین زندان برقرار است.آنها در مدیریت زندان یاور هستند ومسوولین هم در بستن چشم به روی جنایتهای اینها مشغول. باستانی اولین روزنامه نگاری است که به رجایی شهر رفته است وتیز بینی او وثبت این روایت ها بی شک این قلعه باستیل ایران را روزی به همگان معرفی میکند وپرده بر می افتد.شاید روزی که قاضی صلواتی با عصبانیت حکم انتقال باستانی به رجایی شهر را میداد نمی دانست این خود سرآغاز ریزش قلعه هایی است که او وامثال او سالها در آن لانه جستند وحقوق مشروع ملت را پایمال کردند .مسعود باستانی آرام نمی شیند او هم خوب میبیند هم خوب به حافظه میسپارد و هم خوب مینویسد.از هم اکنون منتظر گزارش های او از رجایی شهر هستیم.

برگرفته از سایت تا ازادی روزنامه نگاران

http://www.free-journalists.com/2010/01/blog-post_29.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.