با شعار «سرطان كودك و مسئوليت‌پذيری اجتماعی سازمان‌ها»؛ اولين نمايشگاه بين‌المللی طراحی پوستر افتتاح شد

ایسنا: نخستين نمايشگاه بين‌المللي طراحي پوستر با موضوع «مسووليت‌پذيري اجتماعي سازمان‌ها» و «سرطان كودك» هم‌زمان با هفته سرطان در بيمارستان «محك» آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيمارستان محك بر بلنداي كوه‌هاي شمال تهران روز گذشته – نهم بهمن‌ماه – ميهمان هنرمندان و مردمي بود كه هم‌زمان با هفته سرطان به اين مكان آمده بودند تا شاهد انتقال مفهوم مسووليت‌پذيري اجتماعي سازمان‌ها به واسطه هنر پوستر باشند.

در شروع اين برنامه كه در تالار كنفرانس محك برپا شد، قدس بنيان‌گذار محك با خيرمقدم از سوي كليه كاركنان اين مجموعه گفت: همواره اين شعر حافظ كه در آن مي‌گويد «آنان كه خاك را به نظر كيميا كنند» براي من معاني متفاوتي دربر داشته است و امروز معتقدم اين شعر مربوط به آدم‌هايي مي‌شود كه جزيي از اقشار فعال جامعه هستند و البته در اين عرصه هنرمندان بيش از همه مورد توجه قرار مي‌گيرند.

او خاطرنشان كرد: به واقع هنرمندان خاك را كيميا مي‌كنند و ما مي‌توانيم اين مفهوم را از شعر حافظ لمس كنيم. چه‌بسا كه محك از لحظه‌ تولد تا همين امروز در كنار مردمي كه به كمك‌مان آمدند بربال هنرمندان بالا رفت.

بنيان‌گذار محك متذكر شد: ما سازمان مردم‌نهاد و غيردولتي هستيم كه تا همين لحظه با حمايت مردم و بدون كوچك‌ترين بودجه دولتي گام برداشته‌ايم اما هنرمندان همواره به فعاليت‌هاي ما اعتبار داده‌اند و با ذهن و خلاقيت خود گام نهادند تا حركتي روبه‌ جلو داشته باشيم. امروز نيز با حمايت آن‌ها و با تكيه بر هنرشان قرار است مفهوم مسووليت اجتماعي سازمان‌ها را در جامعه گسترش دهيم و تك‌تك انسان‌ها را به اين موضوع متوجه كنيم. چه‌بسا كه امروزه در جوامع پيشرفته اگر مردم در حركت‌هاي اجتماعي سهيم نشوند ديگر بخشي از جامعه محسوب نمي‌شود.

قدس تصريح كرد: محك علمدار نيكوكاري نوين و مدرن در جامعه است و ما اميدواريم مفهوم «مسووليت اجتماعي» نيز امروز و با برپايي اين نمايشگاه با نگاهي تازه مطرح شود و حركت‌هاي روبه جلوتري را به دنبال داشته باشد تا ما ديگر اين نگراني را نداشته باشيم كه براي تأمين منابع خود بايد چه كنيم. درواقع ما اين ايمان را داريم تا با نهادينه كردن چنين مفاهيمي بتوانيم ساليان سال به كودكان سرطاني كمك كنيم.

آراس احمديان مديرعامل موسسه محك نيز در بخش ديگري از اين نشست گفت: اين نمايشگاه تلاش دسته‌جمعي مجموعه‌اي است كه 9 ماه براي به ثمر رسيدن اين مفهوم وقت صرف كرده است و امروز و در شروع هفته بين‌المللي سرطان كه در تمام دنيا با برنامه‌هاي متنوعي برگزار مي‌شود ،ما نيز اولين نمايشگاه بين‌المللي پوستر را با موضوع مسووليت اجتماعي سازمان‌ها برپا كرديم.

او ادامه داد: براساس مأموريت محك ما با انگيزه‌ي والاي كمك به هم‌نوع، توجه خود را معطوف به بيماري سرطان كودك كرده‌ايم و در سه حوزه خيريه، پژوهش و درمان فعاليت داريم. اين سازمان غيردولتي، غيرسياسي در سال جاري بودجه‌ هزينه‌اي حدود 10 ميليارد را براي فعاليت‌هاي خود برآورد كرد كه تمام اين هزينه با كمك‌هاي مردمي تأمين مي‌شود.

او متذكر شد: محك تنها به سرطان كودك نمي‌پردازد بلكه قصد دارد انديشه والاي كمك به هم‌نوع را در جامعه و در سطح داخلي و بين‌المللي مورد توجه قرار دهد و در اين مسير به سمت استانداردهاي بين‌المللي حركت كند.

احمديان خاطرنشان كرد: مسووليت اجتماعي سازمان‌ها از دوسال پيش مورد توجه محك قرار گرفت. چه‌بسا كه امروزه كمپاني‌هاي پيشرو و مترقي در جهان براي جهش خود در كنار تبليغات و كيفيت به موضوع مسووليت اجتماعي‌شان در عرصه‌هاي مختلف مي‌پردازند و محك نيز قصد دارد با برنامه‌هاي خود اين وظيفه را به سازمان‌ها گوشزد كند تا مديران سازمان‌ها در كنار فعاليت‌هاي درون‌سازماني خود به جامعه اطراف توجه داشته باشند و به سمت مدل تعالي منابع انساني حركت كنند.

او گفت: محك براي ترويج اين مفهوم يك‌بار با همكاري بخش صنايع و اين‌بار با كمك انجمن صنفي طراحان گرافيك به انتقال اين مفاهيم مي‌پردازد و اميدواريم در آينده‌اي نزديك ساير سازمان‌هاي اجتماعي همچون بانك ملي ايران به وظايف خود در اين عرصه توجه نشان دهند.

در ادامه اين مراسم با حضور حقيقي، رفيعي، قدس، احمديان و كرباسي‌زاده از هنرمنداني همچون امرالله فرهادي، كامران كاتوزيان، فرزاد اديبي، فرشيد مثقالي، مجيد عباسي، ساعد مشكي، تهمتن امينيان، مصطفي اسداللهي و مريم خوانساري تقدير شد.

همچنين لوح افتخاري محك به هانيه صرافي، ليلي خطيبي، شهرزاد اسفرجاني، هوتن نصيري، دكتر معتمدي، مدير سايت الكترونيكي رنگ، مدير مجله تنديس، مديرمسوول نشريه نشان، مدير خانه هنرمندان ايران و ابراهيم حقيقي به عنوان افرادي كه داوطلبانه به اين نمايشگاه كمك كرده بودند تقديم شد.

به گزارش ايسنا، حسين الهي قمشه‌اي پژوهشگر و مترجم قرآن كريم كه در اين مراسم حضور داشت به دعوت بنيان‌گذار محك در بخش ديگري از اين مراسم سخنراني كرد.

الهي قمشه‌اي عنوان كرد: تمام بشريت مديون افلاطون به عنوان بنيان‌گذار و موسس «خيريه» از ديدگاه فلسفي است. زيرا هيچ بزرگي بعد از افلاطون نيامده است كه اين مفاهيم را به اين زيبايي مطرح كند و شكسپير، مولانا، امرسون و غيره همگي انديشه‌هاي افلاطوني دارند.

او خاطرنشان كرد: افلاطون اولين‌بار مسأله زيبايي، دانايي و نيكويي را به عنوان معيار اصلي فطرت بشريت اعلام كرد و در اين راستا معتقد است كه زيبايي همان دانايي، دانايي همان نيكويي و نيكويي همان زيبايي است و اين عالم همچون سايه‌اي است كه بر پايه‌هاي اين سه عامل رشد مي‌كند. از اين‌روست كه مستي كار خوب هيچ‌گاه تمام نمي‌شود و كار خوب زندگي آدمي را پر مي‌كند و لذت براي آدم خوب است.

به گزارش ايسنا، در بخش پاياني اين مراسم امرالله فرهادي؛ دبير اين نمايشگاه با ارايه گزارش آماري از آثار رسيده به دبيرخانه گفت: 131 طراح با 237 اثر در مسابقه شركت كردند كه با نظر هيأت داوران 49 اثر از 46 طراح به بخش مسابقه راه يافت و 26 طراح نيز با 28 اثر اهدايي خود در بخش اساتيد مدعو در اين مسابقه شركت كردند.

در بخش بين‌الملل نيز به همت مجيد عباسي موفق شديم 23 اثر از هنرمندان بين‌المللي را كه سال 2002 در نمايشگاه «كودكان ريتم جهانند» بودند، در اين نمايشگاه نمايش دهيم.

او عنوان كرد: محك تلاش دارد تا مديران سازمان‌ها و موسسات را براي ديدن اين نمايشگاه دعوت كند تا از اين پوسترها ديدن كنند و اين آثار را به عنوان يك اثر خريداري و در شعبات خود تكثير كنند و به واسطه آن به شعار مسووليت‌پذيري اجتماعي سازمان‌ها بپردازند. از سوي ديگر اين اولين‌بار است كه برنده يك مسابقه جايزه مالي نمي‌گيرد، اما هركدام از اين افراد افتخار سرپرستي سه تا يك كودك مبتلا به سرطان را پيدا مي‌كنند و قرار است از محل فروش اين پوسترها به سازمان‌هاي مختلف محك در فعاليت انسان‌دوستانه خود گامي روبه‌ جلو بردارد و اميدواريم كه در آينده‌اي نزديك شرايط نمايش اين آثار در خانه هنرمندان ايران نيز فراهم شود.

او سپس با قرائت بيانيه‌ هيأت داوران گفت: نمايشگاه فعلي اولين تجربه حرفه‌اي انجمن طراحان گرافيك ايران براي جلب توجه سازمان‌ها به موضوع مسووليت‌هاي اجتماعي و وظايف بشردوستانه آن‌ها است. از سوي ديگر خود گرافيست‌ها نيز با اين حركت به وظيفه اجتماعي خود آگاه مي‌شوند.

فرهادي اضافه كرد: مقياس قضاوت هيأت داوران بر كارايي پوسترها و ارتباط اين آثار با مخاطبان كه همان سازمان‌ها هستند بود و در كنار آن بر معيارهاي زيبايي‌شناسي نيز توجه داشتند كه اين كار آساني نبود زيرا اين موضوع براي اولين‌بار به اين شكل مطرح مي‌شد و طراحان براي متقاعد كردن سازمان‌ها در توجه به اين موضوع در مرز باريك و سختي قرار داشتند.

به گزارش ايسنا، در پايان اين مراسم و پيش از افتتاح نمايشگاه با حضور كرباسي‌زاده، كاتوزيان، سلحشور و حقيقي جايزه برگزيدگان اهدا شد.

جايزه سوم اين مسابقه شامل لوح تقدير انجمن صنفي طراحان گرافيك و لوح افتخار سرپرستي يك كودك به مدت يك سال به «نيلوفر ابريشم‌كار»، جايزه دوم شامل لوح انجمن و افتخار سرپرستي دو كودك به «پريسا ملكي» و جايزه اول شامل لوح انجمن و افتخار سرپرستي سه كودك به «ميترا كريمي» اهدا شد.

همچنين جايزه ويژه هيأت داوران شامل لوح انجمن و افتخار سرپرستي سه كودك به «شيما قائمي» اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.