شیوا نظر آهاری ،مدافع حقوق بشر را با دست بند به دادگاه آوردند

رای ما کجاست :دادگاه شیوا نظر آهاری، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر امروز شنبه ۱۳ شهریور ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی برگزار شد .

به گزارش کلمه، این فعال حقوق بشر ۲۶ ساله که از به یک سال پیش در زندان اوین به سر می برد امروز به اتهام محاربه ، تبانی و اجتماع برعلیه امنیت ملی ، اخلال در نظم عمومی و تبلغ علیه نظام محاکمه شد .

این دادگاه که با حضور محمد شریف وکیل این زندانی و خانواده نظر آهاری برگزار شد با طرح اتهامات و شنیدن دفاعیات شیوا و وکیلش ادامه یافت. شیوا نظر آهاری در این دادگاه که یکی از اتهاماتش محاربه از طریق ارتباط با سازمان منافقین اعلام شده بود ، ضمن ابراز انزجار از این سازمان گفت که هرگز ارتباطی با این سازمان نداشته و هر گونه ارتباط خود را با این سازمان رد می کند .این اتهام را از اساس بی پایه می داند و نه تنها هرگز ارتباطی با این سازمان نداشته که همواره اعمال این سازمان تروریستی را محکوم کرده است.

همزمان با برگزاری دادگاه شیوا نظر آهاری ، دادگاه سعید حائری دیگر عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر نیز برگزار شد.

به گفته شاهدان عینی، شیوا را با دست بند به دادگاه آوردند . این عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر بعد از دادگاه دوباره به بند نسوان زندان اوین بازگردانده شد .

شیوا نظرآهاری روزنامه نگار و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، که در دوران حبسش بیش از ۱۰۰ روز را در سلول‌های انفرادی گذرانده است .اکنون در انتظار صدور حکم به سر می برد .

وی در سال ۸۸ و درست یک روز بعد از انتخابات جنجال برانگیز دهم دستگیر و روانه زندان اوین شد .اما پس از سه ماه با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد .اما طولی نکشید که وی بار دیگر در ۲۹ آذرماه وقتی برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری عازم قم بود دستگیر و زندانی شد .

خانواده شیوا نظر آهاری از کارشناس پرونده وی و همچنین قاضی پیر عباسی در خواست کرده اند که با صدور قرار وثیقه زمینه آزادی موقت شیوا را تا صدور حکم وی امکان پذیر کنند .

دکتر محمد شریف نیز در گفت و گویی با ایلنا گفته است :از سوي قاضي رسيدگي‌كننده به پرونده، اتهامات محاربه موضوع ماده 186، اجتماع و تباني جهت ارتكاب جرم موضوع ماده 610، تبليغ عليه نظام موضوع ماده 500 و اخلال در نظم عمومي موضوع ماده 618 قانون مجازات اسلامي به موكلم تفهيم شد.

وكيل نظرآهاري با بيان اينكه لايحه دفاعي به دادگاه تسليم و دفاعيات شفاهي نيز توسط موكلم و وكلاي پرونده انجام شد،اظهار داشت: پس از ختم دفاعيات،آخرين دفاع اخذ و ختم دادرسي اعلام شد.منتظر صدور حكم هستيم و به فرجام پرونده نيز بدبين نيستم.

گفت و گو با مادر شیوا

پس از برگزاری دادگاه شیوا نظر آهاری مادر وی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که «خانواده خیلی امیدوارند که شیوا تبرئه شود.» خانم شهرزاد کریمان به کمپین گفت که تنها درحداحوالپرسی با شیوا صحبت کرده و نتوانسته درجلسه دادگاه حضور پیدا کند: « شیوارا دیدم. بیرون از دادگاه توانستیم چند دقیقه او را ببینیم و بغلش کنیم ولی نتوانستیم از روند دادگاه بپرسیم. منتظرخواهیم ماند که ببینیم حکم چه می شود» او تاکید کرد: «‌اصلا نمی شود روی برگزاری دادگاه هیچ تصمیمی گرفت باید صبرکنیم که حکم بیاید که گفته اند یک ماه دیگر حکم می آید.» او دستبندبه دست داشتن دخترش هنگام ورود به دادگاه را تایید کرد.

خانم کریمان به کمپین گفت: « باید صبر کنیم حکم بیاید تا ببینیم چه کار کنیم. ما تا قبل از دادگاه نمی دانستیم اتهامات چیست. باید اجازه بدهیم حکم بیاید وببینیم چیست. خواهش می کنم اجازه بدهند حکم دادگاه بیاید وجلوجلو برای بچه من حکم صادر نکنند.» وی به نقل از وکیل پرونده محمدشریف گفت: « وکیل که پرونده را خوانده بود گفته که هیچ سند و مدرکی وجود ندرد شیوا هم خوب توانسته از خود دفاع کند. ان شاء الله که شیوا در دادگاه تبرئه شود.»

خانم کریمان با توجه به اینکه یکی از اتهامات مطرح شده در خصوص رابطه با سازمان مجاهدین خلق دراین پرونده بوده گفت: « ما ابراز انزجار خانوادگی کردیم و نظر شیوا هم درخصوص سازمان منافقین هم همین طور است و کمیته گزارش گران هم بیانیه ای در این زمینه داده بود. هیچ وابستگی و ارتباطی نبوده و نخواهد و ما این سازمان را یک گروهک تروریستی می دانیم که نشان داده اند که درجهت منافع مردم ایران نیستند…»

جایزه مدافع پشت میله های زندان برای شیوا

سایت های خبری به تازگی خبر از اهدای جایزه “مدافع پشت میله های زندان “از سوی کنگره اسلامی آمریکا را به شیوا نظرآهاری دادند.

دبیر کنگره اسلامی آمریکا که جایزه ارزشمند وکلای “پشت میله های زندان “خود را به شیوا نظر آهاری فعال حقوق بشر زندانی در ایران تقدیم کرده است ، گفته است :«شیوا نمونه ای از یک وکیل شجاع برای حقوق بشر و زنی نمونه در منطقه خاورمیانه است.او که تنها بیست و شش سال دارد به کودکان خیابانی و کودکان پناهنده افغانی خواندن و نوشتن یاد می داد و از کمپین یک میلیون امضا برای حقوق برابر زنان حمایت می کرد و در تظاهرات همدردی با قربانیان تروریسم از جمله آمریکایی ها شرکت داشت .همچنین دولت ایران فعالیتهای او را مخالف منافع خود می داند و وی را از ادامه تحصیل محروم کردند .»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.