مريم ضيا، به يک سال حبس تعزيری محکوم شد

هرانا – مريم ضيا، فعال حقوق کودک، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به رياست قاضی مقيسه به اتهام تبليغ عليه نظام، به يک سال حبس تعزيری محکوم شد.

به گفته منابع آگاه، قاضی در جلسه دادگاه، نه تنها بی طرف نبوده بلکه در طول دادرسی، رفتاری همانند بازجويان وزارت اطلاعات داشته و با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی وی را به يک سال حبس تعزيری محکوم کرد. وی در تاريخ ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده و مدت ۳ ماه را در زندان اوين به سر برد. اين در حالی است که نزديک به ۲ ماه در بند ۲۰۹ همان زندان، که مربوط به وزارت اطلاعات است نگهداری می شد.

کميته گزارشگران حقوق بشر، پيش از اين گزارش داده بود که “خانم ضيا پس از ۱۳ روز اعتصاب غذا، به دليل اظهار نظر پزشکان، مبنی بر به صلاح‌نبودن ادامه بازداشت ضيا به دليل وخامت وضعيت جسمانی، با قرار وثيقه ۳۰ ميليون تومانی از زندان اوين آزاد شد.”

گفتنی است پيش از آغاز سال جديد، خانواده اين فعال اجتماعی وثيقه ۳۰ ميليون تومانی تعيين شده برای وی را توديع کرده، اما قاضی پرونده از آزادی وی ممانعت به عمل آورده بود.

مريم ضيا مدير جعيت تلاش برای جهانی شايسته کودکان، صبح روز ۱۰ دی ماه توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد. وی پيش از اين نيز در ۲۲ خردادماه سال ۱۳۸۵ در تجمعی که به قصد اعتراض به «قوانين نابرابر» از سوی فعالان زن در ميدان هفت تير برگزار شد، بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است که وکالت اين فعال اجتماعی را خانم محمدی و آقای مشکانی بر عهده داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.