باغ خانواده در زاهدان

كانون زنان ايراني- نوشين حسابي مقدم از زاهدان: دوره ي اول شوراي شهر تلاشها بر اين بود تا يكي از باغهاي شهر را به محيطي ويژه زنان اختصاص دهند.

باغ خانواده با همت شهرداري و شوراي شهر در آن زمان و تلاشهاي تنها زن در شوراي شهر مرحله اول , آذر كشميري , راه اندازي ومحيطي مناسب براي ورزش و تفريح زنان فراهم شد تا بتوانند با برداشتن حجاب زير نور آفتاب و هواي آزاد بپردازند.

كمي بعد پارك ويژه زنان الگوي كشوري شد و چند كلان شهر اين پارك را به عنوان مدل انتخاب كردند. مادران با فرزندانشان مي آمدند.فضاي سبز محيط باعث شادي فرزندان بود و كلاس هاي آموزشي وجود كتابخانه و اجراي مراسم مذهبي هر روز تعداد زنان و دختران را بيشتر مي كرد. علاوه بر آموزش هاي يوگا، اسكيت، پينگ پونگ، شطرنج، دف، سنتور، سه تار، ارگ، تئاتر، خياطي، سفال گري و … برگزار مي شد و بعد از ظهرها اين محل ويژه خانواده ها براي استراحت و تفريح بود.

كمي بعد ساختماني مشرف به باغ ساخته شد كه پنجره هايش روبه باغ مي شد.

اكنون باغ خانواده چگونه است؟

باغ از هدف اصلي خود دور شده است. هنوز برجاست اما با كمي تغييرات گوشه باغ فضاي كوچكي براي كتابخانه است. تعداد كمي كتاب هم آنجاست اما زنان بنا به دلايلي در همان كتابخانه ي كوچك ورزش مي كنند نه در فضاي آزاد. آن طرف سوله اي ساخته شده است اما نه براي زنان.

زنان ورزشكار مي گويند: بخش خصوصي را در باغ تقويت كردند امابه ما توجهي نمي شود. سوله را از ما گرفتند. كلنگ باغ خانواده به اسم زنان زده شده ,اما هر روز امكانات بيشتري را از ما مي گيرند.

خانم بلوچ 54 ساله مي گويد: در شهري كه كمترين امكانات را براي زنان دارد اين باغ محيط امني براي ماست. قرار بود تابستان سايه باني براي ما درست كنند تا در زير سايه ورزش كنيم اما در هواي گرم تابستان در داخل كتابخانه ي كوچك ورزش كرديم.

براي زنان طرح هاي ويژه اي داريم

داريوش فتحي مدير عامل سازمان پاركها و فضاي سبز مي گويد: براي زنان طرح هاي ويژه اي داريم و اگر اعتبار باشد ظرف یک سال طرح پارك عمومي زنان را به اتمام مي رسانيم.

وي ادامه داد: طرح پارك عمومي زنان با مساحتي بالغ بر ده هزار متر مربع جنب باغ ساخته خواهد شد. كه اداره ي آن را به زنان خواهيم سپرد و كانوهاي ان. جي اوها مي توانند از اين پارك ويژه استفاده كنند. اين پارك فضاي ورزشي، كتابخانه و مركز فرهنگي و فضاهايي براي مراسم ميهماني، پيست دوچرخه سواري و ديگر موارد خواهد داشت.

فتحي در آخر اظهار اميدواري كرد با آمدن استاندار جديد علاوه بر استفاده از اعتبارات سازمان، از بودجه هاي استاني هم به اين امر اختصاص يابد.

بايد ياد آوري كرد مبلغ هفت ميليارد ريال به طرح پارك كانون هاي فرهنگي تفريحي ورزشي زنان در استان در نظر گرفته شده بود كه در نهايت مقرر شد اين مبلغ به احداث سالن ورزشي ويژه زنان اختصاص يابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.