گزارش شكاف جنسيتي در سال 2011

حمید حمیدی

شکاف جنسیتی در سال(2011)*
نوامبر 2011 –آبان 1390

بخش اول

گزارش شكاف جنسيتي در سال 2011، كه مجمع جهاني اقتصاد آن را بر اساس اطلاعات دریافتی و بررسی های کارشناسانه تهیه و تدوين می نماید، منتشر شد. اين گزارش يكي از مهم‌ترين و كاربردي‌ترين گزارش‌ها در سطح جهاني است كه در سال 2011 با بررسي وضعيت 135 كشور جهان، ميزان نابرابري بين زنان و مردان را مشخص ساخته و راه‌حل‌هاي مناسبي براي كم كردن شكاف جنسيتي بين زنان و مردان ارائه داده است.

در این گزارش ایران در رتبه 125 از 135 کشور مورد بررسی، قرار گرفته است.(ایران درسال 2010 در بین 134 کشور رتبه 123، سال2009در بین 132 کشور رتبه 128، در سال 2008در بین 130 کشور رتبه 116،در سال 2007 در بین 128 کشور مورد بررسی در رتبه 118 و در سال 2006 در بین 115 کشور در رتبه 108 قرار داشت.)

يافته‌هاي اين گزارش نشان مي‌دهد كه هيچ كشوري در دنيا وجود ندارد كه شكاف جنسيتي در آن به‌طور كامل از بين رفته باشد و فقط كشورهاي اروپاي شمالي به موفقيت‌هايي در به حداقل رسانیدن شکافهای جنسیتی دست يافته‌اند.

در گزارش سال 2011 ایسلند توانست همچون سال 2010، با تحقق شاخص های مورد نظر، در رتبه اول قرار گیرد.نروژ که در سال 2010 رتبه دوم را در اختیار گرفته بود با حفظ شاخص ها در رتبه دوم قرار گرفت و فنلاند توانست رتبه سوم را از آن خود نماید. سوئد نیز در رتبه چهارم قرار گرفت.در این گزارش همچون سال گذشته، چهار کشور اسکاندیناوی در چهار رتبه اول تا چهارم قرار دارند.

بر اساس آمار منتشر شده،ایسلند توانسته بيش از85 درصد(در سال 2010 بیش از 84 درصد ودر سال 2009، 82 درصد) از عوامل ايجاد شكاف جنسيتي، در داخل كشور خود را از بين ببرد. كشورهاي نروژ، فنلاند، سوئد،ایرلند، نيوزيلند،دانمارک، فیلیپین، لستو،سوئیس، 9 كشوري هستند كه به ترتيب بعد از ایسلند قرار دارند و توانسته‌اند جايگاه‌هاي دوم تا دهم اين رتبه‌بندي را به خود اختصاص دهند. ده رتبه آخر جدول نيز متعلق به كشورهاي،نپال،عمان،بنین،مراکش، کوته دلووریو،عربستان سعودی،مالی،پاکستان،چاد ویمن می باشد.

فيليپين تنها كشور آسيايي است كه در ردیف ده کشور اول جهان و در رتبه 8 قرار دارد.افريقاي جنوبي،که در سال 2008 در رتبة 22قرار داشت، در سال 2009 به رتبه ششم ارتقاء یافت که در سال 2009 ، نخستين كشور افريقايي پيشرو در زمينة از بين بردن شكاف جنسيتي لقب گرفته بود.آفریقای جنوبی با 6 رتبه تنزل به رتبه 12 در سال 2010 وبا دو رتبه تنزل در سال 2011 در رده 14 قرار گرفت.ايران در ميان 135 كشور مورد بررسي در ردة 125 جاي گرفته وبا یک رتبه ارتفاء،بالاتر از آخرین ده کشور جهان می باشد.در سال 2008،ایران با کسب رتبه 116 در میان 130 کشور، تنها 4 رتبه با آخرين ده كشور جهان فاصله داشت.


جدول شکاف جنسیتی در بیست کشور جهان

تصویر

مجمع جهاني اقتصاد هدف از مقايسة ميزان برابري زنان و مردان در اين 135 كشور را روشن كردن نقاط قوت و ضعف آنها در اين حوزه براي آگاهي دولت‌هايشان و نيز ايجاد امكان سياستگذاري و برنامه‌ريزي براساس تجربيات كشورهاي موفق در زمينة از بين بردن شكاف جنسيتي اعلام كرده است. اين گزارش تلاش دارد، با ارائة آمار و اطلاعات مقايسه‌اي بين دو جنس در محورهاي اقتصادي، آموزشي، بهداشتي و سياسي، در نهايت جهان را به شرايط برابري جنسيتي بين زنان و مردان رهنمون سازد و از اين راه به شكاف و تبعيضي كه بر كيفيت زندگي نيمي از جمعيت جهان اثر گذاشته خاتمه دهد.

در این گزارش با اشاره به توانمندی بالقوه و نقش کلیدی زنان در خروج جهان از بحران اقتصادی آمده است کشورهای ایسلند ، نروژ و فنلاند همچنان در صدر جدول شاخص مبارزه با تبعیض جنسیتی در جهان قرار دارند و نام کشورهای پاکستان ، چاد و یمن در قعر این جدول به چشم می خورد .

در این گزارش وضعیت یکصد و سی وپنج کشور جهان از لحاظ تقسیم عادلانه و برابر درآمدها ، منابع و فرصتها میان زن و مرد مورد بررسی قرار گرفته است .

در تحولی چشمگیر نام کشورهای فیلیپین در آسیا و لسوتو در افریقا ، از جمله ده کشور نخست این جدول قرار گرفته است .

امریکا از رده نوزدهم در جدول سال گذشته ، امسال به رده هفدهم رسیده است در حالیکه نام فرانسه ، به ویژه به علت عملکرد ضعیف در واگذاری قدرت سیاسی به زنان با دو رتبه تنزل، (فرانسه سال گذشته نیزبیش از بیست و پنج پله سقوط :رده بود) در رده چهل وهشتم جدول امسال قرار گرفته است .

نام بسیاری از کشورهای بزرگ و پیشرفته اقتصادی جهان نیز در قعر این جدول به چشم می خورد .
ژاپن در رده نود و هشتم و چین در رده شصت و یکم جدول شاخص مبارزه با تبعیض میان زن و مرد قرار دارد.
جایگاه انگلیس در جدول امسال تغییرنمود و جایگاه این کشور با دو رتبه تنزل به جایگاه هفدهم سقوط نمود، ولی نام آلمان با دو رتبه صعود در رده یازدهم جدول قرار گرفته است.

به موجب این گزارش کشورهای اسکاندیناوی از لحاظ شکاف سطح حقوق و دستمزد میان زن و مرد ، در پایین ترین سطح قرار دارند و برای زنان فرصتهای فراوانی در جهت تصاحب سمتهای ریاستی فراهم آمده است .
مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد کاهش تبعیض میان زن و مرد در عرصه اشتغال ، نیرو محرکه اصلی رشد اقتصاد اروپا در یک دهه گذشته بوده است .

(پایان بخش اول)

منبع:سایت فروم جهانی اقتصاد

رادیو زمانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.