آیا مشاغل نیمه وقت سهم زنان از بازار کار خواهد بود؟

فروغ سمیع نیا

کانون زنان ایرانی-فروغ سمیع نیا :

در تاریخ 13 اسفند 90 معاون حقوقی امور مجلس و استانهای، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور از ارائه طرح استخدام نیمه‌وقت کارمندان زن خبر داد. بر اساس این طرح زنان به صورت نیمه وقت در ادارات مشغول به کار می شوند . زنی که می تواند تمام وقت پستی را در اداره ای احراز نماید باید نصف سهم اش را به زن جویای کار دیگری بدهد تا او نیز کاری نیمه وقت داشته باشد. بر اساس طرح ٰاین دوزن دارای حقوق ، مزایا و حتی حق بازنشتگی به صورت نصف خواهند بود .

سالهاست که کشور ایران با معضل بیکاری مواجه است به ویژه در دولت احمدی نژاد این مسئله به بحران تبدیل شده است . بر اساس آخرین آمار، نرخ بیکاری در پاییز امسال 8/11 اعلام شده است .(1)

پس دولت باید برای حل این معضل و بیرون آمدن از بحران کنونی چاره ای بیاندیشد اما کشوری که با نرخ بالای واردات روبروست و در زمینه تولید نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه با وجود تحریم ها و بحرانهای اقتصادی دیگر کارخانه هایش نیز یکی پس از دیگری روبه ورشکستگی می رود طبیعتا نمی تواند برای حل معضل بیکاری فرصت های شغلی جدیدی ایجاد نماید .

این بار نیز دولت برای حل معضل بیکاری به سراغ زنان می رود . در ایران زنان تحصیلات بالاتری نسبت به مردان دارند بنابراین در برخی از مشاغل به نظر می رسد زنان بیش از مردان حضور داشته باشند . بنابراین نوک پیکان حمله دولت به سمت زنان گرفته شده است .
ابتدا دولت با کارهای فرهنگی از طریق صدا و سیما ، مساجد و … خانه نشینی را برای زنان امری مقدس جلوه می دهد سپس با ارانه طرحهایی چون افزایش مرخصی زایمان ٬دورکاری و … سعی می کند زنان را خانه نشین کند . اما وجود مشکلات اقتصادی فراوان و آگاهی زنان به واسطه تحصیلات و حضور دراجتماع مانع از قبول نقش های دیکته شده توسط رسانه ها می شود . پس دولت در ادامه طرحهای فوق،طرحی را به مجلس ارائه می دهد که به وسیله آن زنان وادار به کار در مشاغل نیمه وقت شوند .

مشاغل نیمه وقت از جمله کارهایی است که هم اکنون نیز بیشتر به زنان جویای کار پیشنهاد می شود نه مردان ٬زیرا باور عمومی بر این است که مرد نان آور خانواده است و زنان صرفا برای تفریح وارد بازار کار شده اند .

زنان سرپرست خانوار یا زنانی که شوهران معتاد یا بیمار دارند و عملا خود نان آور خانواده اند در این میان نادیده گرفته می شوند. ضمن اینکه هر انسانی حق دارد با توجه به تحصیلات، تجربه و استعداد خود وارد بازار کار شود و پستی را بر عهده بگیرد نه این که انتخاب شغل بر اساس جنسیت افراد باشد .

این طرح حتی شامل حال معلمان حق التدریسی نیز میشود که به نوعی نیمه وقت کار می کنند و از حقوق و مزایای پایینی برخوردارند. این معلمان با این طرح باید سه روز در هفته کار کنند و سه روز دیگر را در خانه بمانند .

دولت برای این طرح چنان فوریتی قائل شده که قرار است آن را در قالب بودجه سال 91 به مجلس ارائه کند تا تسریع در کار صورت بگیرد . در واقع دولت می خواهد طرح را در همین مجلس هشتم به تصویب برساند . مجلسی که تا کنون برای تصویب قوانینی که بر علیه زنان است از خود قابلیت های زیادی نشان داده و با تصویب این طرح می تواند کارنامه خود را پربارتر کند.

عبدالعلی تاجی، معاون حقوقی امور مجلس همچنین گفته است:«این طرح در راستای تقویت بنیان خانواده و کمک به اقتصاد خانوار ارایه می‌شود که هیچ بار مالی برای دولت نخواهد داشت». در حالیکه حقوق و مزایای نصف شده زنان نه تنها کمکی به اقتصاد خانواده نمی کند بلکه فشار بیشتری به خانواده ها، خصوصا آنهایی که بر درآمد زن نیز تکیه دارند وارد می کند. همچنین نگه داشتن اجباری زنان در خانواده هرگز نمی تواند بنیان خانواده را تقویت کند.
از دیگرایرادات بزرگ این طرح این است که زنان دارای مشاغل نیمه وقت در ادارات هستند هرگز پیشرفت شغلی شامل حالشان نمی شود و همواره باید در همان پست پایین که استخدام شده اند باقی بمانند. بنابراین پیشرفت شغلی و احراز پست های مدیریتی صرفا برای مردان خواهد بود .

پیشرفت شغلی یکی از حقوق اولیه هر کارمندی است که در اداره ای استخدام می شود و با تصویب طرح فوق این حق به صورت قانونی از کلیه زنان سلب می شود . در ایران پست های مدیریتی در اختیار مردان است و زنان به واسطه جنسیت شان از این حق در عرف محروم هستند که این خود تبعیضی علیه زنان در بازار کار برشمرده می شود. در بسیاری از کشور ها دولت با این امر مبارزه می کنند اما در ایران دولت با ارائه این طرح به تبعیض علیه زنان در محیط کار دامن می زند.

عدم پیشرفت شغلی ،حقوق و مزایای پایین ،عدم کارایی لازم در اداره ، نادیده گرفتن زنان سرپرست خانوار و تبعیض جنسیتی در احراز شغل تنها نمونه هایی از صدماتی است که این طرح می تواند به زنان شاغل وارد کند.

این طرح از سوی دولتی ارائه شده که برای اولین بار پس از انقلاب وزیر زن در کابینه خود قرار داد تا از این طریق بتواند در جامعه بین المللی وجهه و آبرویی کسب کند. این تناقضات یک سوال را در ذهن پدید می آورد که زنان چه جایگاهی از نظردولت دهم دارند؟ آیا جایگاه زن پست وزارت و در کابینه دولت است یا خانه و در نقش پرستاری از همسر و کودکان؟

(1) مرکز آمار نرخ بیکاری پاییز را 11.8 درصد اعلام کرد / همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.