نبود مولاوردی، به مثابه شکست جامعه زنان

امتداد-شهرزاد همتی

زمانی که شهین دخت مولاوردی، زن آرام و کم حرفی که به عنوان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت یازدهم معرفی می‌شد، هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که قوت گرفتن شایعه عدم حضورش در کابینه دولت دوازدهم، زنان را برای طوفان رسانه‌ای کنار هم قرار دهد. مولاوردی آرام آرام و بدون درگیر شدن با حاشیه‌هایی که برایش هر روز ساخته می‌شد، راه خودش را می‌رفت. با وجود تمام حاشیه‌ها که دست از سر معاونت زنان بر نمی‌داشتند، اما او در گفت و گو دیدار با فعالین رسانه‌ای خوشرو و گشاده دست بود. در تمام ۴ سال گذشته رسانه‌ای نبود که پشت درهای بسته معاونت زنان بماند، زنی نبود که بخواهد ولی نتواند حرف‌هایش را به گوش او برساند.

تغییرات ملموس

اما مساله مولاوردی فقط این نبود، او برای حل بحران‌های حوزه زنان به میدان آمده بود و همین ماجرا او را به چهره‌ای موفق و کاریزماتیک در دولت یازدهم بدل کرد. صحبت کردن درباره مصائب زنان بدون در نظرگرفتن تمام مناسباتی که ممکن بود به ضررش تمام شود، ایستادگی درباره بیمه شدن زنان خانوار، ماندن بر سر حرفش برای جلوگیری از آزاد شدن ازدواج پدرخوانده و فرزند خوانده، توجه به وضعیت زنان زندانی، حضور در مراسم‌های مختلف با موضوع زنان بدون طی کردن بروکراسی های خسته کننده اداری، معاونت مهجور زنان را برای تمام زنان نهادی قابل اتکا کرد. حالازنانی که از حضور چنین معاونتی در پروتکل سازمانی دولت بی‌خبر بودند در روزهای کارزار انتخاباتی، از دلایلشان برای رای مجدد به دولت تدبیر و امید،‌از شهین‌دخت مولاوردی صحبت می‌کردند و او را به عنوان تغییرات ملموس دولت می‌دانستند. زنان هنرمند نیز مولاوردی را از نقاط ثقوت دولت حسن روحانی می‌دانستند. ترانه علیدوستی و باران کوثری در روزهای انتخابات مولاوردی را یکی از دلایل خود برای رای دادن مجدد به روحانی می دانستند. با وجود همه ای اتفاقات حالا شایعه عدم حضور او در دولت دوازدهم قوت گرفته است و بابالا گرفتن این شایعه جامعه زنان و به خصوص زنان اصلاح‌طلب با بهتی بزرگ نسبت به این جای خالی واکنش نشان داده‌اند. پیش از این آذر مصنوری، عضو هیئت مدیره حزب اتحاد، اعلام کرده بود مولاوردی خط قرمز زنان اصلاح طلب است، و با قوت گرفتن شایعه ها از زنان برای طوفان توییتری مبنی درخواست از رئیس‌جمهور برای ابقای مولاوردی در معاونت زنان درخواست کرد.

همچنین جمعیت زنان مسلمان نواندیش در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری به ابقای مولاوردی در سمت خود تاکید کردند، در بخشی از این نامه آمده است:« بی تردید اگر کارنامه حوزه زنان دولت براى ما قابل دفاع بوده و هست به خاطر تلاش بی وقفه و مسیر درستی بود که خواهر فرزانه و اهل علم و عمل ما سرکار خانم شهیندخت مولاوردى در این چهار سال طی کرد و به رغم تمام موانع و کارشکنى های کوچک و بزرگ ؛بدون ادعا خوش درخشید و حاصل این تلاشها با حمایت و همراهی شما به کارنامه اى قابل دفاع از دولت یازدهم در حوزه زنان تبدیل شد که در بسیاری زمینه ها از جمله لوایح ضروری و تفاهم نامه ها و رفع ناهمواریهادر مسیر عدالت جنسیتی هنوز در نیمه راه برای به ثمر نشستن است و نیازمند امتداد.»

مولاوردی باید بماند

ساجده کیانوش راد، عضو حزب اتحاد و جمعیت زنان مسلمان نواندیش، در گفت‌وگو با امتداد درباره ضرورت ابقای مولاوردی در معاونت امور زنان و خانواده می‌گوید:«در انتخابات ٩۶ شاهد حضور پر شور و البته موثر زنان، از لایه‌های مختلف اجتماعی در بخش‌های مختف و همه سطوح ستاد های انتخاباتی بودیم، فضای مطالبه و بیان خواسته‌های اجتماعی _سیاسی زنان نیز در همه مراحل انتخابات احساس و بیان می‌شد. فارغ از خواسته های اجتماعی و ملموس تر برای عموم زنان، مطالباتی در سطوح بالاتر مانند درخواست بهره‌گیری از زنان در سطح وزرات و پست‌های مدیریتی تکرار می‌شد و می‌شود؛ اما امروز شاهد هستیم نه تنها به این مطالبه اولیه وقعی ننهاده‌اند یا اراده ای برای انجام این امر احساس نمی‌شود که باید با این خبر روبرو شویم که یکی از بهترین معاونان رییس جمهور که از قضا زن بوده و از آن مهم تر در پست معاونت زنان است در معرض جابجایی و برکناری است.»

وی تصریح کرد:«شهیندخت مولاوردی، بی شک از بهترین های دولت یازدهم بود که حذف ایشان خسران و خلاء بزرگی در دولت دوازدهم خواهد بود.فعالان حوزه زنان یک‌صدا خواهان ابقاء ایشان در این جایگاه هستند، جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز، به عنوان اولین حزب زنانه اصلاح طلب در بیانیه خود به بیان این مطالبه پرداخته است:”ریاست محترم جمهور، با اینکه اطمینان داریم پیام و مطالبه ٢۴ میلیونی در حیطه زنان را دریافت داشته اید؛ بازهم بر خود لازم دیدیم بنا به تکلیف، مطالبه حضور مجدد خانم مولاوردى را در جایگاه معاونت زنان دولت دوازدهم یادآورى کنیم. امید اینکه شریان تدبیر و امید در حوزه زنان مستمر و پایدار بماند.”»

جامعه زنان را نا امید نکنید

همچنین پرستو سرمدی فعال زنان و عضو جمعیت زنان مسلمان نواندیش به امتداد می‌گوید:«حذف خانم مولاوردی از سمت معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری متاسفانه هم یک بازگشت به عقب برای زنان محسوب می‌شود و هم یک خسران بزرگ است. به این دلیل که مولاوردی در ۴ سال اخیر نشان داده است که هم به مسائل زنان به درستی آگاهی دارد و هم به رفع مسائل زنان آگاه است. در واقع مولاوردی به روش‌های آزموده شده جهانی برای رفع مسائل زنان و شکاف جنسیتی آگاهی دارد و این متدهای شناخته بر رفع تبعیض جنسیتی از زنان استفاده‌ می‌کند. در واقع او هم درد را به خوبی می‌شناسد و هم درمان را.نتیجه عملکرد وی نشان داد او می‌تواند جامعه، به خصوص جامعه زنان را به رفع تبعیض از زنان و کاهش شکاف جنسیتی امیدوار کند. با همین نگاه دقیقی که وی دارد، برای گنجاندن عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه تلاش زیادی شد. بر اساس این اصل تمامی دستگاه‌ها و نهادها می‌بایستی سلسله برنامه‌هایی را برای ایجاد عدالت جنسیتی اجرا کنند. و این متد در بحث توسعه و جنسیت برای کاهش شکاف و تبعیض جنسیتی به شدت توصیه می‌شود.»

سرمدی در ادامه تصریح کرد:«نبود ایشان هم یک ناظر هم یک نیروی محرکه مهمی را برای اجرای این اصل در برنامه ششم توسعه حذف خواهد کرد، چون معمولا آنچه که ما می‌بینیم نشان می‌دهد اجرای برنامه‌ها متاسفانه با نوشتن آن‌ها فاصله زیادی دارند. مساله دیگری که در مورد شهین‌دخت مولاوردی بسیار حائز اهمیت است، توجه قابل تقدیر ایشان به زنان آسیب دیده و همچنین آسیب‌های مختص زنان است. زنان زندانی، زنان حاشیه‌نشین و کارتن خواب، زنان سرپرست خانوار، زنان بی‌سرپرست هرگز از نگاه مولاوردی دور نمانده‌اند. با همین نگاه است که او برای تدوین لایحه امنیت زنان تلاش کرد. لایحه‌ای که مجموعه‌ای از قوانین و مکانیزم‌هایی را برای کاهش خشونت علیه زنان که متاسفانه در جامعه ما آمار بالایی دارد ارائه کرد. با همین نگاه است، که اخیرا ایشان توانست ۲۸۰ زن زندانی جرایم غیر عمد را با ساخت کمپینی با نام ارمغان آزاد کرده و یا شرایط تسهیل آزادی آن‌ها را فراهم آورد. بنابراین حضور مولاوردی در تمام این چهارسال فرصتی مغتنم برای جامعه زنان بوده است. و امیدواری برای کاهش شکاف جنیستی .»

وی در پایان خاطر نشان کرد:«فرصت و امیدواری که ممکن است با عدم حضور وی در کابینه بعدی از بین برود و معلوم نیست دوباره کی این امیدواری به جامعه زنان برگردد. چرا که تجربه نشان می‌دهد متاسفانه این امیدواری‌ها در ۴۰ سال اخیر برای جامعه زنان بسیار کم به وجود آمده است ضمن اینکه در شرایطی که تا این حد بحث شایسته سالاری برای انتخاب اعضای کابینه مطرح است، سئوال برانگیزاست که یکی از شایسته‌ترین‌های کابینه فعلی قرار است در دوره بعدی حضور نداشته باشد.»

امیدواری زنانی که در دوران انتخابات دوشادوش مردان برای پیروزی دولت تدبیر و امید تلاش کردند، به حضور چند وزیر زن در کابینه، حالا به ابقای مولاوردی در سمت خود تقلیل پیدا کرده است و این اتفاق موجی از ناامیدی را در میان زنان اصلاح طلب ایجاد کرده. مساله‌ای که می‌تواند آسیب جبران ناپذیری بر پیکره بخشی از نیرویی بزند که با اشتیاق برای حضور مجدد روحانی تلاش کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند رئیس‌جمهوری حداقل مطالبات آن‌ها را در چینش کابینه خود در نظر بگیرد. حذف مولاوردی برای‌ آن‌ها به معنای شکست یک کارنامه موفق است و می‌تواند به جامعه زنان نکته تلخی را القا کند. اینکه موفقیت برای حضور زنان سم بزرگی است. آن‌ها هرچقدر کمتر دیده شوند بیشتر می‌توانند در جامعه نقش‌آفرینی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.