نعمت احمدی، حقوقدان:

پخش اعترافات مائده هژبری از صداوسیما ضد حقوقی بود

نعمت احمدی، یک حقوقدان و وکیل برجسته دادگستری، با انتقاد از پخش فیلم اعترافات مائده هژبری از صداوسیما گفت: صداوسیما امروز باید بابت پخش این تصاویر و هتک آبروی مائده هژبری از او و افکارعمومی عذرخواهی کند.

در راستای آنچه برخورد با «شاخ‌های اینستاگرام» خوانده شده پخش فیلمی از اعترافات مائده هژبری در شبکه اول صداوسیما، واکنش‌های زیادی را در میان کاربران فضای مجازی و افکار عمومی به دنبال داشته است. در این مستند، دختر ۱۸ ساله‌ای که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشت، به‌شدت به گریه افتاده و از اقدامات خود به‌شدت ابراز پشیمانی می‌کرد.

در همین رابطه نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل برجسته دادگستری در گفتگو با جامعه ایرانی، ضمن «ضدحقوقی و ضدقانونی» خواندن پخش این مستند از صداوسیما، گفت: طبق نص صریح قانون، قانون‌گذار این اجازه را ندارد که مذاکرات یک دادگاه صالحه را تا قبل از قطعیت حکم صادره در رسانه‌ها منتشر شود، چه برسد به اینکه از فردی که هنوز پرونده قضایی ندارد، اعتراف گیری کرده و آن را در صداوسیما منتشر کنیم.

این حقوقدان تأکید داشت: اگر هم بنای آقایان به استناد ماده‌قانونی ۵۳۸ مبنی بر ظاهر شدن بدون حجاب در انظار عمومی نیز بوده که در این مورد مشخصاً چنین مسئله‌ای صادق نیست. برای خود بنده سؤال است که بنا به کدام عنوان اتهامی مسئله‌ای که در مرجع رسمی قضایی هنوز مورد رسیدگی قرار نگرفته، شاهد پخش اعتراف یک دختربچه ۱۸ ساله در رسانه هستیم؟

وی خاطرنشان کرد: در بحث پخش اعترافات مائده هژبری نیز این سؤال به میان می‌آید که چه مرجعی دستور تحقیق دراین‌باره را مطرح کرده؟ چه کسی تصاویر آن را ضبط کرده و چه کسی مجوز پخش آن را صادر کرده است؟ کدام فرد در شورای سیاست‌گذاری صداوسیما امضا به پخش این مستند کرده است؟ این عمل، ضربه به سیستم قضایی مملکت و آئین دادرسی ما بود.

این وکیل دادگستری همچنین ضمن اشاره به این دست اقدامات صداوسیما در برهه اخیر نیز گفت: متأسفانه صداوسیمای ما در عمل شکست‌خورده است. چراکه اگر شبکه‌ها و برنامه‌هایی که بتواند در جهت اشاعه اخلاق ناب اسلامی قدم بردارد تا به امروز داشتیم، قطعاً نباید شاهد چنین مسائلی در جامعه می‌بودیم. دختری مانند مائده هژبری، از مریخ نیامده، اهل هیچ فرقه و گروهک و دسته معاندی نیز نیست، روشن است که متعلق به فرهنگ رژیم گذشته نیز نباشد او محصول شیوه تربیتی همین نظام است.

این حقوقدان همچنین ضمن انتقاد مجدد از عملکرد صداوسیما در سال‌های اخیر اظهار داشت: همین دختری که امروز آقایان مشغول پخش اعترافاتش از رسانه هستند، محصول شیوه تربیتی کدام رسانه است؟ آیا جز این است که مائده‌ها که امروز از رفتارشان برخی خرده می‌گیرند و در راستای محکومیت آن دست به چنین اقداماتی می‌زنند، از نسل پرورش‌یافته در دهه‌ها فعالیت همین صداوسیما است؟

وی یادآور شد: یک‌زمانی برخی آقایان در رژیم گذشته می‌گفتند که یک ساعت رسانه را در اختیار ما بگذارید، همه را هدایت خواهیم کرد، اما حالا ۴۰ سال است که مدام شاهد صاحب‌اختیاری این جریان در صداوسیما هستیم و خروجی از آن ندیده‌ایم. صداوسیما امروز باید بابت پخش این تصاویر و هتک آبروی مائده هژبری از او و افکارعمومی عذرخواهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.