تفکیک جنسیتی به تحریریه مطبوعات نیز رسید

تا قانون خانواده برابر: بعد از تصمیم وزارت علوم مبنی بر اعمال تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها در راستای به ‌اصطلاح اسلامی شدن آنها و به ادعای راحتی هر چه بیشتر دختران دانشجو و حمایت برخی از روحانیون ارشد جمهوری اسلامی از این موضوع، گویی اکنون نوبت به هیات تحریریه برخی از مطبوعات و خبرگزاری‌ها رسیده که شاهد اعمال تفکیک جنسیتی در تحریریه آنها باشیم.

بر اساس شنیده ها مدتی است که تفکیک جنسیتی در برخی از تحریریه‌های خبرگزاری‌های اصولگرا صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به تحریریه خبرگزاری اصولگرای «تسنیم» که به تازگی از سوی مقدم‌فر مسئول معاونت فرهنگی سپاه و مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس تاسیس شده اشاره کرد. این تفکیک نیز به بهانه همیشگی و تکراری راحتی هر چه بیشتر زنان انجام شده به نحوی که ارتباط مستقیمی بین زنان و مردان این خبرگزاری و حتی بعضا دبیران و سردبیران این رسانه که عمدتا مرد هستند وجود ندارد.

البته این موضوع به اینجا ختم نشده چنان که شاهد شکل‌گیری تحریریه‌های تک‌جنسیتی نیز در برخی از سایت‌های وابسته به جریان اصولگرا هستیم. چنان‌ که شنیده شده است در تحریریه سایت خبری و تحلیلی «مشرق» که نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و همچنین سایت خبری «رجانیوز» که نزدیک به گفتمان سوم تیر است زنان حضور ندارند و تحریریه آنها به نوعی تک‌جنسیتی است.

در مقابل نیز برخی از سایت‌هایی که در ارتباط با حوزه زنان در جریان اصولگرا فعالیت می‌کنند از حضور مردان در هیئت تحریریه خود کمتر استفاده می‌کنند که از جمله آن می‌توان به سایت «مهرخانه» و همچنین «زنان‌پرس» اشاره کرد به نحوی که در تحریریه این سایت‌ها مردان حضور ندارند و امور توسط زنان اداره می‌شود.

با توجه به این اقدامات که در این گزارش به نمونه هایی از این موضوع اشاره شد این سوال در اذهان عمومی ایجاد می شود که منظور اصلی از اعمال تفکیک جنسیتی و یا تک جنسی کردن تحریریه ها از سوی دست اندرکاران برخی از رسانه های اصولگرا چیست؟ و آیا آنها متوجه پیامدهای خطرناک این موضوع در عرصه ی اطلاع رسانی هستند؟

این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که در هیئت تحریریه‌ها همه رسانه ها ی دنیا از جمله ایران به طور معمول خبرنگاران زن و مرد در کنار هم فعالیت می‌کنند و بسیاری از اخبار و گزارش‌ها در تعامل هر چه بیشتر اعضای تحریریه به نگارش در می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.