تبعیض جنسیتی؛ حتی در سلب آزادی

طبق آخرین آماری که مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی اعلام کرده، در طرح ارتقای امنیت اجتماعی و مبارزه با بد پوششی، ۱۲ هزار نفر دختر و در مقابل، ۲۵۴ نفر پسر در ماه های اخیر دستگیر و ارشاد شده اند.

نیروی انتظامی در آغاز اجرای این طرح از برخورد همزمان با دخترها و پسرها خبر داده بود و این که در راه مبارزه با بدپوششی، هیچ تفاوتی میان دختر و پسر قایل نخواهد شد.

کارشناسان و تحلیلگران، چه سیاسی و چه غیر آن، هماره برای بررسی و تحلیل دقیق یک طرح و برنامه به آمار رسمی ای که ارایه می شود استناد می کنند.

اگرمصداق های حکومت و نیروی انتظامی را در نوع پوشش خوب و بد باور داشته باشیم و به سطح شهر تهران (پایتختی که ساکنانش به نسبت دیگر شهرهای کشور، از آزادی نسبی دست کم در نوع پوشش برخوردار بودند) نگاهی بیفکنیم، مشخص می شود که بدپوششی پسرها، اگر نه بیش تر که در میزان برابری با دخترها قرار دارد.

اما آماری که نیروی انتظامی اعلام کرده خلاف این گفته را ثابت می کند. در چند ماهی که از آغاز طرح ارتقای امنیت اجتماعی گذشته، فقط ۲۵۴ نفر پسر ارشاد شده اند. در حالی که میزان دستگیری و ارشاد دختر ها ۱۲ هزار نفر بوده است. یعنی چیزی حدود ۴۸ برابر. به عبارت دیگر دختران ۴۸ برابر پسران امنیت اجتماعی را تهدید می کنند!

اما آیا این با واقعیت های جامعه سازگار است یا صرفا دیدگاه های جنسیتی حاکم بر حکومت، عامل به دست آمدن چنین تحلیلی است.

به نظر می رسد حتی در سلب آزادی های به حق هم، تبعیض جنسیتی به طور تمام و کمال اعمال می شود.

کافی است چند دقیقه ای مقابل گشت های ارشاد پلیس بایستید تا این مساله هم روشن شود.

آیا وقت آن نرسیده تا سیاست “مردان”ی که سودای دموکراسی به سر دارند کمی به خود بیایند و این اصل ابتدایی “مردم” سالاری یعنی “برابری اجتماعی” را هم عنایتی مبذول بفرمایند؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.