طالبان همان طالبان قبل است اما زنان افغانستان، زنان ۲۰ سال قبل نیستند؛ ایستادگی در مقابل تحجر

امتداد- ریحانه طباطبایی: جامعه مدنی افغانستان و خصوصا زنان آن جامعه ارتجاع را پس زده‌اند. شاید مقاومت در برابر جریان ارتجاعی و ضدزن طالبان، شکننده باشد اما پیگیری و پایداری در این مقاومت مدنی پرفرازونشیب، ارتجاع را عقب خواهد راند.خصوصا که آنها تجربه زنان منطقه را پیش روی خود دارند که سالهاست تلاش میکنند تا عقاید متحجری را که به نام دین بر زندگی انان حاکم شده است  را شکست دهند و حضور خود را در جوامعشان ثابت کنند.

“طالبان همان طالبان قبل است، اما زنان افغانستان، زنان ۲۰ سال قبل نیستند” این جمله یک زن خبرنگار از افغانستان است. زنی که در تلاش است تا کماکان کار خود انجام دهد و اسیر شرایط جدید نشود.

نه فقط این زن روزنامه‌نگار در کابل که دیگر زنان فعال در عرصه های مختلف در نقاط دیگر افغانستان نیز در تلاش هستند تا فعالیت های روزانه‌ی خود را با قدرت و قوت ادامه دهند و اسیر این وحشت محنوس و شرایط تحمیل شده نشوند. آنها ترس و نگرانی خود را در قلبشان پنهان میکنند و شجاعانه پا به میدان میگذارند تا شرایط سالهای دور بر آنها حاکم نشود.

بعضی از این زنان در روزگاری که طالبان در افغانستان بر سر قدرت بود آن را تجربه کرده‌اند و میدانند چه در انتظار زنان افغانستان می تواند باشد و بعضی زنان جوانی هستند که وحشت آن روزها را از زبان مادرانشان شنیده‌اند و در تکاپو هستند تا آنها را از شغل و درسشان محروم نکرده تا بتوانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.

این روزها عکسهای زیاد از افغانستان می بینیم، مانند عکس های تصویر این نوشته که نشان میدهد زنان در جلسات دولتی حضور می یابند و حرف ها و نظرات خودشان را میگویند. مانند جلسات روز چهارشنبه که تعدادی از خبرنگاران زن در کنار دیگر مردان با نماینده طالبان به گپ و گفت نشستند و برای ادامه کارشان اطمینان گرفتند.

اما چرا میگوییم طالبان عوض نشده اند بلکه این زنان افغانستانی هستند که تغییر کرده اند؟! در همین عکس ها می بینیم زنی با برقعه مجبور به حضور در محل کار خود شده است و همچنین اخباری از افغانستان به گوشمان میرسد که به زنان اجازه حضور در وزارت خانه ها را نداده و جای آنهارا با کارمندان مرد پر کرده اند.

نگاه ایدئولوژیک و واپس گرای طالبان تغییری نکرده است، نگاهی که در این منطقه ریشه ای عمیق دارد و بسیاری از کشورها را خصوصا در رابطه با مساله زنان دربر گرفته است. طالبان اما بازی سیاست را در عوض خوب یادگرفته‌اند و می دانند در عصر فضای مجازی و وجود رسانه های فراگیر چطور باید رفتار کنند تا حساسیت جامعه جهانی را کم کرده و بتوانند سیاست های خود را اعمال کنند. آنها می‌دانند که اتفاقا حضور زنان در رسانه های تصویری و پخش اخبار، گذاشتن جلسه با اصحاب مطبوعات و رسانه و پخش آن در همه جای دنیا میتواند شرایط آنها را تغییر داده، فشار افکار عمومی را کم کند و در ادامه راه خود را بروند همان طور که این روزها آنچه که جهان می بیند زنانی هستند که میتوانند کار خبر را انجام دهند و آنچه که نمی بیند زنانی هستند که نمی توانند وارد ادارات بشوند.

بلی در نشست با اهالی رسانه خوش رفتاری می شود، گفته میشود که امنیت آنها را تامین میکنند، در مقابل میکروفون ها اعلام میکنند که زنان میتوانند کار و تحصیل کرده وهمه‌ی حقوق موجود در کشورهای دیگر فقط با چارچوب اسلامی شامل حال آنها هم میشود و همه چیز را برای یک فریب کاری رسانه ای آماده می کنند اما آنجا که دوربین نیست کار خود را میکنند.

هرچقدر که طالبان فقط در امر سیاست تغییر کرده و بازی های رسانه ای را بلد شده و میداند چطور در مقابل رسانه رفتار کند، از آن سو زنان افغانستان نیز تغییر کرده اند. انها سالهاست که در حال تلاش برای احقاق حق خود هستند. بسیاری از دوستان افغانستانی و فعال مدنی تعریف کرده‌اند که چطور دختران کوچک در روستاهای دور افتاده تلاش کرده‌اند تا فرسنگ ها را راه را طی کرده تا به مدرسه ای برسند و درس بخوانند و در برگشت به روستا آن درسها را به کودکان دیگر نیز یاد دهند. شاید آمار زنان تحصیل کرده، فعال و سیاستمدار افغانستانی به نسبت بسیاری از کشورها کم باشد، اما آنها راه سختی را شروع کرده‌اند چرا که حتی در غیاب طالبان نیز مردان متعصبی در جامعه شان وجود دارند که در نقش پدر، برادر، همسر و حتی پسر مانع از حضور انان در عرصه های اجتماعی شده اند و زنان سالهاست در تلاش برای شکست سدهای متعددی هستند.

برای همین نیز طالبان چون گذشته نمی تواند یکه تاز میدان باشد و زنان را به پستوها برگرداند، چون همانطور که آن خبرنگار افغانستانی گفته است طالبان تغییر نکرده اما زنان افغانستان بسیار تغییر کرده اند و دیگر این زنان جسور و توانا را نمی‌توان در بند کرد.

جامعه مدنی افغانستان و خصوصا زنان آن جامعه ارتجاع را پس زده‌اند. شاید مقاومت در برابر جریان ارتجاعی و ضدزن طالبان، شکننده باشد اما پیگیری و پایداری در این مقاومت مدنی پرفرازونشیب، ارتجاع را عقب خواهد راند. خصوصا که آنها تجربه زنان منطقه را پیش روی خود دارند که سالهاست تلاش میکنند تا عقاید متحجری را که به نام دین بر زندگی انان تحمی شده است را شکست دهند و حضور خود را در جوامعشان ثابت کنند.

منبع: امتدادhttp://emtedad.news/1400/06/01/%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%a8%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%81%d8%ba/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.