شایعه ها و حاشیه های تجمع ۲۲ خرداد

کانون زنان ایرانی-سحر افاضلی :روز پر التهاب ۲۲ خرداد ۸۵ در میدان هفت تیر به خاطر تنش و اضطراب بر خورد نیروهای امنیتی با تجمع کنندگان شایعات و حاشیه ها ی زیادی ساخته شد که برخی از آن ها تا حدی به واقعیت نزدیک بودند و برخی از ریشه نادرست.

بعد از ظهر ۲۲خرداد میدان هفتم تیر پر از نیروهای امنیتی و انتظامی بود بسیاری از زنان ومردانی که در میدان پرسه می زدند می دانستند برای چه آن جا جمع شده اند اما بعضی به کل بی اطلاع بودند یا علت اصلی را نمی دانشتند؛مثل دو پیرمردی که روی روزنامه ای که در چمن ها ی حاشیه میدان پهن شده ، نشسته بودند و در انتظار سیمین خانم(بهبهانی) بودند تا برایشان سخنرانی کند.

اما خیلی از عابران پیاده بی خبری بودند که از ماموران نیروی انتظامی که باتوم و اسلحه داشتند می پرسیدند چه خبر است ؟ و پاسخ می شنیدند:«معتاد ها را جمع می کنیم!،گدا ها جمع اوری می شوند.»

خیلی ها باور کرده بودند این شایعات را ،از جمله فروشنده های مغازه های مانتو فروشی که از ظهر با حضور و استقرار نیروهای امنیتی هشدار شنیده بودند عده ای در مخالفت با حجاب در هفت تیر تجمع می کنند .بعضی محتاطانه عمل کرده بودند و از پشت کرکره های مغازه هایشان خیابان را نگاه می کردند و بعضی مشغول کار و کسب شان بودند.

آن بعد از ظهر گرم آنقدر شلوغ بود و میدان هفت تیر آنقدر بزرگ و پر ازدحام که هر گوشه اتفاقی بیفتد و شایعه ای جان بگیرد.

همان روز عده ای می گفتند:«تعدادی از زنان در مخالفت با حجاب موهای خود را تراشیده اند و کشف حجاب کرده اند.»

اما تقریبا هیچ کس چنین زنانی را آن روز در میدان هفت تیر ندیده است.

شایعه ای هم از حضور زنانی حرف می زد که گوشه ای از میدان شعار های سلطنت طلبانه می دانند و مردد بودند که روسری های خود را بر دارند یا نه!»

بعضی از حاضران در این تجمع معتقدند:«نبودن تریبون برای بیان عقاید و تفکران گروه های سیاسی مختلف باعث می شود تا آنها از هر موقعیتی برای بیان گرایشات خود استفاده کنند به همین دلیل طبیعی است که در چنین تجمع هایی هر گروهی حضور پیدا کنند.»

آن روز بعضی از فرمان شلیک تیر بر تجمع کنندگان سخن می گفتند. یکی از فعالان جنبش زنان می گوید:«یکی از فعالان سیاسی از منابعی شنیده بود که ماموران نیروی انتظامی حکم تیر دارند که بر اساس آن می توانند بسوی تظاهرات کنندگان تیراندازی کنند. این شایعه می توانست فضایی خشونت آمیز را در این تجمع ایجاد کند اما آنقدر گسترش نیافت که فضای ذهنی شرکت کنندگان را تحت تاثیر قرار دهد.»

منبع این شایعات کجا بود؟

شایعات تنها به ماهیت این تجمع خلاصه نمی شد.از صبح روز ۲۲ خرداد شایعاتی شنیده می شد درباره لغو تجمع و انصراف فعالان جنبش زنان از حضور در تجمع. مثلاً شایعه بود که نوشین احمدی خراسانی و پروین اردلان و دیگر زنان سرشناس جنبش زنان اصلاً در تجمع حاضر نیستند. برخی از دستگیری آنان خبر می دادند .

هر چند فریبا داودی مهاجر یک ساعت قبل از آغاز تجمع به بازجویی رفته بود و شهلا انتصاری همان روز بازداشت شده بود.حتی دامنه شایعات درباره اسامی بازداشت شدگان هم کشیده شده بود چرا که تا فردای روز تجمع چند بار لیست دستگیر شدگان تغییر کرد.

بعضی معتقدندجریان برخی شایعات از میان فعالان جنبش زنان شکل گرفته بود آن هم به دلیل برخی اختلافات درون گروهی و اختلاف عقیده بر سر موضوعات ریز و درشت.برخی نیز این شایعات را هدایت شده از سوی نیروهای امنیتی و مخالف عنوان می کنند که با هدف برهم زدن اتحاد میان فعالان جنبش زنان و شکاف میان آرمان های این جنبش با مردم شکل گرفته بود.

هر چند که انگیزه های این تجمع در میان برخی از مردم با موضوعاتی چون گرانی و حجاب گره خورد ،اما اهداف این تجمع فارغ از حاشیه هاو شایعاتش روشنگری هایی را برای مردم به همراه داشت .با همه حرف و حدیث هایی که در اطراف تجمع ۲۲ خرداد بوجود آمد اعتراض بر ضد قوانین تبعیض آمیز انگیزه اصلی گرد هم آمدن زنان ایرانی در میدان هفت تیر بود که اینک بسیاری از فعالان حقوق زنان عنوان “روز همبستگی زنان “را برازنده این روز می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.