رشد جنسیت

کانون زنان ایرانی: جنسیت با وجود اهمیت آن به عنوان متغیری شخصیتی و فرهنگی، توجه علمی لازم را به دست نیاورده است و این کتاب منبعی برای کاهش خلاء مبانی نظری و تحقیقاتی در رشد جنسیت است.

کتاب”رشد جنسیت” اثر” سوزان گودومبوک “و “رابین فی وش “را دکتر مهرناز شهرآرای ترجمه کرده است. در این کتاب درباره جنبه های مختلف رشد مرد یا زن بحث شده است. اینکه جنسیت به شیوه های متعدد نقش مهمی در رشد ایفا می کند.

مولفان، رشد جنسیت را از لحظه لقاح تا دوران بزرگسالی پی می گیرند و بر تعامل پیچیده ی بیولوژیک، جامعه پذیری و شناخت تاکید می کنند.

این کتاب در ۱۳ فصل تدوین شده است.

فصل دوم به عنوان شروع بحث رشد جنسیت محسوب می شود. در این فصل زمینه برای نگاه کردن به کلیشه های جنسیتی که به طور روزمره با آنها روبرو هستیم مهیا شده است. از زمان اعلام خبر” او پسر است” یا “او دختر است” – در لحظه تولد – انتظار می رود که مرد و زن در موارد مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشند. آیا این انتظارات منعکس کننده تفاوت های بنیادی دو جنس است؟ یا آیا خود انتظارات است که تفاوت های جنسیتی را باعث می شود؟

در فصل سوم نقش عوامل بیولوژیکی در رشد جنسیت بررسی شده است. اینکه آیا فقط خصوصیات جسمانی جنسی است که تحت تاثیر ژن ها و هورمون ها قرار می گیرد یا جنبه های شناختی جنسیت نیز، توسط عوامل بیولوژیکی تعیین می شود؟

در فصل چهارم و پنجم به بحث های نظری و تاثیر فروید در شکل دادن نحوه اندیشیدن ما درباره فرآیندهای تعیین کننده در رشد جنسیت پرداخته شده است. و بعد به این سئوال پرداخته شده که آیا پسر ها ودختر ها به طور متفاوت رفتار می شود یا اینکه پسرها و دخترها تمایل به تقلید الگوهای همجنس خود دارند.

در فصل ششم جنبه های شناختی رشد جنسیت و شیوه ای که کودکان مفاهیم مردانگی و زنانگی را درک می کنند، بررسی می شود.

فصل هفتم با عنوان مطالعه ی روابط دوستانه این پرسش مطرح می شود که چرا پسر با پسر و دختر با دختر بازی می کند و پس از نتایج آن برای روابط دوستانه بزرگسالی استفاده می شود. فصل هشتم نیز به این سئوال می پردازد که آیا هورمون ها یا جنبه هایی از محیط اجتماعی است که در دوره نوجوانی علاقه به برقراری رابطه جنسی را بر می انگیزد. در این فصل، همچنین به روابط جنسی یا غیر همجنس و برخی به روابط همجنس گرایانه روی می آورند.

در فصل نهم، پیامدهای رشد کودکان در خانواده های غیر سنتی مطالعه شده است و در فصل های دهم و یازدهم تجربه های متافوت مردان و زنان از کلاس درس تا محل کار مطالعه و تبیین های مختلف تفاوت های جنسیتی در پیشرفت تحصیلی و شغلی بررسی شده است.

در فصل دوازدهم به تبیین های مختلف علل اختلالات روانپزشکی که در زنان بیش از مردان معمول است، تفاوتی که از دوره نوجوانی به بعد آشکار می شود، پرداخته شده و نهایتاً فصل سیزدهم، همه اجزا کنار هم گذاشته و به پرسش اصلی بر می گردد. چه فرآیندهایی تعیین کننده رشد جنسیت است؟

انتشار کتاب “رشد جنسیت” اثر سوزان گولومبرگ و رابین فی دش با ترجمه ی مهرناز شهرآرای را نشر ققنوس بر عهده گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.