سر گذشت یک خانواده مبارز:جنی مارکس

کانون زنان ایرانی :گرچه نام “کارل مارکس”،جامعه شناس و اقتصاد دان سر و صدای زیادی بر پا کرد،اما نام “جنی”همسر مارکس انعکاس چندانی نداشت.در حالی که او مدت چهل سال شریک زندگی این مرد بود.

کتاب”سرگذشت یک خانواده مبارز”سرگذشت جنی مارکس است.زنی که شریک زندگی فقیرانه و مسکین مارکس بود.او مطالبی را که شوهرش با خط بد و ناخوانا می نوشت و پاک نویس می کرد،با طلبکاران پیوسته در جدال و کشمکش بود،زندگی مارکس را اداره می کرد و بالاخره مادر هفت بچه ی او بود.

از مارکس،تنها تصویر عقیدتی و مبارزاتی اش نشان داده شده و از بازگویی فراز و نشیب زیست فقیرانه ی او به عنوان یک انسان عادی پرهیز شده است،تا آن جا که سر گذشتش در هاله ای از اوهام اسطوره ای آمیخته و از فرجام کار همسر و دختران او کم نوشتند و گفتند.

در سال ۱۸۴۳،هنگام بستن پیمان ازدواج با کارل ،جنی ۲۹ سال داشت و چهار سال بزرگ تر از شوهرش بود.آنان از کودکی با هم بزرگ شده بودند و در جوانی به طور پنهانی هفت سال باهم نامزد بودند.

کارل مارکس هنگام ازدواج با “جنی فون وستفالن”در آستانه ی کشف قانون تاریخ بود،که بر اساس آن گمان می کرد تقسیم بندی سنتی جامعه به ارباب و برده،غنی و فقیر،ستمگر و ستمکش به تدریج تحت تاثیر نیاز دیالکتیکی نابود می شود و انقلاب صنعتی تضاد طبقاتی را چنان تشدید می کند که بالاخره به انفجاری محتوم منجر می شود و در نتیجه سرمایه داران زیر سنگینی توده های کارگر سقوط می کنند و از پای در می آیند.

بدیهی است که ازدواج با چنین مردی یک زندگی آسان و آرام را نوید نمی داد.هنگامی که جنی دریافت که نامزدش قصد دارد به سیاست بپردازد،پیوسته در کنار مارکس قرار گرفت و او را در نا امیدانه ترین و فقیرانه ترین ایام رها نکرد،حتی در روزگاری که جسما و روحا بیمار بود و مارکس غر می زد که “بی خودی ،دائما گریه و زاری می کند.”

در دسامبر ۱۸۸۱″جنی”که از خستگی ،درد و رنج کاملا فرسوده شده بود،زندگی را بدرود گفت.

“سرگذشت یک خانواده مبارز ،جنی سرخ:مادام کارل مارکس با تبار اشرافی”نوشته ی ف.ج.پیترز است که داور شیخاوندی آن را ترجمه کرده است.نشر دات چاپ اول این کتاب را در سال جاری روانه بازار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.