تنها زایشگاه زاهدان به خوابگاه پسرانه تبدیل شد

کانون زنان ایرانی _ نوشین حسابی مقدم: یکی از ماماها گوشی را برداشت و ۱۱۵ را گرفت تا بیمار اورژانسی را به بخش زایمان بیمارستان مجهز شهر برسانند. اما راه طولانی بود و جان مادر و فرزندش در خطر.با گذشت دقایقی طولانی به یکی از بزگترین و مجهزترین بیمارستانها رسیدند. متخصصان با تلاش فراوان جان مادر و کودک را نجات دادند اما در همان نزدیکی مادری به دلیل دوری مسیر طاقت نیاورد و در بین راه جان داد…

اولین پایگاه زایمان ایمن در زاهدان

در سال ۷۹ شهر زاهدان ۴۸۰هزار نفر جمعیت داشت .۲۴۰هزار نفر ساکن زاهدان بودند و ۱۰۰هزار نفر نیز جمعیت افاغنه را تشکیل می دادند. رشد جمعیت ،حضور بی رویه افاغنه و مشکلات بهداشتی ناشی از آن، درصد زایمان های غیربهداشتی در زاهدان توسط ماماهای دوره ندیده را به ۴۹درصد رساند.

هزینه بالای زایمان بهداشتی و دسترسی دشوار مردم حاشیه شهر به زایشگاه باعث شد با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل دو پایگاه زایمان ایمن در حاشیه شهر زاهدان به صورت پایلوت احداث شود.

دکتر” طوفانی شهرکی” رئیس مرکز بهداشت زاهدان می گوید: این پایگاهها در سال ۸۰آغاز به کار کرد و نقش اساسی ویژه ای در افزایش زایمان های بهداشتی و ایمن داشته است.

وی افزود: در این دو پایگاه علاوه بر انجام زایمان به روش بهداشتی، ترویج تغذیه با شیر مادر و اهمیت آن ، تنظیم خانواده ، واکسیناسیون بدو تولد و آموزش ماماهای روستایی نیز انجام می شود.

شهرکی ادامه داد: طبق قرارداد با سازمان پزشکان بدون مرز(MSF) در این پایگاهها افراد بی بضاعت با پرداخت کمترین هزینه و یا هیچ هزینه ای می توانند از خدمات اینجا استفاده کنند.

در این دو پایگاه در شش ماهه اول سال ۸۴ تعداد ۹۴۴زایمان بهداشتی انجام شده که از این تعداد ۵۱۰نفر ایرانی و ۴۳۴ نفر افغان بوده اند که ۲۵نفر آنها به بیمارستان ها ارجاع داده شده اند.

انجام زایمان های بهداشتی یکی از شاخص های مهم بهداشتی است که استان سیستان و بلوچستان با متوسط کشوری هنوز فاصله زیادی دارد و لازم است با افزایش آموزش به زنان باردار و همچنین تسهیل و امکان دسترسی مردم جهت انجام خدمات بهداشتی؛ اقدامات و امکانات لازم و وسیعی انجام شود.

تنها زایشگاه زاهدان به خوابگاه پسرانه تبدیل شد.

تنها زایشگاه تخصصی زاهدان را به دلایلی همچون قدیمی بودن ساختمان بستند و پس از مدتی به خوابگاه پسرانه تبدیل شد.

این زایشگاه در مرکز شهر بود. دسترسی آسان آن باعث می شد زنان از تمام نقاط شهر به این مرکز مراجعه کنند و متخصصان زن نیز به راحتی به کارشان ادامه دهند. اما مسئولین محلی این زایشگاه را بستند .هر چند بخش های زایمان در سه بیمارستان نبی اکرم، تامین اجتماعی و بیمارستان جدید التاسیس امام علی ایجاد شد.

مسیر ارتباطی بیمارستان جدید التاسیس و مجهز بیمارستان امام علی علاوه بر طولانی بودن راه تا مدتها با مشکل بسته شدن راه توسط ارتش و نیز تاریکی راه همراه بود که این مشکل کماکان ادامه دارد،

شهناز ۲۰ساله در حاشیه شهر زاهدان می گوید: هم پول زیادی باید بدهیم و هم مسیر طولانی است. زایمان در خانه بهتر است. او در حالی که آرزو می کرد در سونوگرافی به او بگویند فرزند سومش پسر است تا به هووی خود فخر بفروشد گفت:” شوهرم بچه خیلی دوست داره، چه غصه ای دارم روزی رو خدا می رسونه….”

آمار ها نشان می دهد ۳۸درصد زایمان ها در سال ۸۰توسط ماماهای دوره ندیده انجام گرفته است. این رقم در سال ۸۱ به ۳۰درصد، درسال ۸۲ به ۲/۴۲درصد و در سال ۸۳به رقم ۸/۲۲درصد کاهش یافته است که هنوز با رقم شاخص کشور فاصله دارد.

بیشترین مرگ و میر مادر و کمترین سزارین در سیستان و بلوچستان

متخصصان می گویند سیستان و بلوچستان پایین ترین آمار سزارین و بالاترین آمار مرگ و میر مادران را داراست.

یکی از متخصصان در این مورد می گوید: با وجود تلاشهای بسیار هنوز هم دسترسی به مراکز بهداشتی کم است و زنان حامله نیز به خاطر نداشتن آگاهی ما را به عنوان ارائه کنندگان سلامت با مشکل مواجه می کنند.

وی افزود: در حال حاضر زایمان های در منزل و عدم مراجعه به زایشگاه عوارض زیادی در پی داشته است. “گل بی بی” ۳۳ ساله می گوید: نباید تنها زایشگاه زاهدان را از ما زنان می گرفتند؛ باید آنجا را تعمیر می کردند و یا بلافاصله زایشگاه دیگری می ساختند.

خانم”ش” کارمند می گوید: جمعیت زاهدان زیاد است و ما زایشگاه در این شهر نداریم. این بیمارستانها گاهی با کمبود تخت مواجه می شوند و برای رفتن به بیمارستان امام علی باید وقت زیادی صرف کنیم.

خانم “ک” یکی از ماما های بیمارستان امام علی می گوید : این بیمارستان امکانات مناسب و جدیدی دارد و ما بهتر می توانیم به بیمار کمک کنیم ولی وجود یک زایشگاه در زاهدان واجب است.

یکی از خدمه این بیمارستان مجهز می گوید: بارها دیده ایم به دلیل بعد مسافت فضاهای داخل بیمارستان، زن در راهرو زایمان کرده و یا نوزاد فوت کرده است.

شاخص زایمان بهداشتی در استان رشد قابل قبولی داشته است.

درصد زایمان ایمن در سال ۷۸ در استان سیستان و بلوچستان ۹۸/۲۴بوده که این شاخص در پایان سال ۸۳ بارشد ۱۳درصدی به ۷۵/۳۷ رسیده است.

همچنین در حال حاضر شاخص کل زایمان در منزل توسط مامای دوره دیده حدوداً ۴/۷۱است که در جهت افزایش این شاخص آموزش و پرورش، صدا وسیما، درآمد خانواده ها ، سبد غذایی آنها و سایر مسائل اجتماعی نیز تاثیر گذار است و باعث بهبود این شاخص می شود.

دکتر اردنی در این مورد می گوید: بهترین راه برای زایمان ایمن و سالم انجام مراقبت های کامل دوران بارداری و ایجاد تسهیلات زایمانی مراکز بهداشتی درمانی و یا زایشگاههای بیمارستانهاست که در این راستا بیمارستانهای همه شهرستانها به جز”راسک” از امکانات کامل و کادر تخصصی و تجهیزات لازم برخوردارند.

وی افزود: جهت پوشش دادن جمعیت روستایی استان واحدهای تسهیلات زایمان در مراکز روستایی راه اندازی شده است که بر اساس طرح مصوب گسترش شبکه، در حال حاضر ۱۰۰درصد تسهیلات زایمانی راه اندازی شده است اما استقبال مردم استان و مراجعه آنها به این واحد هنوز در حد مطلوبی نیست .گر چه شاخص زایمانهای بهداشتی در طی شش سال گذشته رشد قابل قبولی داشته اما هنوز با متوسط کشور فاصله داریم . در استان نیز شبکه بهداشت چابهار با متوسط استانی و کشوری؛ با شاخص پایین تری مواجه است.

***

بیرون از محوطه پایگاه زایمان ایمن سه خواهر روی صندلی نشسته اند… منتظرند برادرشان به دنیا بیاید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.