تعطیلی بزرگترین کتابخانه تخصصی زنان در تهران

بعضی از مسؤولان آگاه در امور زنان و کارمندان مرکز امور زنان و خانواده خبر از تعطیلی کتابخانهء این مرکز دادند. این در حالی است که کتابخانهء‌این مرکز اولین کتابخانهء تخصصی زنان به شمار می‌رود.

هم‌چنین این مسؤولان از خروج کتاب‌های دورهء‌مدیریت پیشین مرکز به بهانهء اشغال فضای گستردهء ساختمان خبر داده‌اند. گفته شده که این کتاب‌ها که در انبار مرکز نگهداری می‌شد که به منظور خمیر شدن به خارج از مرکز منتقل شده است. اما در مقابل این شنیده‌ها مدیر مرکز امور زنان و خانواده‌و مدیر روابط عمومی این مرکز این خبر را شایعه‌ای صرف بیان می‌‌کنند.

شاکری، مدیر روابط عمومی مرکز طی تماس تلفنی به خبرنگار سرمایه گفت: «این خبرها کذب محض است. کتابخانهء مرکز به دلیل امور نظافتی فقط برای مدتی کوتاه تعطیل شده است.»

اما شاکری زمان دقیقی را برای انجام امور نظافت مشخص نمی‌کند و در جواب به این پرسش که از چه زمانی دوباره کتابخانه کار خود را آغاز خواهد کرد، گفت: «نمی‌دانم، روزهای پایانی سال است و امور نظافت کمی طول می‌کشد. بعدائ اعلام خواهیم کرد.»

این مدیر روابط عمومی هم‌چنین دربارهء خمیر شدن بخشی از کتاب‌های مانده در انبار گفت: «من این خبر را تکذیب می‌کنم. چنین چیزی درست نیست.»

دیروز زهرا طیب‌زادهء نوری به جای نسرین سلطان‌خواه به عنوان مدیر جدید مرکز امور مشارکت زنان و خانواده ریاست جمهوری انتخاب شد.

نسرین سلطان‌خواه یکی از اعضای شورای شهر تهران است که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور، او را به سمت ریاست مرکز امور زنان و خانواده برگزید. اما پس از مصوبهء نمایندگان مجلس مبنی بر ممنوعیت اشتغال دولتی اعضای این شورا بنا به تصمیم خود و اعضای دولت مقرر شد که وی از سمت ریاست این مرکز کناره‌گیری و به شورای شهر تهران بازگردد.

با این حال یکی از فعالان آگاه در امور زنان هم که نخواست نامش ذکر شود ضمن بیان این خبر که خارج کردن کتاب‌ها از انبار مرکز امور زنان و خانواده برای خمیر شدن از یک هفتهء پیش آغاز شده است دربارهء خبر تعطیلی کتابخانهء این مرکز هم گفت: «به من گفته‌اند که به علت امور نظافتی تا خردادماه کتابخانه تعطیل است اما مگر می‌شود که به دلیل نظافت، کتابخانه‌ای چند ماه تعطیل شود. نظافت‌چی کار خودش را می‌کند و بقیه هم از کتاب استفاده می‌کنند، چه دخلی به هم دارد؟!»

او با اظهار تاسف از این که اولین کتابخانهء تخصصی زنان به تعطیلی کشیده شده است، گفت: «تا به حال سابقه نداشته است کتابخانه به دلیل نظافت تعطیل شود. مگر به خاطر دلایل دیگر باشد.»

اما سلطان‌خواه، مدیر پیشین مرکز امور زنان و خانواده در این باره به سرمایه می‌گوید: «تعدادی شایعه‌ساز اطلاعات غلط می‌دهند. دو تا سه هفته پیش به دلیل این که موشی در کتابخانه دیده شد برای دو الی سه روز برای سم‌زدایی کتابخانه تعطیل شد ولی الان کتابخانه باز است.»

او در برابر سؤال ما که همین امروز مسؤولان روابط عمومی مرکز، خبر تعطیلی کتابخانه را به علت امور نظافتی تایید کرده‌اند با تعجب گفت: «من اطلاعی ندارم.»

سپس وی برای پیگیری همین مساله با مدیر روابط عمومی مرکز ارتباط برقرار کرد و دقایقی بعد نتیجه را این طور به سرمایه گزارش داد: «خبر تعطیلی درست است اما برای شماره کردن کتاب‌های جدید، کتابخانه تا ۱۳ اسفند طبق اطلاعیه تعطیل شده است.»

وی با تاکید بر این که طبق اطلاعیه کتابخانه تعطیل شده است، در برابر این سؤال که مگر کتاب‌ها از روز اول شماره‌گذاری نشده‌اند، گفت: «منظورم شماره‌گذاری کتاب‌های جدید است.»

مدیر مرکز امور زنان و خانواده هم‌چنین خروج کتاب‌های داخل انبار برای خمیر شدن را یک شایعه دیگر خواند و گفت: «اصلائ این خبر صحت ندارد. به علت این که مرکز، نمازخانهء بسیار کوچکی دارد، تصمیم گرفتیم برای توسعهء فضای نمازخانه، انباری که کتاب‌ها و چیزهای دیگری را در آن نگهداری می‌کردیم به فضای نمازخانه اضافه کنیم. به همین دلیل قسمتی از کتاب‌ها را به معاونت پژوهشی و معاونت اجتماعی دادیم اما بخش اعظم آن هنوز در انبار مانده است. شما اگر بیایید، می‌بینید که با وجود آن که ما انبار را تبدیل به نمازخانه کردیم اما قسمتی را با پرده جدا کردیم و کتاب‌ها پشت پرده هنوز وجود دارند.» وی ادامه داد: «انبار دیگری در نظر گرفته شده که این تعداد کتاب به آن‌جا منتقل شود. درواقع این‌ها کتاب‌های با تیراژ حدود هزار و در نهایت دو هزار جلد بوده که به منظور هدیه دادن در مناسبت‌های مختلف در انبار نگهداری شده‌اند.»

(این مطلب در روزنامه سرمایه منتشر شده است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.