زن اشتباه، پیام اشتباه: سارا پلین هیچ نقطه اشتراکی با هیلاری کلیتون ندارد به جز یک کروموزم

مدرسه فمینیستی

نوشته : گلوریا استاینم (۱) / ترجمه: رویا صحرایی

خبر خوش : زنان در امور سیاسی روز به روز قدرتمند تر می شوند حتی در جناح راست ضد فمنیست – در میان مردمی با بازو بندهایی که روی آن نوشته شده : حزب جمهوری خواه – که تلاش می کنند با انتخاب اولین زن معاون رئیس جمهور،بر خلاء جنسیتی موجود بخصوص در امور سیاسی سر پوش بگذارند. همه ما این مهم را مدیون زنان و ،حتی بسیاری از مردانی هستیم، که با تحصن ها ، با اعتصاب غذا ها و حتی با خشونت مواجه شدن ها شان در پای صندون های رای ، حق رای را برای زنان به ارمغان آورند. ما امروز خود را مدیون” شرلی چیشولم ” هستیم که اولین پلاکارد اعتراضی خود به در کاخ سفید برد در حالی که روی آن نوشته شده بود: به حضور” فقط- مردان- سفید” در کاخ سفید پایان دهید. و همینطور این واقعه را به هیلاری رودهام کلینتون مدیون هستیم که در برابر استهزاها و تحقیر های زن ستیزان ایستاد و توانست ۱۸ میلیون رای به دست آورد.

اما خبرخوشتر اینکه : این سیاست سوء استفاده از حضور یک زن کارایی ندارد! چرا که این اولین بار نیست که یک “رئیس” اقدام به انتخاب یک زن فاقد صلاحیت می کند ، نه تنها به این دلیل که آن زن به تمامی با او هم رای است بلکه او همچنین مخالف اکثر چیزهای است که بیشتر زنان می خواهند و به آن نیاز دارند. مسئله فمنیست هیچ وقت فراهم کردن شرایط ایجاد شغل یا مقام برای یک زن نبوده بلکه تلاش آن برای ایجاد زندگی های برابرتر و منصفانه تر برای تمام زنان در سراسر دنیا است.

انتخاب سارا پلین ، کسی که در تمام طول تابستان گذشته از طرف ” راش لیمبوگ ” راجع به او تبلیغ شد ه و مورد حمایت همه جانبه وی قرار گرفته ، راهی نیست که به واسطه آن بتوان نظر بیشتر زنان را به حزب جمهوری خواه جلب کند حتی حامیان سر سخت هیلاری کلیتون را. چرا که او هیچ نقطه اشتراکی با هیلاری کلیتون ندارد به جز یک کروموزم . سخنرانی های عامه پسند، تفرقه افکن وفریبنده اونمی تواند همایش های حزب جمهوری خواه ر اکه تعداد مردان شرکت کننده در آن همواره بیشتر از دو برابر تعداد زنان است را مشاطه گری کند . حزبی که مالک و مجری کاندیداتوری ریاست جمهوری آن جناح راست بوده و خط و مشیی را دنبال می کند که که با خط مشی که با نامزدی کلینتون برای آن تلاش می شد بسیار متفاوت است – راهی که اوباما هنوز دارد آن را دنبال می کند. رای دادن به مکین / پلین در اعتراض حتی به انتخاب نشدن کلینتون مانند اینست که که کسی بگوید ” چون کفشهای مرا دزدیده اند پس من پاهای خودم را قطع می کنم”

این تحلیل به منظور کوبیدن پلین نیست. من از این که او حق دارد که حتی اشتباه بکند دفاع می کنم حتی در موضوعاتی که برای من بسیار با اهمیت است. من بسیار متاسف می شوم زمانی که می شنوم که می گویند او نمی تواند کارش را انجام دهد چون بچه های دارد که به مراقبت او نیاز مند اند،مخصوصا زمانی که این را میدانم که همین نظر را در مورد جایگاه ” پدر” ندارند. من هیچ لذتی از تصور کردن او بروی صحنه،زمانی که در باره سیاست ملی و خارجی ،هردو موضوعاتی که او کمترین پیش زمینه و شناختی را ندارد، مورد سوال قرار می گیرد و ضعفش عریان می شود نمی برم.جایی که اوبا هیچگونه پیش زمینه و تجربه ای ، تنها با یک ماه آموزش می خواهد ،با سناتور جو بیدن که ۳۷سال در این زمینه ها سابقه دارد به رقابت بنشیند!

پلین در مورد آنچه که نمی داند بسیار صادق است. زمانی که یک ماه پیش از او راجب به معاون ریاست جمهوری بودن سوال شد او گفت” من هنوزنمی توانم به این سوال پاسخ دهم تازمانی که کسی به این سوال من پاسخ دهد که ظایف روزانه یک معاون رئیس جمهور چیست!؟” و زمانی که در مورد عراق از او سوال شد وی گفت ” من واقعیتش خیلی مسئله جنگ عراق پیگیری نکرده ام و روی آن تمرکز نداشته ام”

یکی از دلایل اصلی که پلین به عنوان فرماندار روی کار آمد این بود که کسی که آن زمان در مسند بود اصلا مطلوب مردم منطقه نبود و دلیل دیگر آن که او رای مردم آلاسکا را به کمک استفاده بی سابقه از ثروت بیکران نفت در منطقه با دادن ۱۲۰۰ دلار تخفیف به هر یک از ساکنان منطفه به دست آورد. و حالا به عنوان کسی که مالیات ها کاهش داده او مورد ستایش گرداندگان کمپین های مک کین قرار گرفته است علی رغم این واقعیت که آلاسکا هیچ در آمد ایالتی یا مالیات برفروش ندارد. شاید هم مک کین که این همه مدت مخالف انجام هر اقدام مثبتی بوده، نمی دانسته که ا ین موضوع در اصل تلاش برای اینست که سطح زندگی تعداد بیشتری از مردم به استاندار نزدیک شود نه اینک سطح زندگی آنها پایین بیاید. ویا شاید هم مک کین همان روال حکومت بوش را دنبال میکند مثلا در دپارتمان قضایی ، که در دیدگاه یک کاندایدا باید “خدا ، تفنگ و شادمانی” در راس امور رقابتی او باشد. با این تفاوت که مک کین شغلی را پرمی کند که یک فرد ۷۲ساله با قلب بیمار ازاین ریاست دور می ماند.

اجازه بدهید واضح تر بگویم . این مک کین است که مقصر است . او ممکن است که پلین را به منظور مقابله به مثل با حزب دیگر انتخاب نکره باشد ونه حتی براین اعتقاد که زنان نمی توانند فرق ظاهر و محتوا را تشخیص دهند اما انگیزه عمده از این انتخاب قطعا خرسند کردن نظریه پردازان جناح راست است. آنانی که حامیان آزادی حق انتخاب باروی را چه در حال و درچه گذشته به هیچ گرفته اند. اگر موضوع غیر از این بود مک کین می توانست حداقل کسی را انتخاب کندکه می داند وظائف روزانه یک معاون رئیس جمهور چیست وبه اینکه در عراق چه می گذرد فکر کرده باشد. کسی مثل سناتور” کی بیلی” یا سناتور” اولیمپیا اسنوا”. مک کین می توانست حداقل قدم بسیار کوچکی از پدر سالاران جناح راست فاصله بگیرد، کسانی که سیاست های او را برایش تعیین می کنند، کسانی اند که حتی با کنواسیون مبارزه علیه خشونت علیه زنان کاملا مخالفند.

ارزش پلین برای این پدر سالاران کاملا روشن است. او مخالف هر موضوعی است که زنان چه اکثریت و چه اقلیت از آن حمایت می کنند.او معتقد است که اعتقاد به اصل آفرینش باید در مدارس عمومی تدریس شود اما هیچ اعتقادی به مسئله گرم شدن زمین ندارد. او مخالف اعمال کنترل بر اسلحه در آمریکاست اما مواقق کنترل دولت بر رحم زنان است. او مخالف تحقیقات در مورد ” سلول پایه” است اما برنامه های (۲)”Abstinence-only” تایید می کند، برنامه ای که تعداد بچه های ناخواسته ، انتقال و انتشار بیماری های مقاربتی و سقط جننین راافزایش می دهد. او سعی کرده که میلیونها دلار از پول مالیاتی که مردم به دولت داده اند را برای شلیک به گرگ ها از آسمان استفاده کند اما برای اصلاح سیستم مدارس دولتی که پایین ترین نرخ فارغ التحصیل در سطح ملی را دارند هزینه بسیار ناچیزی راصرف کرده است. او با کاندایی است که مخالف کنواسیون” پرداخت عادلانه ” است اما از ۵۰۰ میلیون دلار سوبسید برای احداث خط لوله گاز طبیعی در آلاسکا حمایت می کند. او از حفاری در منطقه ملی حیات وحش Arectic Reserve دفاع می کند و این در حالی است که حتی مک کین با شعار” زیان کمتر حفاری های ساحلی” انتخاب شد. . او یک (۳)Phyllis Schlafy است، تنها جوانتر.

من به صدافت او شک ندارم. او به عنوان عضو مادام العمر “”Antional Rifle Assn تنها از کشتن حیوانات با هلیکپتر حمایت نکرده بلکه خودش هم این کاررا انجام داده.. او فقط از افزایش استفاده از سوخت فسیلی صحبت نمی کند بلکه نیروگاهی با سوخت زغال سنگ را در شهر کوچک خودش راه اندازی کرده . او تنها بلندگوی مک کین برای جرم شناختن سقط جنین با سرنگونی “(۴)”Roe vs Wade نیست بلکه می گوید که اگر روزی یکی از دختران خودش با تجاوز و یا زنا حامله شده بودند اوباید داشتن بچه را تحمل می کرد . او نه فقط مخالف آزادی حق انتخاب باروی به عنوان حقوق بشر است بلکه به این نکته اشاره می کند که آن مسئله تحمیل کننده سقط جنین است بدون انکه به این نکته اشاره کندکه آن از حق داشتن فرزند حمایت می کند .

تا کنون بیشتر حمایت کنندگان جدید مک کین که پلین حمایت آنها را جلب کرده جیمز دابسون از “تمرکز بر خانواده” است. البته در تعریف دابسون زنان مطلقا در انتظار شوهرانشان هستند که رهبری خانواده را به عهده بگیرند. هر چند این احتمال هم وجود دارد که او به شوهر پلین رای بدهد!!

بهتر است که امیدوارانه به قضیه نگاه کنیم. به هر حال آنچه که من می بینم اینست که هردو حزب راه طولانی تا بردن رقابتها در پیش روی خود دارند.

از این موضوع شاید جمهوری خواهان این درس را بگیرند که نمی توانند هم همزمان هم خواهان پدر سالاران جناح راست باشند و هم حمایت بیشتر زنان را به همراه داشته باشند. شکست در ماه نوامبربرای آنان می تواند به این منجر شود که اکثریت میانه رو های جمهوری خواه حزب شان را به جایگاه اول خو برگردانند جایی که اولین حمایان اصلاح حقوق برابر بودند و بدانند که باید آخرین هایی باشند که می خواهند دولت را به دخالت در امور رحم زنان دعوت کنند. و زنان آمریکا که از انجام دو کار تمام وقت بیش از هر بی عدالتی منفرد دیگر رنج می برند در نهایت در صحنه های ملی از مردان رهبری حمایت می کنند که که معتقدند که زنان نمی توانند در خارج از خانه از حقوق برابر برخودار باشند تازمانی که مردان در داخل خانه دارای این برابری نباشند . باراک اوباما و جو بیدن کمپینی از اعتقاداتشان را راه اندازی کرده اند که در آن باور دارند که مردان باید ، می توانند و می خواهند در خانه برای فرزنداشان باشند. این کار بسیار بزرگی است.

پانوشت ها:

۱ – Gloria Steinem گلوریا استاینم: نویسنده و فمینیست معروف آمریکایی که از سازمان دهندگان مرکز ارتباطات زنان است. او از هیلاری کلینتون حمایت می کرد و حالا حمایت کننده باراک اوباما است .

۲ – Abstinence-only یک سری برنامه های آموزش جنسی است که به پرهیز از سک فارغ از هر گونه آموزش سلامت جنسی و تولید مثلی تاکید می کند به خصوص کنترل تولد و آموزش سکس سالم در این برنامه مطلقا وجود ندارد. این آموزش ها با تاکید از پرهیز سکس بیش از ازدواج و همینطور پرهیز مطلق از هر گونه گفتگویی پیرامون استفاده از لوزم کنترل باروری وحتی اعلام میزان ریسک باروی این دستگاه ها به توده مردم کار اهداف خود را پیش می برند.

۳ – Phyllis Schlafy: یک قعال سیاسی از جناح محافظه کار است که به شدت با فمینیسم و کنوانسیون اصلاح حقوق برابر مخالف است

۴ – Roe vs Wade: از دادگاه عالی ایالت متحده که با رای جنجالی خوددر خصوص سقط جنین تحول بزرگی را در در جامعه آمریکا ایجا د کرد. براساس نظر او بیشتر قوانین موجود در ایالت متحد در خصوص سقط جنین نقض قانون اساسی و حفظ حریم خصوصی شهر وندان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.