روجا بندری:«گفتند فعلاً دنبال عشا مومنی نیایید»

اردوان روزبه

a.roozbeh@radiozamaneh.com

عشا مومنی، فعال کمپین یک میلیون امضا و دانشجوی رشته‌ی کارشناسی ارشد ارتباطات و هنر در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که دو ماه پیش برای دیدار با خانواده و برخی تحقیقات دانشجویی به ایران سفر کرده بود، در روز ۲۴ مهر‌ماه ازسوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

این خبر روز یکشنبه پس از آن‌که دادگاه انقلاب اسلامی از خانواده‌ی عشا مومنی خواست که برای پیگیری سرنوشت فرزند خود دیگر به دادگاه مراجعه نکنند، انتشار یافت.

اتهام اولیه‌ی بازداشت خانم مومنی و توقیف اتومبیل وی، سبقت غیر مجاز اعلام شده است.

روجا بندری، یکی دیگر از اعضای کمپین یک میلیون امضا در کالیفرنیا درباره چند‌ و‌ چون ماجرا با زمانه گفت ‌وگو کرده است.

عشا، به صورت داوطلبانه با کمپین ما کار می‌کرد اما دلیل حضور‌‌ش در ایران به خاطر تز دانشگاهش بود.
عشا قبل از این‌که به گروه ما بپیوندد به خاطر علاقه‌ی شخصی خود‌اش و به خاطر علاقه‌ای که به ایران داشت می‌خواست تحقیق دانشگاهی‌اش را به زنان ایرانی اختصاص بدهد. به‌طوراتفاقی پایان‌نامه‌اش مصادف شد با کمپین یک میلیون امضا.
به همین دلیل عشا تصمیم گرفت که تزش را با تعدادی از فعالین کمپ درمیان بگذارد. علاوه بر انجام تز پایان‌نامه، عشا برای دیدن مادر‌اش هم به ایران رفته بود.

با وجود آن‌که دلیل دستگیری‌اش اعلام نشده، اما فکر می‌کنیم به دلیل حضور‌ش در منزل چند تن از فعالان کمپین و گرفتن فیلمی کوتاه از زندگی آنان، دستگیر شده باشد.

عشا، به دلیل تخلف رانندگی در یکی از بزرگراها نگه داشته می‌شود اما دستگیر می‌شود و حکم جلب و بازرسی‌اش صادر می‌شود. با توجه به ارتباطی که با عشا مومنی داشتید، اطلاع دارید که قبلاً تهدید شده بود یا به او هشداری داده شده بود؟
خیر، اصلاً بحث این چیزها مطرح نشده بود. نه تهدیدی بود و نه مساله‌ای شک‌برانگیز. البته اطلاع ندارم که در این اواخر اتفاق خاصی روی داده بود یا خیر.

مخصوصاً ما که اصلاً انتظار شنیدن این خبر را نداشتیم و وقتی شنیدیم شوکه شدیم. چون عشا اصلاً سابقه‌ای نداشت که درصدد دستگیری‌اش باشند و از بنیانگذاران کمپین هم نبود که بگوییم حساسیتی روی او وجود دارد.

خانواده‌ی عشا از ۲۴ مهر ماه از دستگیری او مطلع بودند. چرا رسانه‌ها را از این موضوع مطلع نکردند؟

وقتی عشا دستگیر شد به‌طور محترمانه از خانواده‌اش خواسته شد تا با کسی در این مورد صحبت نکنند و گفتند که به زودی دخترتان آزاد می‌شود.
گفتند که وکیل نگیرید و اگر وکیل بگیرید و با دیگران صحبت کنید،آن‌وقت خدا می‌داند که چه اتفاقی خواهد افتاد.
خب، این فشار زیادی به خانواده‌ها وارد می‌کند و خانواده‌ها را ایزوله می‌کند. به خاطر همین همه‌ی ما فکر می‌کردیم که عشا تا شنبه یکشنبه آزاد خواهد شد، ولی متاسفانه آزاد نشد و پدر و مادر‌ش تصمیم گرفتند که این خبر پخش شود.

آخرین اخباری که از وضعیت عشا مومنی دارید چیست؟

پدر و مادرش به دادگاه انقلاب رفتند و هم‌چنین طبق بررسی‌ها مشخص شد که در زندان است‌ که مطمئن نیستم اوین باشد.
دادگاه انقلاب هم به خانواده‌ی عشا اعلام کرده است که فعلاً دنبال عشا نیایید و اگر خبری شد خودمان شما را مطلع می‌کنیم.
عشا در دومین روز دستگیری‌اش با منزل خود تماس گرفت و گفت که حالش خوب است. اما بعد از آن دیگر به او اجازه‌ی تماس با خانواده را نداده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.