پيامدهاي ازدواج موقت مانند همزيستي بدون ازدواج در غرب است

استاد فقه و حقوق دانشگاه تهران گفت: از دواج موقت نه تنها نمي تواند مشکلي از جامعه حل کند بلکه باعث تشديد بحران هاي اجتماعي مي‌‏شود.

صديقه وسمقي در روز ملي ازدواج جوانان در گفتگو با خبرنگار “ايلنا” اين سوال را مطرح کرد که اگر ما در ازدواج موقت فقط به دنبال اين هستيم که به غرايز جنسي جوانان پاسخ دهيم آيا با پيامدهاي منفي آن هم فکر کرده‌‏ايم.

وسمقي سپس به تحقيقي که در زمينه ازدواج موقت در ايران انجام داده است استناد کرد و گفت: در اين تحقيق مقايسه‌‏اي ميان ازدواج موقت و همزيستي بدون ازدواج در غرب انجام داده و پيامدهاي ازدواج موقت را در ايران بررسي کرده‌‏ام.
اين استاد دانشگاه ادامه داد: غرب پس از 60-70 سال تجربه همزيستي بدون ازدواج پيامدهاي منفي اجتماعي را درک کرده و به اين نتيجه رسيده که از اين راه بايد برگردد.

وي افزود: پيامدهاي ازدواج موقت در ايران هم دقيقا مانند همزيستي بدون ازدواج در غرب است . با اين تفاوت که در غرب از همزيستي بدون ازدواج حمايتهاي قانوني و اجتماعي مي‌‏شود و مسائل بهداشتي و اجتماعي آن مطالعه شده است در حالي که در کشورما اين مسائل مطالعه نشده و در طول تجربه هم هرگز مطالعه نخواهد شد.

وسمقي تصريح کرد: به نظر من پيشنهاد ازدواج موقت به انحراف جوانان و دور شدن آنها از راه زندگي سالم مي‌‏انجامد. تضعيف انگيزه ازدواج و تشکيل خانواده به مفهوم تضعيف مسئوليت‌‏پذيري است و انساني که در قبال خانواده مسئوليت نپذيرد در برابر جامعه هم انسان مسئولي نخواهد بود.

وسمقي در پاسخ به اين سوال که آيا آماري از ازدواج‌‏هاي موقت در کشور وجود دارد گفت: من از سبک زندگي آزاد در غرب آمار دارم اما در جامعه ما در رابطه با ازدواج موقت هيچ گونه آمار درست و دقيقي وجود ندارد و پنهانکاري مي‌‏شود در حالي که اين روش برخورد با مشکلات خود مشکل آفرين است.

وي ادامه داد: در حال حاضر اشتغال مشکل اصلي جوانان است . اگر مشکل بيکاري حل شود جوانان به سمت ازدواج و تشکيل خانواده که ضامن اخلاق و خانواده سالم است هدايت مي‌‏شوند در حالي که ترويج ازدواج موقت اشاعه بي بند و باري و بي‌‏اخلاقي در جامعه است.

وسمقي در خاتمه به عواقب ازدواج‌‏هاي موقت در جامعه پرداخت و گفت: اگر مسئولان سري به دادگاه‌‏ها بزنند عوارض منفي اين گونه ازدواج‌‏ها را با چشمان خود خواهند ديد و کودکان بي پناهي را که محصول ازدواج‌‏هاي موقت هستند و پدري ندارند مشاهده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.