بررسی پیشنهاد پرداخت یکسان دیه به زن و مرد در مجلس

به گزارش مهر معاون پارلمانی وزیر دادگستری از بررسی پرداخت یکسان دیه به زن و مرد در تمامی موارد در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این پیشنهاد از لحاظ شرعی مشکل دارد.

عبدالعلی میرکوهی به پیش بینی پرداخت دیه یکسان به زن و مرد در تصادفات اشاره کرد و گفت : در قانون بیمه شخص ثالث پیش بینی شده تا دیه بدون لحاظ جنسیت پرداخت شود اما هنوز در سایر موارد تصمیمگیری اتخاذ نشده است.

در تبصره ۲ ماده ۴ قانون بیمه شخص ثالث آمده داست بیمه گر موظف است در ایفاء تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و مذهب تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند.

برابری دیه زن و مرد در حالی مطرح می‌شود که طبق ماده ۳۰۰ قانون مجازات اسلامی دیه زن نصف دیه مرد است و طبق ماده ۲۰۹ اگر مردی زنی را به قتل برساند باید خانواده مقتول نصف دیه قاتل را پرداخت کنند تا وی قصاص شود.
برخی کارشناسان تفاوت میان دیه زن و مرد بر خلا‌ف اصول و قواعد اسلا‌می است و برخی دیگر یکسان بودن آن را بر خلاف موازین شرعی می دانند.

معاون پارلمانی وزیر دادگستری گفت : در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده تا دیه زن و مرد یکسان شود اما با توجه به اینکه این امر از لحاظ شرعی مشکل دارد بنابراین تصویب آن بعید به نظر می رسد.

میرکوهی همچنین در خصوص نصف کردن دیه زن در تصادفات گفت : چنین بحثی به هیچ عنوان مطرح نیست چرا که این قانون اخیرا به تصویب رسیده است بنابراین تغییر در این قانون بعید به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.