تمام زنان زندانی جرایم غیر عمد در تهران آزاد شدند

شهردار تهران در مراسم آزادسازی تمام زندانیان زن جرایم غیر عمد در تهران گفت: ‌با توجه به اینکه ۵۰ درصد جمعیت را بانوان تشکیل می‌دهند سهم بانوان در مجموع جرایم کمتر از ۱۰ درصد است اما با توجه به اینکه جامعه ما یک جامعه اسلامی است می‌توانیم جرایم بانوان را از این رقم نیز کمتر کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم آزاد سازی تمامی زندانیان زن تهرانی که با محکومیت مالی در زندانهای استان تهران به سر می‌بردند صبح امروز با حضور شهردار تهران در زندان اوین برگزار شد.

دکتر محمد باقر قالیباف در حاشیه برگزاری این مراسم گفت :‌ امروز حدود ۲۰۰ نفر از زندانیان شهر تهران که با محکومیت مالی و جرایم غیر عمد در زندانهای تهران به سر می‌بردند با هزینه یک میلیارد تومان آزاد شدند.

شهردار تهران افزود : از تعداد ۲۰۰ نفر زندانی آزاد شده ۷۰ نفر را بانوان تشکیل می‌دادند و ما بقی زندانیان مردی هستند که آنها نیز با جرایم غیر عمد در زندان بودند. این کار را توفیق بزرگی برای مجموعه مدیریت شهری است و اینکه بگوییم هیچ زندانی زنی با محکومیت مالی در زندانها وجود ندارد مایه افتخار ماست.

قالیباف با بیان اینکه این کار در سالهای آینده نیز تکرار خواهد شد گفت : ما حتما در صورت امکان از مجموعه بودجه شهرداری مخصوصا اعتبارات ماده ۱۷ برای آزادسازی زندانیها و همچنین کمک به سازمانهای مردم نهاد و مراکز فرهنگی اجتماعی استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین دراین مراسم ضمن تسلیت اربعین حسینی بیان داشت : اگر امروز شهرداری امکان مادی دارد و چنین تصمیمی را گرفته و اجرا می‌کند همه این ‌‌پولها و امکانات متعلق به مردم شهر تهران است و ثواب و خیر این کار به همه شهروندان خوبی برمی‌گردد که تعهدات خود را به موقع انجام داده‌اند.

شهردار تهران افزود : بحث آزادسازی زندانان با محکومیت مالی هنگامی مطرح شد که اعتبارات وجود نداشت اما من از ماده ۱۷ شهرداری پیشنهاد دادم تا این مشکل حل شود.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد :‌ همیشه تاکید کرده‌ایم که در کنار فعالیت خدماتی و عمرانی توجه به مسایل اجتماعی، آموزشی، ‌فرهنگی، دینی و توجه به حقوق شهروندی از دغدغه‌های مهم مجموعه مدیریت شهری است.

شهردار پایتخت با اشاره به رویکرد فعالیت در حوزه خدماتی و عمرانی، ‌رفاه و فراغت شهروندان و توجه به مسایل تربیتی و آموزشی که سه بخش مهم فعالیتهای شهرداری را تشکیل می‌دهد تصریح کرد: این تصمیم که گرفته شد و امروز به ثمر نشست در راستای نگاهی است که در همه حرکتهای شهرداری در حوزه‌های آموزشی،‌ فراغت و حتی در حوزه‌های خدماتی و عمرانی به چشم می خورد.

وی ادامه داد :‌ اگر امروز شاهدیم که با اولویت نخست تعدادی از بانوان آزاد می‌شوند معتقدیم هرکدام از این بانوان ستون و خیمه گاه یک خانواده هستند که هر لحظه که از خانواده دور هستند دچار آسیبهای جدی‌تر و اساسی تری در جامعه خواهیم شد.

شهردار تهران در ادامه افزود: متاسفانه در تهران و خیلی از شهرهای کشور در حین اینکه ۵۰ درصد از جمعیت را بانوان تشکیل می‌دهند در بسیاری از موضوعات حقوق آنها و رسیدگی به درخواستهای آنان را در اولویت نگذاشته‌ایم این در حالی است که بانوان نقش بسیار تاثیرگذاری درابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین تولید علم دارند.

وی ادامه داد : توجه به آسیبهای اجتماعی در حوزه زنان نیز از دغدغه‌ها و موضوعات جدی شهرداری تهران است.

قالیباف به جرایمی که از سوی بانوان رخ می‌دهد اشاره کرد و اظهار داشت: ‌با توجه به اینکه ۵۰ درصد جمعیت را بانوان تشکیل می‌دهند سهم بانوان در مجموع جرایم کمتر از ۱۰ درصد است و مردان نیز سهم ۹۰ درصدی دارند اما با توجه به اینکه جامعه ما یک جامعه اسلامی است می‌توانیم جرایم بانوان را از این رقم نیز کمتر کنیم.

وی در ادامه افزود: هر جرمی که در کشور اتفاق می‌افتد سه نفر در آن مقصر هستند. اول کسی که جرم را مرتکب شده سپس جامعه مقصر است و سوم حاکمیت. برای مثال در تصادفات رانندگی بخشی از تقصیر بر گردن راننده است بخشی به خاطر رعایت نکردن قوانین و مقررات از سوی افراد جامعه و سوم ضعف مدیریت، امکانات و ضعف اقتصادی در مجموعه عملکرد مسئولان در حکومت است. همچنین در بحث اعتیاد نیز علاوه بر اینکه خود فرد مقصراست جامعه نیز مقصر بوده و بخشی از این معضل نیز بر گردن بیکاری است اما در کشور ما متاسفانه وقتی جرمی اتفاق می‌افتد فقط مجرم را تنبیه می‌کنیم و به دنبال دیگر مقصرها و روشهای پیشگیرانه نیستیم.

قالیباف ادامه داد: در بخشی از این اتفاقاتی که افتاده شهر نیز مقصر بوده و حتما جامعه شهری باید دین خود را نسبت به این موضوع ادا کند که یک بخشی از این جبران مالی است که ما این کار را کردیم اما نباید فراموش کرد که نقش خود مجرم برجسته تر است.

در پایان این مراسم برگه آزادی ۱۰ تن از زندانیان زن شهر تهران از سوی شهردار تهران به آنها اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.