اکثر زنان از مصرف مکمل فولیک اسید غفلت می‌کنند

به گفته متخصصان، هنوز هم بسیاری از زنانی که در سن بارداری و بچه‌دار شدن قرار دارند از مصرف فولیک اسید غفلت می‌کنند.

به رغم سال‌ها تلاش و فعالیت‌ در زمینه بهداشت عمومی برای توصیه به زنانی که توان باردار شدن دادن در این باره که باید به منظور جلوگیری از تولد نوزاد معیوب و ناقص هر روز به میزان کافی فولیک اسید مصرف کنند اما ظاهرا این پیغام به آنها نمی‌رسد.

طبق پژوهش‌های اخیر تعداد کمتری از زنان به اندازه کافی ویتامین B دریافت می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که تعداد زنانی که از مکمل‌های حاوی فولیک اسید به منظور جلوگیری از تولد نوزاد نارس مصرف می‌کنند در ایالات متحده از ۴۰ درصد در سال ۲۰۰۴ به ۳۳ درصد در سال جاری (۲۰۰۵) کاهش پیدا کرده است. علاوه بر تکرار پی در پی این پیغام درباره اهمیت مصرف فولیک اسید، اکثر مقامات مسوول در بخش بهداشت عمومی نمی‌تواند تصمیم بگیرند که چه روش دیگری می‌تواند زنان را به توجه به این توصیه مهم بهداشتی و عمل به آن ترغیب کند. اما حداقل یکی از کارشناسان در این زمینه معتقد است از آنجا که اکثر مکمل‌ها حاوی مقادیر مناسبی فولیت (از ویتامین‌های گروه ‌B) هستند، لذا شاید بهتر باشد که این تمرکز بر روی یک پیغام رسانی ساده و مبنی بر مصرف ویتامین‌ها به طور روزانه قرار گیرد.

دکتر تامورا، از اساتید علم تغذیه در دانشگاه آلاباما در بیرمنگهام که در تحقیقات خود بر روی فولیک اسید متمرکز شده است در این باره اظهار کرد: من تصور می‌کنم که این یک آموزش پایه‌ای و اساسی است. اگر ما از اهمیت مصرف این ماده آگاه هستیم پس باید نسبت به مصرف آن نیز تمایل داشته باشیم. این یک آگاهی است.

مصرف ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید که ویتامینی حیاتی برای رشد مناسب سلولی است به طور روزانه به میزان چشمگیری از بروز نارسایی‌های هنگام تولید در نوزادان مانند بروز مشکلات در مغز و نخاع نوزاد جلوگیری می‌کند. طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض ایالات متحده سالانه ۳۰۰۰ مورد از بارداری‌ها به بروز چنین آسیب‌ها و نواقصی منجر می‌شود که نواقص لوله عصبی نامیده می‌شوند. بدست آوردن این مقدار فولیک اسید دشوار نیست. شما می‌توانید تنها با مصرف یک قرص ویتامین یا خوردن مواد غذایی سرشار از فولیت مانند سبزیجات برگ پهن و سبز رنگ و مرکبات و یا مصرف غذاهای غنی شده از فولیت مانند نان و یا غلات غنی شدن، این مقدار مورد نیاز روزانه را به دست آورید.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.