رژیم سخت غذایی در زنان بروز سنگ کیسه صفرا را قطعی می کند

یک متخصص تغذیه گفت: رژیم های غذایی که به واسطه آن وزن به سرعت کاهش می یابد ، در زنان خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را به میزان ۱۰۰ درصد افزایش داده و بروز آن را قطعی می کند.

دکتر علی کشاورز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: امروزه نیز تعداد زیادی از زنانی که از رژیم های سنگین استفاده کرده اند به این عارضه مبتلا شده اند اما از علت بروز بیماری خود آگاه نیستند.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه رژیم غذایی با اصطلاح ” ات کینز” در کشورهای دیگر منسوخ و ممنوع اعلام شده است امروزه توسط پزشکان عمومی برای افراد مراجعه کننده اعمال می شود در صورتی که انجام این رژیم موجب بروز خطراتی نظیر تحلیل عضلات، ایجاد ضایعات قلبی و مغزی می شود زیرا با استفاده از این رژیم حداقل قند مورد نیاز برای سوخت مغز، تامین نمی شود.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: همچنین استفاده طولانی مدت از قرص های ادرار آور با هدف کاهش وزن نیز حتی موجب ایست قلبی در افراد مصرف کننده آن می شود.

کشاورز گفت: اغلب دخترانی که خواستار تناسب اندام هستند به جای مشورت با متخصص و یا مشاوره تغذیه به پزشکان عمومی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند مراجعه می کنند که این امر سلامتی آنها را با خطراتی نظیر عصبی شدن، ریزش مو و اختلال در رشد طبیعی بدن مواجه می کند.

وی با بیان اینکه حتی کارشناس و کارشناس ارشد تغذیه در کاهش وزن و تغذیه مناسب ، اطلاعات بیشتری در مقایسه با پزشکان عمومی دارند، گفت: کاهش وزن بجز در هفته اول ، باید فقط نیم تا حداکثر یک کیلوگرم در هفته کاهش یابد مگر در موارد ویژه ای که پزشک هفته ای حداکثر کاهش دو کیلوگرم را توصیه می کند که این کاهش زیاد هم فقط برای ۸ تا ۱۰ هفته ادامه می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.