زنان شاغل در خانه قدرتمندترند

کانون زنان ایرانی


ترجمه:بهمن بختیاری

چه کسی در خانواده شما مسولیت اصلی هزینه ها را بر عهده دارد؟خانواده های آمریکایی در طول دو دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی در این باره دچار تغییرات مهمی شده اند . بر اساس تحقیقات صورت گرفته زنان در خانواده های آمریکایی بیشترین تاثیر را در گرفتن تصمیم های مهم برای خانواده دارند .

بر اساس یک نظرسنجی ۴۳ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که زنان در چهار مساله مهم خانواده تصمیم گیر نهایی و اصلی هستند : محدوده هزینه های مالی خانواده ، فعالیت های آخر هفته ، خریدهای بزرگ برای خانه و این که چه کسی کنترل تلویزیون را در اختیار داشته باشد . بر اساس این نظر سنجی ۲۱ درصد مردها معتقدند که کارهای کلیدی خانه در اختیار آنها ست و ۳۱ درصد هم بر این باورند که مسولیت ها را در خانه تقسیم کرده اند .

اما یک خبر واقعی در این جا وجود دارد که برخی از نتایج این نظر سنجی را کمرنگ وحتی می سوزاند . در خانواده هایی که مرد و زن هر دو کار می کنند همچنان این زنان هستند که بیشترین تاثیر را دارند .صرف نظر از این که درآمدشان کمتر و یا بیشتر از مردان است . بنابراین وقتی پول عامل برابری قدرت زن و مرد در خانواده نیست ، کار کردن تاثیر مهمی دارد . بر اساس یک بررسی دو سوم شوهرانی که همسرانشان نیز شاغل هستند ، می گویند :بیش از همسرانشان درآمد دارند . اما زنانشان موقعیت برابری برای تصمیم گیری در خانواده دارند . اما این به مفهموم آن نیست که آنها بر سر ما داد هم می زنند .” البته همین بررسی هم نشان می دهد در خانواده هایی که زنان بیش از مردان درآمد دارند ، آنها دو برابر مردان در تصمیم های مهم خانواده تاثیر گذارند .

اما در خانواده هایی که مردان از زنان درآمد بیشتری دارند همچنان زنان تاثیر مهمی در تصمیم ها دارند اما نسبت آن دیگر دو به یک نیست و کمتر است.

افزایش قدرت زنان در تصمیم گیری های خانواده بسیار قابل تامل و مهم است ، اما عامل مهمی که کمک به تداوم و افزایش این نقش زنان در خانواده دارد ، کار کردن است . ( در اختیار داشتن کنترل تلویزیون در اینجا چه اهمیتی دارد ؟ آیا به اندازه نقش کسی که تصمیم های مالی را برای خانواده می گیرد و یا خرید های بزرگ خانه را انجام می دهد مهم است ؟ اما واقعا برای چه کسی مهم است که کدامیک روی کنترل تلویزیون کلیک می کند؟

در حقیقت وقتی شما روی مسائل مالی خانواده کنترل دارید و اظهار نظر می کنید کنترل بر دیگر چیزها ( مثل کنترل تلویزیون ) اهمیت قابل توجهی ندارد. همین بررسی ها نشان می دهد که ۴۵ درصد زنان و تنها ۲۳ درصد مردان ترجیح می دهند که مدیریت مالی خانه را در اختیار داشته باشند . اما گزارش ها می گویند که مردان چیزها را بسیار متفاوت تر از زنان می بینند . ۳۷ درصد پاسخ دهندگان معتقدند تنها ۳۰ درصد مردان می گویند زنان در اداره مالی خانواده موفق ترند .

منبع ترجمه:

http://shine.yahoo.com/channel/money

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.