برگزاری مراسم اهدای نشان شجاعت به آتنا فرقدانی در آمریکا

شبکه‌ جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها، نشان جهانی شجاعت سال ۲۰۱۵ کارتون را به نماینده آتنا فرقدانی اهدا کرد. آتنا فرقدانی که از شهریور ۱۳۹۳ تاکنون در زندان است به خاطر طراحی‌هایش، از جمله طرحی که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی کشیده، به سال‌ها زندان محکوم شد.

به گزارش ار.ای .اف اهدای نشان شجاعت به آتنا فرقدانی در حالی بود که نشریه فرانسوی “شارلی ابدو” و “نایف المطوع” از دیگر نامزدهای نشان امسال بودند.

خبرگزاری ایرانشهر نیز در این باره نوشته است:

مراسم سه روزه گردهمایی کارتونیست‌های مطرح آمریکا و جهان در شهر کلمبوس ایالت اوهایو به جهت تبادل رای و نظر، کوشش برای توسعه دانش طراحی کارتون و شناخت زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در طراحی کارتون، همچنین جلسات سخنرانی برجسته‌ترین کاتونیست‌های دنیا در پایان هفته‌ای که گذشت برگزار شد.

برگزار کنندگان این مراسم دو نهاد مهم و تاثیرگذار «انجمن کاتونیست‌های مطبوعاتی آمریکا» و «شبکه جهانی دفاع از حقوق کاتونیست‌ها» بودند که تاثیر به سزایی در روند رشد کارتون در مطبوعات امروز جهان دارند.

نیک‌آهنگ کوثر کارتونیست ایرانی‌آمریکای و دستار مدیر شبکه جهانی دفاع از کاتونیست‌ها در گفتگوی کوتاه خود با خبرنگار ایرانشهر در حاشیه مراسم گردهمایی برزگ کارتونیست‌ها درشهر کلمبوس گفت: «یکی از مهمترین بخش‌های برنامه امسال اهدای جایزه شجاع ترین کارتونیست جهان در سال ۲۰۱۵ بود که نام یک دختر کارتونیست از ایران را در کنار کارتونیست‌های برجسته جهان و خصوصا کارتونیست‌های مجله شارلی هبدو قرار داد.»

آقای کوثر با توضیح روند کاندیداتوری و انتخاب خانم فرقدانی به عنوان کارتونیست شجاع جهان در سال ۲۰۱۵ گفت: «برای اهدای جایزه خانم فرقدانی از یکی از مشهورترین کارتونیست‌های زن جهان دعوت کردیم تا به جای او جایزه را دریافت کند. خانم ان تلنز که پیش از این برنده جایزه معتبر پولیترز بوده است، این دعوت را پذیرفت و جایزه شجاعت در کارتون را به نیابت از آتنا فرقدانی قبول کرد.»

در حاشیه جلسه اهدای جایزه شجاع ترین کارتونیست‌ جهان در سال ۲۰۱۵ به آتنا فرقدانی، بخش‌هایی از صحبت‌های او که در قالب یک ویدئو پیش از رفتن به زندان ضبط شده بود، برای حضا پخش گردید و نیک آهنگ کوثر درباره وضعیت فعلی این زندانی سیاسی در ایران توضیحاتی به حضار ارائه کرد.

نیک آهنگ کوثر، دستیار مدیر شبکه جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها که از سخنرانان این مراسم بود، در این زمینه توضیحاتی به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می‌دهد که در لینک زیر قابل دریافت است.

برگزاری مراسم اهدای نشان شجاعت به آتنا فرقدانی در آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.