‌۴/۴ درصد کودکان لرستانی دچار لاغری ناشی از سوءتغذیه هستند

تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی لرستان نشان می‌دهد: ‌۴/۴ درصد کودکان زیر‌۵ سال لرستانی دچار لاغری متوسط و شدید ناشی از سوءتغذیه هستند.

فاضلی مقدم مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان درگفت‌وگوبا خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: بررسی کشوری (ANIS) نشان می‌دهد وزن حدود ‌١١ درصد کودکان زیر‌۵ سال – از هرکودک یک نفر – کمتر از مقداری است که سن آنان ایجاب می‌کند. همچنین در کشور ‌٩/۴ درصد کودکان زیر‌۵ سال و در لرستان ‌۴/۴ درصد کودکان دچارلاغری متوسط و شدید ناشی از سوء تغذیه هستند.

وی ابتلای مکرر به بیماری بویژه اسهال وعفونت‌های دستگاه تنفسی و کاهش وزن سریع کودک به دلیل پرهیزهای غذایی نادرست در دوران بیماری کودک، قرار گرفتن درمحرومیت حاد و بحران کم غذایی را از دلایل عمده لاغری کودکان برشمرد و افزود: شیوع لاغری در یک سالگی به حداکثرخود یعنی ‌٢/۶ درصد

می‌رسد و در سنین بالاتر همچنان پایدار می‌ماند که دلایل این امر شیوع فصلی بیماریهای اسهالی و عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی، پایداری فقر در برخی مناطق روستایی محروم و خانوارهایی که به تازگی ازروستا مهاجرت کرده‌اند، پیدایش بحرانهای فصلی کم غذایی درخانوارهای ساکن روستاهای دور و کم جمعیت، محدودیت فصلی مواد غذایی در بعضی از مناطق روستایی و مشکلات معیشتی در بعضی از خانواده‌های حاشیه‌نشین شهرست.

فاضلی مقدم اظهارکرد: درحال حاضر با توجه به همکاری و مشارکت بخش‌های توسعه و رفاه اجتماعی در بهبود وضع تغذیه کودکان دوبرنامه مشارکتی کاهش سوءتغذیه و حمایتی کودکان نیازمند در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در حال اجراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.