۶۰ درصد از درخواست کنندگان طلاق در کردستان زنان هستند

در بررسی آمار ازدواج و طلاق در استان کردستان در می یابیم در این استان به طور متوسط روزی ۸۸ نفر پیوند زناشویی می بندند و در مقابل روزی ۱۱ نفر از یکدیگر جدا می شوند .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری زنان ایران (ایونا) از سنندج ، در استان کردستان به طور متوسط روزی ۵/۵ مورد طلاق اتفاق می افتد که از نظر افزایش میزان طلاق همواره یکی از سه استان اول کشور بوده است .

جالب است بدانید در مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست طلاق ۶۰ درصد از درخواست کنندگان این معضل اجتماعی زنان ، ۳۰ درصد مردان و ۱۰ درصد به صورت توافقی به دادگاه ها مراجعه می کنند .

در بررسی آمار صادره سازمان ثبت اسناد و سازمان ثبت احوال بر خلاف سال های گذشته که همواره شاهد کاهش ازدواج بودیم در سال گذشته ازدواج ۱۷/۲ درصد و طلاق با همان سیر صعودی ۹۵/۷ درصد رشد داشته است .

این گزارش می افزاید : بسیاری از کارشناسان علوم اجتماعی با دیدی نگران کننده آمار ثبت این وقایع را دنبال می کنند و معتقدند افزایش آمار طلاق و از سوئی کاهش ازدواج با توجه به رشد وسیع جمعیت می تواند باعث بروز مشکلات و معضل هایی نظیر ترس جوانان از ازدواج و در نتیجه بالا رفتن سن ازدواج ، افزایش فساد در جامعه ، از بین رفتن تدریجی آموزه های اقتصادی ، اخلاقی و عرفی خانواده ها و در نتیجه جامعه شود .

شایان ذکر است : در سال های گذشته اقداماتی در زمینه ترویج فرهنگ ازدواج صورت گرفته اما متاسفانه در این سال ها به ندرت شاهد کاهش آمار طلاق بوده ایم .

تعدادی از کارشناسان مشاور خانواده مستقر در دادگستری معتقدند : سستی بنیان اعتقادی در خانواده ، نبود شناخت کامل طرفین از همدیگر ، عدم مسوولیت پذیری و وظیفه شناسی طرفین ، نرسیدن زوجین به بلوغ روانی ، عاطفی و اجتماعی ، مشکلات اقتصادی ، اعتیاد ، ناپختگی یا رشد ناقص اجتماعی ، فاصله کم میان خواستگاری تا ازدواج و بیکاری از علل اساسی رشد آمار طلاق در کردستان است .

از این رو مجموعه دولت جمهوری اسلامی در مسیر ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج اقدامات موثری انجام داد .

از جمله برگزاری جشن های ازدواج برای اقشار خاصی از جامعه مانند دانشجویان ، جوانان ، کارمندان و خانواده های تحت پوشش نهاد های حامی اقشار بی بضاعت نظیر کمیته امداد و بهزیستی و ضمن آن هدایایی به زوجین جوان اهدا شده است و در اقدامی دیگر این زوج ها را به اردوهای ایرانگردی فرستاده و ده ها برنامه دیگر تا جوانان به ازدواج ترغیب و تشویق شوند .

همچنین رسانه ملی و مطبوعات برنامه های نسبتا وسیعی را در مسیر فرهنگ سازی و ترویج ازدواج اجرا کرده اند اما متاسفانه به جز مواردی نادر برنامه هایی در شناساندن تبع و اثرات سوء طلاق بر فرد و خانواده و جامعه تولید و اجرا نشده است و نتیجه همان است که می بینیم تاثیرات مخرب طلاق بر جامعه به حدی است که اسلام ( آن را با نام طلاق یاد کرده است) .

همه آمارها نشان می دهد ۸۵ درصد از مراجعان طلاق به دادگاه ها در نخستین سال های ازدواج تصمیم به طلاق و جدایی گرفته اند و از مشکلات اقتصادی رنج می برند ، تحصیلات کمتر از دیپلم دارند و از همان ابتدای ازدواج با هم اختلاف داشته اند و یکدیگر را به خوبی نشناخته اند .

یکی از کارشناسان مشاور خانواده بهزیستی ضمن اظهار تاسف از افزایش میزان طلاق در کردستان اعتقاد دارد : اختلاف فکری عمیقی میان زنان امروز و نسل های گذشته یعنی مادران این نسل وجود دارد که همین امر باعث جلوه نمودن افزایش آمار طلاق نسبت به گذشته ها می شود .

امین الاسلامی می گوید : دختران امروز عقیده دارند مادرانشان نمی بایست برخی زورگویی های مرد را مثلا به خاطر تحکیم یا عدم فروپاشی بنیان خانواده تحمل می کردند و آن ها نمی خواهند مانند مادرانشان توسری خور ، منزوی و با آزادی کم زندگی مشترکشان ادامه پیدا کند .

روند افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج در سال های گذشته کارشناسان را برآن داشته است تا تمهیداتی بیندیشند آن ها توصیه می کنند : جوانان قبل از ازدواج به مراکز مشاوره مراجعه کنند و تا سن شایستگی یعنی زمانی که زوجین به بلوغ جنسی ، روانی و اجتماعی نرسیده اند اقدام به ازدواج نکنند ، درباره مرد مورد نظر تحقیق کنند تا به شناخت کافی برسند انتخاب هایشان را با نظام اعتقادی ،رفتاری خانواده منطبق کنند و معیارهای خود را با بزرگترها و مشاوران خانواده مطرح نمایند .

لازم ذکر است : ۵/۱۰ درصد ازدواج های صورت گرفته در استان کردستان به طلاق ختم می شود و شهرستان سقز بالاترین میزان طلاق را در استان در سال های اخیر داشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.