زنان، ۱۶‌درصد مبتلایان به ایدز ایران

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار ابتلا به این بیماری عفونی در کشور، اظهارکرد: «بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های‌ الکترونیک اچ.آی.وی (HIV) کشور، تا پایان خرداد ۹۶ مجموعا ۳۶۰‌هزار و ۳۹ نفر مبتلا به اچ.آی.وی شناسایی، ثبت و گزارش شده‌اند.

بر اساس این آمار ۸۴‌ درصد مبتلایان را مردان و ۱۶‌درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ۵۲‌ درصد موارد ثبت شده نیز در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال هستند.

هر ساله شاهد افزایش میزان ایدز در میان زنان هستیم. براساس نظر کارشناسان تماس‌ جنسی مهم‌ترین عامل ابتلای ‌زنان به ایدز است. در واقع ویروس ایدز توسط همسران به زنان منتقل شده و زنان گاهی تا سال‌ها متوجه بیماری خود نمی‌شوند.

براین اساس مسئولان وزارت بهداشت باید هرچه سریع‌تر نسبت به ایمن‌سازی تماس جنسی زنان اقدام کنند، زیرا به نظر می‌رسد زنان بیشتر قربانی ایدز هستند تا آنکه اشاعه‌کننده آن در سطح جامعه باشند.

گسترش رابطه‌‌های‌ عاطفی خارج از عرف و قانون در کشور کار را برای کنترل میزان اشاعه ویروس ایدز سخت‌تر کرده است. زنان باید آگاهی خود را نسبت به احتمال ابتلای آسان به اچ.آی.وی از طریق تماس جنسی بالا ببرند و از هرگونه تماس جنسی پرخطر اجتناب کنند.

متاسفانه ایدز جنسی در دنیا روند کاهشی و در ایران روند افزایشی دارد. از سوی دیگر زنان به دلیل عوامل متعدد اجتماعی و فرهنگی کمتر بیماری خود را آشکار می‌کنند. بنابراین سال‌ها با این بیماری زندگی کرده و زندگی اطرافیان خود را نیز به مخاطره می‌اندازند. جامعه بیش از هر چیز نیازمند تغییر‌فرهنگ برخورد با بیماران اچ.‌آی.‌وی مثبت است تا آنها به ویژه زنان بیمار کمتر اقدام به پنهان کردن بیماری خود کنند و بتوانند از امکانات ‌بهداشتی و درمانی به میزان کافی بهره‌مند شوند. در هر صورت باید وجود بیماری ایدز را در میان جامعه ایران پذیرفته و برای آن چاره‌اندیشی کنیم.

آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور

بر اساس جدیدترین آمار اعلامی وزارت بهداشت، ۳۶هزار و ۳۹ تن مبتلا به اچ.آی.وی در کشور شناسایی و ثبت شده‌اند و تزریق مشترک در مصرف‌کنندگان مواد، همچنان در صدر علل ابتلا به این بیماری قرار دارد. نگرانی از شیوع بیماری ایدز در میان زنان و تغییر الگوی انتقال آن از تزریق مشترک به روابط پرخطر، مدت‌ زیادی است مطرح شده و دستگاه‌های مسئول ضمن هشدار نسبت به آن، راهکارهای مختلفی را نیز پیشنهاد می‌دهند؛ مبحثی که «آموزش» در آن نقش اصلی را دارد و در عین حال به عنوان مهم‌ترین چالش این حوزه نیز شناخته می‌شود.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت می‌گوید آخرین آمار ابتلا به این بیماری مزمن در کشور ۳۶۰هزار و ۳۹ نفر تا پایان خردادماه ۹۶ است. آماری که طبق اظهارات مسئولان وزارت بهداشت تنها ۳۰‌درصد موارد مبتلا را شامل می‌شود و ۷۰‌درصد آنها شناسایی نشده و از ابتلای خود آگاهی ندارند.

به گفته «پروین افسرکازرونی»، بر اساس این نظام گزارش دهی از کل موارد شناخته شده تعداد ۹ ‌هزار و ۷۶۴ نفر فوت ثبت شده‌اند و ۱۴‌هزار و ۶۵۶ نفر نیز وارد مرحله ایدز یا همان اچ.آی.وی پیشرفته شده‌اند. او ادامه داد: «از سال ۶۵ تا کنون در کشور به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد با ۸/۶۵‌درصد، رابطه جنسی با ۶/۱۹‌درصد و انتقال از مادر به کودک با ۵/۱‌درصد جزو علل ابتلا به اچ.آی.وی در بین تمام موارد بیمار بوده‌اند. راه انتقال در ۴/۱۲‌درصد از این گروه نامشخص مانده است. البته راه انتقال ۷/۰‌درصد از این موارد مربوط به خون و فراورده‌های خونی در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در صدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون بوده است.»

افسرکازرونی همچنین اضافه کرد: «الگوی راه انتقال و ‌درصد ابتلای زنان و مردان در سال‌های اخیر تغییر کرده است، طوری که از میان تمام موارد شناسایی و گزارش شده در سه ماه اول سال جاری، ۳۳‌ درصد موارد ثبت شده را زنان و ۶۷‌درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند. راه احتمالی انتقال در ۷/۳۲‌ درصد موارد، اعتیاد تزریقی، ۹/۴۷‌ درصد، روابط جنسی، دو‌  درصد از مادر به کودک و در ۴/۱۷‌ درصد راه احتمالی ابتلا بیان نشده است. همچنین هیچ‌مورد ابتلای جدیدی از طریق خون و فراورده‌های خونی ثبت نشده است.»

منبع: آرمان امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.