‍ قتل سه زن در یک روز/زن بودن در ترکیه سخت است اما زن مردن راحت

کانون زنان ایرانی
ترجمه: پانیذ میلانی

آیلین سوزر، سلدا تاش و وزیله دونمز، نام سه زنی است که روز گذشته توسط مردان خانواده خود به قتل رسیدند.

•آیلین سوزر، استاد دانشگاه ۴۸ ساله روز گذشته در استانبول توسط معشوق قبلی خود کشته شد.

روز گذشته، ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه در منطقه مال‌تپه استانبول، مردی ۳۲ ساله، معشوقه قبلی خود، آیلین سوزر ۴۸ ساله را سر برید و سپس با مواد اشتعال‌زا، جسد او را سوزاند.

اهالی محل پس از شنیدن صدای او با پلیس تماس گرفتند و وقتی پلیس به محل حادثه رسید، با مشاهده شعله‌های آتش، سریعا با آتش‌نشانی تماس گرفت. متهم که قصد ریختن مواد اشتعال‌زا به روی مأموران پلیس را داشت، با آن‌ها درگیر شد و یکی از مأموران را از ناحیه دست مجروج کرد. متهم در نهایت در محل جنایت دستگیر شد. طلاهای مقتول در بین وسایلی که از متهم ضبط شده بود، پیدا شد.
زهرا زومروت، وزیر خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه در واکنش به این حادثه گفت: «ما برای پیگیری شدیدترین مجازات برای قاتل، از نزدیک پیگیر روند دادرسی خواهیم بود.»

‎سی‌ان‌ان‌ ترک در اولین اظهارات بعد از این حادثه اظهار کرد که مظنون کارگر ساختمانی بوده.

همچنین سلدا تاش، زن ۳۸ ساله روز گذشته توسط محمت تاش، همسر ۴۰ ساله خود به ضرب گلوله کشته شد. سه فرزند این زن و شوهر که مادرشان در مقابل چشمشان کشته شد، به پلیس گفته‌اند که پدرشان معتاد بوده و لحظه ارتکاب جرم تیز تحت تاثیر این مواد بوده.

•وزیله دونمز نیز مادر ۵۵ساله‌ای بود که روز گذشته توسط اوگور دونمز، پسر ۳۲ ساله خود که مبتلا به بیماری اسک‌یزوفرنی بود، گروگان گرفته شد. قاتل به هشدارهای پلیس مبنی بر رها کردن گروگان توجه نکرد و مادر خود را به ضرب گلوله کشت.

مردم و هنرمندان این کشور در فضای مجازی با هشتگ #yeterartık (بسه دیگه) به این حوادث واکنش نشان داده و خواستار اجرای عدالت برای آیلین سوزر، سلدا تاش و جلوگیری از وقوع حوادث این‌چنینی شدند.

**گوینده خبر، Ece Üner ، در تلویزیون ترکیه در واکنش به این خبر گفت: زن بودن در ترکیه سخت است اما به عنوان زن مردن راحت است.

منبع:

روزنامه حریت
روزنامه صباح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.