افزایش سزارین در کشور موجب کمرنگ شدن نقش ماماها شده است

افزایش بی رویه سزارین باعث کم رنگ تر شدن نقش مامایی و عدم انگیزه ماماها در جامعه شده است ، در صورتی که ماماها در بخش آموزش به مادران در دوران بارداری ، زایمان و شیردهی ، نقش مهمی دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، در آستانه روز ماما ، جلسه ای که با حضور مدیران گروه مامایی دانشگاههای علوم پزشکی تهران ، ایران و شهید بهشتی ، رئیس جمعیت مامایی، اعضای شورای عالی نظام پزشکی و مسئول دفتر مامایی وزارت بهداشت در سازمان نظام پزشکی برگزار شد.

در این جلسه ، مسائلی نظیر ضرورت تعیین جایگاه مامایی در ساختار وزارت بهداشت ، رعایت مسئله ۵ سال بخشودگی و محسوب شدن شغل مامایی جزو مشاغل سخت و زیان ‌آور ، بحث عقد قرارداد سازمان های بیمه ‌گر با ماماهای بخش خصوصی ، مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این جلسه بر تعیین جایگاه شغل مامایی تاکید و برگزاری پانلی با عنوان ماما و ارتقای کیفیت خدمات به عنوان برنامه‌های پیشنهادی برای همایش روز جهانی ماما مطرح شد.

در ادامه این جلسه ، بازنگری شرح وظایف ماما در بخش خصوصی، کارانه ماماهای شاغل در بیمارستانهای غیر دانشگاهی و احقاق حق و حقوق ماما مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کم رنگ شدن نقش ماما ، تبدیل ردیف مامایی به پرستاری ، محول شدن وظایف حاشیه ‌ای به ماما، کمبود نیروی انسانی در اتاق زایمان و جراحی زنان، عدم به کارگیری ماما‌ها تحت عنوان رابطین شیر مادر و آیین نامه‌ مراکز آمادگی زایمان به عنوان مرکز اشتغال به کار مامایی ، از دیگر مباحثی بود که در این جلسه به عنوان عمده ترین مشکلات جامعه مامایی کشور مطرح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.