افزایش سزارین در کشور موجب کمرنگ شدن نقش ماماها شده است

افزایش بی رویه سزارین باعث کم رنگ تر شدن نقش مامایی و عدم انگیزه ماماها در جامعه شده است ، در صورتی که ماماها در بخش آموزش به مادران در دوران بارداری ، زایمان و شیردهی ، نقش مهمی دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، در آستانه روز ماما ، جلسه ای که با حضور مدیران گروه مامایی دانشگاههای علوم پزشکی تهران ، ایران و شهید بهشتی ، رئیس جمعیت مامایی، اعضای شورای عالی نظام پزشکی و مسئول دفتر مامایی وزارت بهداشت در سازمان نظام پزشکی برگزار شد.

در این جلسه ، مسائلی نظیر ضرورت تعیین جایگاه مامایی در ساختار وزارت بهداشت ، رعایت مسئله ۵ سال بخشودگی و محسوب شدن شغل مامایی جزو مشاغل سخت و زیان ‌آور ، بحث عقد قرارداد سازمان های بیمه ‌گر با ماماهای بخش خصوصی ، مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این جلسه بر تعیین جایگاه شغل مامایی تاکید و برگزاری پانلی با عنوان ماما و ارتقای کیفیت خدمات به عنوان برنامه‌های پیشنهادی برای همایش روز جهانی ماما مطرح شد.

در ادامه این جلسه ، بازنگری شرح وظایف ماما در بخش خصوصی، کارانه ماماهای شاغل در بیمارستانهای غیر دانشگاهی و احقاق حق و حقوق ماما مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کم رنگ شدن نقش ماما ، تبدیل ردیف مامایی به پرستاری ، محول شدن وظایف حاشیه ‌ای به ماما، کمبود نیروی انسانی در اتاق زایمان و جراحی زنان، عدم به کارگیری ماما‌ها تحت عنوان رابطین شیر مادر و آیین نامه‌ مراکز آمادگی زایمان به عنوان مرکز اشتغال به کار مامایی ، از دیگر مباحثی بود که در این جلسه به عنوان عمده ترین مشکلات جامعه مامایی کشور مطرح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.