او یک زن ایرانی است

[email protected]

خبر به همین کوتاهی – و به همین مهمی – است : سوسن تسلیمی ، بازیگر برجسته ی سینما و تئاتر ایران ، از سوی سوسیال دموکرات های سوئد ، که حزب پیروز در انتخابات اخیر این کشور هستند، نامزد پست وزارت فرهنگ سوئد شده است.

سوسن تسلیمی حتی برای آنهایی که شناختی سطحی از سینمای ایران دارند ، چهره ای کاملا” شناخته شده است ؛ “نایی جان” باشو غریبه کوچک ، به قدر لازم مشهور است…

نمی دانم در مقام تامل در این خبر ، و تحلیل آن ، باید از کجا آغاز کنم !؟…

۱.سوئدی ها بی توجه به موطن اصلی و ملیت تسلیمی ، یک غریبه را به عنوان وزیر برگزیده و پیشنهاد کرده اند . برای آنها ، داشتن توانایی و صلاحیت علمی و تخصصی ، اصل و مهم است ، و نه ملیت و سابقه ی زندگی ، و نه جنسیت یا تفکر سیاسی و …

۲.تسلیمی ، سالها پیش تر از ایران ، هجرت کرد؛ برخی از آثاری که او به عنوان بازیگر در آنها به ایفای نقش و هنر نمایی پرداخته است ، هرگز – و یا آنچنان که شایسته باشد – به روی پرده نرفته و امکان اکران نیافته اند ، از آن جمله است : “چریکه ی تارا”… نمی دانم اگر او در این سالها در ایران مانده بود ، پله های ترقی را چگونه و با چه هزینه ای ، طی می کرد… همین جا ، بیافزایم که او در سال ۲۰۰۲میلادی ، جایزه ی شخصیت ممتاز فرهنگی را در سوئد دریافت کرده است؛ همچنین ، وی در سالهای اخیر ، یکی از مشاوران عالی وزیر فرهنگ و هنر سوئد بوده است.

۳.تسلیمی ، یک ایرانی است ؛ یک ایرانی دیگر که در گوشه ای بسیار دور از مام میهن ، چنان “خودنمایی” کرده و توانایی ها ی خویش را به رخ کشیده است که تا بالاترین سطوح مدیریتی یک کشور ، خواستار حضورش شده اند.

۴.تسلیمی ، یک زن است ؛ یک زن ایرانی ؛ او نشان و مثالی دیگر است از استعدادهای بالقوه و بالفعل زنان این دیار؛ زنان مظلوم این دیار… او ثابت کرده است که در محیط مهیا و مناسب ، شکفتن آسان تر است و ممکن تر…

۵.جمعی از زنان فعال ذیل موضوع “حقوق زنان” در ایران ، یکشنبه ی همین هفته ، و به علت تجمع اعتراض آمیز مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شده اند … چالش جنبش زنان ایران با موانع حقوقی و فرهنگی و … اگرچه جوان ، اما دیرپا خواهد بود.

۶.فردا ، هشتم مارس ، روز جهانی زن است ؛ روز زن بر سوسن تسلیمی ، بازداشت شدگان اخیر ، و یکایک زنان مظلوم این دیار ، خجسته !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.