نگاهی به آثار سوء سیگار بر زنان

مصرف سیگار در زنان علاوه بر زیانهای معمول که برای انسان دارد مضرات ویژه‌ای را نیز برای زنان دارد که افزایش خطر سقط در حاملگی های اول و دوم، زایمان نوزاد کم وزن، حاملگی خارج از رحم و یائسگی در زمان جوانی از جمله آنهاست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مطالعات اداره بهداشت عمومی وزارت بهداشت آمریکا نشان می‌دهد که زنان سیگاری بیش از زنان غیر سیگاری در معرض خطر تاخیر در حاملگی، سقط در حاملگی های اول و دوم، مشکلات خاص در دوران بارداری، زایمان زودرس، زایمان نوزاد کم وزن، مرده زایی، حاملگی خارج از رحم، سقط خود به خودی هستند.

بر اساس همین مطالعات زنان سیگاری نسبت به زنان غیر سیگاری تراکم استخوان کمتری دارند و به خصوص درمعرض خطر شکستگی مفصل ران پا قرار دارند و به شدت در معرض خطر روماتیسم مفصلی هستند.

همچنین کشیدن سیگار عمل قاعدگی را تغییر می‌دهد، خطر قاعدگی دردناک و غیر طببعی شدن زمان قطع قاعدگی و نامرتب بودن آن افزایش می‌یابد ضمن اینکه زنان سیگاری بسیار بیشتر از زنان غیر سیگاری دچار یائسگی در سن جوانی‌می‌شوند.

نوزادانی که از زنان سیگاری متولد می‌شوند و در دوران بارداری در معرض دود سیگار بوده‌اند با وزن کم متولد می‌شوند و در معرض خطر تاخیر در رشد داخل رحمی مواجه هستند.

مصرف سیگار مهمترین عامل بروز سرطان حلق، مثانه، ریه، لوزالمعده، کلیه، حنجره و مری است و زنان سیگاری بیش از زنان غیر سیگاری مستعد سرطان کبد و روده هستند.

مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد و احتمالا اگر چه هنوز تحقیقاتی در این زمینه انجام نشده است اما به نظر می‌رسد مصرف سیگار با سرطان سینه در زنان نیز مرتبط باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده در آمریکا، کشیدن سیگار اولین عامل ایجاد انسداد ریوی در زنان است و این خطر با مقدار و مدت مصرف سیگار افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.