گزارش تجمع اعتراضی زنان در میدان هفت تیر _22 خرداد ۱۳۸۵

زنستان :تجمع زنان در اعتراض به قوانین زن ستیز در حالي به خشونت كشيده شد كه برگزار كنندگان مراسم در دو بیانیه قبل از تجمع، بر آرام بودن و مسالمت آمیز بودن آن تاکید كرده بودند.

نيروهاي پليس اما از يك ساعت قبل از آغاز برنامه، پارك محل تجمع و خيابان هاي منتهي به هفت تير را در محاصره قرار داده بودند و مانع ایستادن افراد به خصوص زنان در پارک می شدند.

از ساعت 17 پياده روهاي منتهي به پارك مملو از جمعيتي بود كه در گروه هاي كوچك به سمت محل تجمع حركت مي كردند.

ساعت ۱۷:۱۰ دقیقه حدود ۲۰ زن موفق شدند بر روی سنگفرش ورودی پارک بر روی زمین بنشینند و شروع به خواندن سرود جنبش زنان كنند. اما سرود هنوز به دور سوم نرسيده بود كه نیروهاي پلیس به زنان حمله ور شدند. زنان پليس كه در اين تجمع حضور چشم گيري داشتند خشن تر از مردان پليس، با باتوم و اسپري هاي فلفي به زنان حمله ور شده و آنها را به وسط خيابان روانه كردند. برخورد خشن پليس باعث شد تجمعي كه قرار بود در يك گوشه از پارك برگزار شود به تمامي ميدان هفت تير كشيده شود و در هر گوشه ميدان زناني كه موفق نشده بودند در يك مكان مشخص گردهم بيايند و مطالباتشان را بيان كنند با نيروهاي پليس درگير بودند.اين درگيري يك ساعت و نيم ادامه داشت به گونه اي كه بسیاری از رهگذران نيز با دیدن صحنه های دردناک سرکوب، اعتراض كرده و سعي داشتند دستگير شدگان را از دست پليس بيرون بكشند. با اين حال ميني بوس هايي كه در اطراف ميدان مستقر بودند، به سرعت دستگير شدن را از محل تجمع دور مي كردند.

حمله های پلیس که با پاره کردن شعارها شروع شده بود با پاشیدن رنگ و اسپری فلفل ادامه پیدا کرد و در نهایت پلیس های زن با باتوم به تجمع کنندگان هجوم بردند و برخی افراد را به حدی کتک زدند که نمی توانستند روی پای خود بایستند.

آخرين گزارش ها حاكي از آن است كه در این تجمع بیش از ۶۰ نفر از زنان و مردان دستگیر شده اند. بسياري از دستگيرشدگان مردم عادي و دانشجويان بودند، اسامي برخي از فعالان زنان، دانشجويان و روزنامه نگاران بازداشت شده به شرح زير است: مهندس موسوي خوئيني (دبير كل سازمان دانش آموختگان ايران)، سميرا صدري (عضو شوراي سياستگذاري سازمان )، بهاره هدايت (‌دبير كميسيون زنان دفتر تحكيم وحدت)، ژيلا بني يعقوب (روزنامه نگار و فعال زنان)، بهمن احمدي امويي (نويسنده)، ترانه بني يعقوب(روزنامه نگار)، عاطفه يوسفي (دبير انجمن اسلامي دانشگاه شريف)، علي روزبهاني (فعال دانشجويي دانشگاه شريف)، سيامك طاهري (روزنامه نگار)، ليلا محسني (فعال دانشجويي دانشگاه پلي تكنيك)، وحيد ميرجليلي (فعال دانشجويي دانشگاه شريف )، معصومه لقماني (فعال دانشجويي دانشگاه الزهرا)، امين قلعه‌اي (فعال دانشجويي دانشگاه اصفهان)، دلارام آرامفر، دلارام علي (فعال دانشجويي دانشگاه تهران) اعظم الهامي (‌فعال حقوق زنان و كودكان )، شهره كشاورز (فعال حقوق زنان و كودكان)، زهرا حيات غيبي (همسر منصور حيات غيبي عضو هيات مديره سندكاي شركت واحد)، فرحناز شريفي و ..

همچنين به گزارش شاهدان عيني لباس شخصی ها ژیلا بنی یعقوب را با ضربه های سنگین باتوم کتک زدند، به او دستبند زدند و بعد از مدتی که او را در ملا عام با همان حالت نگه داشتند به سمت اتوبوس بردند. مهندس موسوي خوئيني و دل آرام علي نيز در حالي كه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و روي زمين كشيده مي شد به ماشين منتقل شدند.

این برنامه در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی از چند روز پیش تعدادی از امضا کنندگان فراخوان را تهدید کرده و برای برخی از جمله نوشین احمدی خراسانی و پروین اردلان احضاریه دادگاه ارسال کرده اند. شهلا انتصاری نیز صبح ديروز در محل کارش دستگیر شد و فريبا داود مهاجر در تمام مدت برگزاري تجمع در حال بازجويي بود.

با وجود آنكه برخي از نيروهاي پليس لباس شخصي هاي حاضر در محل به عابرانی که درباره حضور آن همه نیروی امنیتی سوال می کردند پاسخ می دادند : “طرح جمع آوری معتادان است.”اما زنانی که جمع شده بودند با پخش کردن اعلامیه هایی که خواسته ها و مطالباتشان را نشان می داد نگرانی خود را از قوانین زن ستیز مانند چندهمسري، حق طلاق يکطرفه مرد، حق ولايت و حضانت بر فرزند توسط پدر بدون در نظر گرفتن نقش مادر، حقوق نا برابر در ازدواج،سن کيفري ۹ سال برای دختران، حق شهادت نابرابر و قراردادهاي موقت كار اعلام كردند.

به گزارش کميته دانشجويي حقوق بشر “بازداشت شدگان هم اکنون در بند معتادين بازداشتگاه اطلاعات واقع در ميدان سپاه نگهداري مي شوند”، اما اخبار بعدي حاکی است “سميرا صدري (عضو شوراي سياستگذاري سازمان )، بهاره هدايت (‌دبير كميسيون زنان دفتر تحكيم)، عاطفه يوسفي (دبير انجمن اسلامي دانشگاه شريف) که در جريان تجمع اعتراض آميز زنان در ميدان هفت تير بازداشت شده بودند، به زندان اوين منتقل شدند.” از سرنوشت ديگر بازداشت شدگان نيز هيچ اطلاعي در دست نيست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.