گزارش یک روزنامه نگار زن روس از تهران

ایرنا: روزنامه ” گازتا ” روسیه ، روز جمعه گزارش مصور و مفصل خبرنگار اعزامی خود به ایران، با عنوان ” تهران ‪ “۲۰۰۶‬را در چند صفحه چاپ کرد .

خانم ” نادژدا کاور کوا ” برای تهیه این گزارش که قسمت های دیگر آن در چند شماره قبلی روزنامه چاپ شده بود ، دو هفته در ایران بسر برده است .

در این گزارش آمده است: ایرانی‌ها بیشتر از روس‌ها میهن‌دوست هستند، یک دانشجوی دانشگاه تهران به من گفت “بهترین سینمای جهان در کشور ماست و چندی پیش فیلمی درباره مریم مقدس در ایران ساخته شد ، می‌دانم که در کشور شما درباره ایران اطلاعات زیادی نیست و می‌گویند که اینجا نه تلفن هست و نه کامپیوتر ، ولی تقریبا هر خانواده‌ای تلفن همراه و اکثر دانشجویان کامپیوتر دارند”

گزارشگر در بخشی از این مطلب تحت عنوان “ملکه‌های چادری” نوشت: زنان در تهران چیزی سنگین‌تر از کیف دستی خود حمل نمی‌کنند و در وهله اول به نظر می‌رسد که آنها هیچ کاری نمی‌کنند.

“آنها خارج از منزل ترجیح می‌دهند دستکش سفید دستشان کنند که این نکته نشان می‌دهد رئیس خانواده کیست؟ زنان ایرانی با روپوش‌های مشکی خود که حتی با وزش باد هم پایین نمی‌افتند،حرکت می‌کنند”

شوهران آنها کودکان، ساک‌ها و غذا را حمل می‌کنند، کار می‌کنند و خانواده خود را به پیک نیک می‌برند.

“بر خلاف تبلیغات منفی، در کافی شاپ‌های تهران، باموسیقی غربی نوجوانان نشسته و در پارکهای تهران و اصفهان نیز دختران و پسران زیادی گردش می کنند و کسی آنها رابازداشت نمی‌کند.

گزارشگر نوشت: پلیس اخلاق در ایران وجود دارد ولی به چشم نمی‌آید، زنان نگهبان ورودی موسسات دولتی چند بار با لبخند از من خواستند موهای خود را زیر روسری پنهان کنم.

در فرودگاه زنان پلیس از یک زن ایرانی که موهایش از زیر روسری بیرون آمد، ایراد گرفتند، زن شانه بالا انداخت، روسری خود را کمی اصلاح کرد و به راه خود ادامه داد.

در بخش دیگر گزارش آمده است: پدر چهار فرزند می‌گوید: برخلاف تبلیغات، ‪ ۹۷‬درصد ایرانیان یک همسر دارند، طلاق کمتر اتفاق می‌افتد، ما حتی بعد از یک عمر زندگی مشترک زنان خود را دوست داریم.

“ولی مردان غربی برهنگی زنان را می‌بینند، و از سر سیری بطور مرتب می‌خواهند آنها را عوض کنند”

“در ایران هر لباسی و حتی شلوار جین می‌تواند زیر چادر باشد، حلقه ازدواج کمتر استفاده می‌شود، طی دو هفته فقط دو بار مردان را با کراوات دیدم که هر دوی آنها روس بودندو در مجموع، فقط زنان حق استفاده از ابریشم و طلا را دارند”

در مورد کتک زدن زن از یک مرد ایرانی سوال کردم، وحشتزده گفت: زن خود را کتک بزنم؟ او بلافاصله به دادگاه شکایت خواهد کرد و مرد بیچاره تا آخر عمر نمی‌تواند جریمه بپردازد، خانواده و همه دار و ندار خود را از دست خواهد داد.

جوانان ایرانی می‌گویند: دیگر کمتر دختری در ایران به داستان لیلی و مجنون علاقمند است، آنها می‌خواهند که مهریه‌ای برابر سال تولد خود از سکه طلا داشته باشند که قیمت هرکدام آنها ‪ ۱۵۰‬دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.