دوازده روز در کوهساران بختیاری

دوازده روز ترجمه سفرنامه ویکتوریا سکویل وست زن اشراف زاده انگلیسی، شاعر و نویسنده به کوهساران بختیاری است.

این کتاب به توصیف دوازده روز سفر نویسنده به طبیعت و ایالات کوچرو بختیاری می گذرد. این کتاب بازگو کننده دیده ها و دریافته های نویسنده است. او در رهگذر دو سفر خود به ایران این کتاب و دیگر کتاب خود” مسافر تهران” را نگاشته است. وی در این نوشتار از هیچ چیزی سرسری نمی گذرد و به همه چیز به ویژه آدم ها، به شادمانی و اندوهشان و به حال و روزگارشان و زندگی چادر نشین های بیابانگرد توجه می کند. او نادیدنی هایی را می یابد که تنهاذهنی نکته سنج و روشن بین توان دیدن آن را دارد.

نویسنده هرچند در طول این سفر رنج فراوان برده و گذرگاه ها، کوهستان ها، باریک راه ها، دره ها و بیابان های سختی را پیموده است با این حال با تصویری زیبا از این صحنه ها یاد می کند او این گذرگاه ها را گاه سوار بر قاطر و گاه با پای پیاده در نوردیده تا جایی که پاشنه پایش تاول زده و خون در انگشتان پایش مرده است. و یک بار هم خستگی طاقت فرسا اشک به دیدگانش آورده ، همه اینها رویدادهایی است که خواننده آن ها را به تفضیل در این کتاب می خواند.

این کتاب ویژگی هایی نیز دارد که در دیگر سفرنامه ها نمی بینیم چون نویسنده زن است و شاعر و رمانتیک تابلوهایی از طبیعت و ایلات کوچرو در این کتاب آورده است و چنان با روح پر احساس و لطیف آنهارا توصیف کرده که تصویری زنده از طبیعت و سفر خود ارائه می دهد. دیده ها و یافته ها چنان با زبانی روان و شیوا بازگو شده اند که خواننده احساس می کند آنچه را نویسنده دیده یا شنیده خود می بیند یا می شنود.

این کتاب از بررسی اجتماعی و مردم شناسی نیز بی بهره نیست زندگی ایلات و عشایر را به نحوی روشن بازگو می کند و به گونه ای به جامعه شناسی ایلات و عشایر می پردازد و خان های بختیاری آن دوران و رسوم ایل بختیاری را آنگونه که هستند به ما می شناساند او در این کتاب همچنین رنج و سختی مردم ایل را با ناز و نعمت فئودالی خان ها که فرمانروایان ایلات بودند پیوند می دهد.

نکته قابل توجه دیگر این کتاب دلزدگی این زن اروپایی از تمدن ماشینی و دل بستگی اش به طبیعت لخت دور افتاده و آرزوی گوشه گیری در آن است.

وی در پایان سفرش، هنگامی که کوهساران بختیاری را پشت سر نهاده و به میدان های نفتی خوزستان نزدیک می شود، همین که دود کوره های نفتی را همچون پر سیاه در آسمان می بیند می گوید: ” دود میدان های نفت، تمدن از سرو کار پیوسته با یک زندگانی هر چه ساده تر اکنون یکسره به دوزخ تمدن در می افتادیم. در یک آن خستگی و از پا افتادگی روزهای پیشین را از یاد بردم، آرزو کردم که دهنه ی قاطر را برگردانم، به دل کوه باز گردم و در آنجا برای همیشه ناپدید شوم و در جایی دیگر” کسانی که شیفته جنب و جوش اند و شکوفایی خویش در آن می بینند خرسند نخواهند شد، اما من تشنه ی تنهایی و خلوت گزینی ام.

گمان می کنم دوستدار جایی باشم از ” خاله مدرسه” هم دور افتاده تر جایی دور در میان کوه ها که پای ایلات هم به آنجا نرسد. ”

ویژگی دیگر این کتاب که شاید دلپسند خواننده ایرانی است آنکه نویسنده سرزمین و مردم ایران هر دو را دوست دارد نمودهایی از این دوستی را در مسافر تهران دیده ایم. در این کتاب نویسنده تا آنجا فرا می رود که برای خوشبختی، بهزیسای تندرستی و ایمنی مردم ایران یک حکومت آرمانی می طلبد و برای چنان حکومت آرمانی یک طرح همه جانبه می ریزد .

در این کتاب او از اندیشگری های فیلسوفانه و کاویدن روح و ذهن انسان ها نیز تکه هایی می بینیم. آنجا که ” خاله مدرسه” را از دور تماشا می کند می نویسد: “و… تنها راه های بزرویی که آدمی خواستار سیر و گشت در آن است کوره راه های ذهن خود اویند که از کوهستان ها بالا می روند. تنها پیچیدگی ای که دوست دارد از آن بگریزد پیچیدگی خودش است. دوست دارد از آن بگریزد تا از هیچ آغاز کند، بی طرف، بی غرض، بی فرهنگ …. پیشرفت بشریت بر همه دلپذیر افتاده است بی آنکه به دورنمایه ی حقیقی آن بیندیشد.”

ویتا سکویل وست نام قلم نویسنده است نامش ویکتوریا مری سکویل وست است. در سال ۱۸۹۲ در انگلستان زاده شد و در ۱۹۶۲در همانجا از دنیا رفت. ویتا نویسندگی و شاعری را از ۱۹۱۵آغاز کرد و تا پایان زندگی اش دست کم سی اثر در زمینه های گوناگون شعر، رمان، زندگی نامه، سفرنامه و جز آن از خود به جا نهاد.اما آوازه شاعری اش با کتاب ” سرزمین” جا افتاد که غزل هایی آن در ۱۹۲۷جایزه ادبی نصیبش کرد.

وی دلباخته گل و جمع آوری و پرورش گل ها نیزبود. آوازه ی گلخانه ای که در انگلیس در کنار خانه اش بنیاد نهاد در اروپا پیچید و تا امروز هم نامش در شمار بهترین باغ های گل در کتاب های رفرنس آورده می شود. دوازده روز ترجمه مهران توکلی در سال ۱۳۸۰در ۲۲۰۰نسخه توسط نشر نی به چاپ رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.