زن ترکمن درد زایمان ندارد

کانون زنان ایرانی: شیخ محله ،زنان را به صبر دعوت می کند. سنت ترکمن بردباری را به زنانش سفارش می کند و خلاصه هر آنچه که در سنت ترکمن هست نشانی از صبر و بردباری زنان ترکمن دارد. در سفری که به بندر ترکمن داشتیم اولین سئوالم از آنان این بود که مهم ترین ویژگی یک زن ترکمن چیست؟ و اولین جواب به این پرسش “صبر” بود.

آیلار با چشمانی مورب که غمی پنهان را در خود داشت از زایمانش گفت. اینکه در مرز بین وحشت و انتخاب فریاد کشیدن یا نکشیدن در آن لحظه ترجیح می داد بمیرد، فریاد نکشد.پرستار تازه وارد به بیمارستان نیز از فریاد نکشیدن زنان ترکمن موقع زایمان چشمانش گردشده بود و دائماً در ذهن خود تفاوت یک زن ترکمن با یک زن فارس مرور می کرد. اینکه چرا زن ترکمن درد زایمان ندارد و جیغ نمی کشد!

به زنان این منطقه سفارش شده موقع زایمان جیغ و فریاد نکنند،چرا که به دور از شان یک زن ترکمن است.

زنان ترکمن تونسته اند صبوری را آنقدر درون خود پرورش دهند که گویی ویژگی ذاتی یک زن ترکمن چیزی جز این نیست.

برایم جالب بود که در رشد این ویژگی زنانه ی ترکمن شیخ های منطقه نقش مهمی داشتند. به جز خانواده پدر و شوهر که مدام از سنت ترکمن دفاع و زنان را به صبر دعوت می کنند، شیخ محله که به نوعی معتمتد زنان نیز هست، حلال مشکلات آنان است هم با نگاهی مردانه از چشمان سنت ترکمن.

یکی از زنان ترکمن که هنوز صورتش اصالت ترکمنی را حفظ کرده بود تعریف می کرد در مشاجره با شوهرش پیش شیخ محله رفت و چیزی که شنید این بود: به هر حال شوهرت است و احترامش واجب وظیفه تو نگه داشتن خانواده است. وظیفه یک زن ترکمن کوتاه آمدن از مشاجره با شوهر و خانواده اش است. در این دعواها اگر تو کوتاه نیایی، زندگی ات پاشیده می شود، پس برو زندگیت رو بکن.”

به عقیده زنان ترکمن سنت دعوت به صبوری نشانه ترکمن بودن یک زن است و به عقیده کارشناسان این سنت دستاویزی برای نگه داشتن سلطه مرد سالاری و همچنان ثابت کردن ریاست مرد بر خانواده.

یکی از کارشناسان این منطقه با صحبتی شش ساعته با یکی از شیوخ محله به این نتیجه رسیده بود که برای کم کردن سلطه شوهران و پدران بر همسران و دختران دادن آگاهی و آموزش به این شیخ ها در درجه اول و آگاهی دادن به مردان خانوده در درجه دوم اهمیت قرار دارند. چرا که به هرترتیب زنان نقش ریاست مردان را پذیرفته اند؛ به عنوان چیزی که از تنشان باقی مانده و مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.