۹۰ درصد زنان معتاد حداقل یک بار در زندگی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌‏اند

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور بانوان، گفت: براساس آمارهای جهانی ، ۹۰ درصد زنان معتاد حداقل یک بار در زندگی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌‏اند.

دکتر روشنک وامقی , مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور بانوان , درگفت وگو با خبرنگار ایلنا , گفت: خشونت‌‏های فردی اعم از خشونت‌‏های جسمی و جنسی از مهم‌‏ترین عوامل اعتیاد در زنان محسوب می‌‏شود ، به نحوی که ۱۰۰ درصد زنان معتاد به نوعی با خشونت‌‏های جسمی درگیر بوده‌‏اند.

وی ، با اشاره به این که در حوزه زنان در بحث اعتیاد اطلاعات کمی وجود دارد, افزود: متاسفانه سازمان‌‏های مرتبط با امر اعتیاد آمارهای خود را به صورت منظم و با تفکیک جنسیت تنظیم نکرده‌‏اند ، بنابراین در حال حاضر ، آمار و اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت معتادان زن در جامعه وجود ندارد.

وامقی , تصریح کرد: تنها ، سازمان زندان‌‏ها آمارهای خود را به تفکیک جنسیت تدوین کرده است و بر این اساس ، ۴۲ درصد زنان زندانی را معتادان تشکیل می‌‏دهند , همچنین براساس آمارهای سال گذشته سازمان زندان‌‏ها ، تنها ۴ درصد از معتادان دستگیر شده را زنان تشکیل می‌‏دادند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور بانوان , با اشاره به آمار موجود در یکی از مراکز درمانی بهزیستی ، افزود: براساس آمارهای این مرکز ، تنها ۴ تا ۶ درصد مراجعه‌‏کنندگان به مراکز درمانی را زنان تشکیل می‌‏دهند.

وی ، یادآور شد: آمارهایی که در حال حاضر برای برنامه‌‏ریزی در خصوص زنان معتاد در اختیار ما قرار دارد عمدتاً آمارهای جهانی و برخی تحقیقات و پایان‌‏نامه‌‏هایی است که در داخل کشور انجام شده است.

وامقی , خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود ، مهم‌‏ترین عامل گرایش زنان به اعتیاد وجود روابط نزدیک این افراد با معتادان است. به این ترتیب که زنان عمدتاً از طریق همسران و یا دوستان نزدیک خود به اعتیاد دچار می‌‏شوند.

وی ، با اشاره به تحقیق یکی از مراکز درمانی سازمان بهزیستی ، گفت: به طور کلی ۵۴ درصد معتادان زن متاهل هستند ، همچنین بیشتر زنان متاهل عامل اعتیاد خود را همسران معتاد خود عنوان کرده‌‏اند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور بانوان, یادآور شد: براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در یک پایان‌‏نامه ۵۲ درصد زنان توسط همسران خود , ۲۸ درصد توسط دوستان و حدود ۶ درصد توسط والدین یا خواهر و برادر خود به اعتیاد دچار می‌‏شوند.

وی ، با تاکید بر این که دختران بیشتر از پسران تحت تاثیر گروه همسالان خود قرار می‌‏گیرند ، افزود: باید با برنامه‌‏ریزی مدون زمینه آموزش مهارت‌‏های زندگی تفکر انتقادی , اعتماد به نفس و قدرت نه گفتن را به دختران فراهم کنیم.

وامقی , گفت: بسیاری از زنان تحت تاثیر فشارهای روانی ناشی از بحران‌‏ها و سوانح به اعتیاد روی می‌‏آورند که این فشارها می‌‏تواند به صورت فردی یا جمعی بر آنان تحمیل شده باشد.

به گفته وی , فشارهای روانی بعد از خشونت‌‏های جنسی , جسمی , طلاق و برخی حوادث مانند زلزله بم به دلیل ایجاد بحران‌‏های روحی می‌‏تواند در گرایش زنان به اعتیاد نقش تعیین کننده‌‏ای داشته باشد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور بانوان , افزود: باید گروه‌‏های پرخطر یعنی زنانی که تحت تاثیر فشارهای روانی هستند هرچه بیشتر مورد توجه برنامه‌‏های پیش‌‏گیری و درمان اعتیاد قرار گیرند.

وامقی , خاطرنشان کرد: زنان معتاد نسبت به مردان از سطح عزت نفس و خوداتکایی کمتری برخوردار هستند و اعتماد به نفس کم آنان می‌‏تواند به نوعی علت یا معلول اعتیاد باشد.

وی ، افزود: در کشور ما مصرف مواد مخدر در بین زنان مانند مردان است و به طور کلی تریاک بیشترین ماده مخدری است که توسط زنان مورد استفاده قرار می‌‏گیرد.

وی ، با تاکید بر این که زنان معتاد عمدتاً از سطح تحصیلات پایینی برخوردار هستند ، گفت: براساس تحقیقی در سال ۸۱ , ۶۲ درصد زنان مراجعه کننده به مراکز درمانی , بی‌‏سواد یا دارای تحصیلات ابتدایی بودند و حدود ۹۰ درصد زنان معتاد تحصیلات کمتر از راهنمایی دارند.

وامقی , خاطرنشان کرد: زنان بی‌‏سواد باید به عنوان یکی از گروه‌‏های هدف در بحث پیشگیری از اعتیاد مورد توجه قرار گیرند و باید تلاش کنیم سطح سواد زنان را افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.