جایزه جسارت در روزنامه نگاری برای ۳ روزنامه نگار زن

نویسنده ناهید نوری- شهرزاد نیوز

بنیاد بین‌المللی خبرنگاران زن جایزه “جسارت در روزنامه نگاری” سال ۲۰۰۶، را به “جیل کارول”، “مای چیدیاک”، “گائو یو”، و جایزه ویژه تجلیل از تلاش های حرفه ای تحت عنوان ” دست آورد زندگی” را به “النا پونیاتوسکا آمور” اعطا کرد.

این جوایز طی مراسمی در ۲۴ اکتبر در نیویورک و ۲ نوامبر در لس‌آنجلس اهدا خواهند شد. جایزه “جسارت در روزنامه نگاری” از سال ۱۹۹۰ به زنان خبرنگاری داده می‌شود که تحت شرایط سخت یا خطرناک به کار خود ادامه داده‌اند.

جایزه ” دستاورد زندگی” به خبرنگارانی اهدا می‌شود که با روح پیشتاز خود، حضور نسل آتی زنان در رسانه‌ها را تسهیل می کنند. برندگان جوائز امسال عبارتند از :

جیل کارول، خبرنگار ۲۸ ساله‌ی کریسچن ساینس مانیتور” است که در ۷ ژانویه در عراق، به همراه راننده و مترجمش ربوده شد. مترجمش کشته شد، اما کارول در ۳۰ مارس پس از ۸۲ روز آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

مای چیدیاک، خبرنگار ۴۳ ساله یک شبکه تلویزیونی لبنانی است. سپتامبر گذشته، پس از انفجار بمبی در زیر صندلی اتومبیلش، دست و پای چپ خود را از دست داد. با وجود این تصمیم دارد کار خود را از سر گیرد.

گائو یو، ۶۲ ساله خبرنگار اقتصادی و سیاسی چینی است. او در سال ۱۹۹۳ به جرم “افشای اسرار دولتی” به ۶ سال زندان محکوم شد و در مارس ۱۹۹۹ آزاد شد. وی در سال ۱۹۹۵ نیز همین جایزه را برده بود، اما به علت محبوس بودن نتوانست جایزه را دریافت کند.

النا پونیاتوفسکا آمرور، ا، خبرنگار فرانسوی‌الاصل ۷۴ ساله، نویسنده‌ی رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، مقالات متعددیست که آثارش به زبان‌های مختلف ترجمه شد است. او طی جنگ جهانی دوم به مکزیک مهاجرت کرد و از سال ۱۹۵۳ حرفه خبرنگاری را آغاز کرد. همچنین از بنیادگذاران “آرشیو فیلم ملی” و یکی از روزنامه‌های بسیار معتبر مکزیک است. در سال ۱۹۷۶ انتشار مجله فمی‌نیستی “فم” را آغاز کرد. در سال ۱۹۷۹ اولین زنی بود که “جایزه ژورنالیسم ملی مکزیک” را برد. معروف‌ترین اثر او، کشتار در مکزیک) (۱۹۷۱) است که گاهشمار زندگی و مرگ دانشجویانی است که یک هفته قبل از بازی‌های المپیک ۱۹۶۸ در مکزیکوسیتی به سرکوب پلیس اعتراض کردند. او عمر خود را صرف ترویج برابری، انسان‌دوستی و حقوق بشر به ویژه در میان زنان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.