زنان دارای شناسنامه سلامت میشوند

از تمامی بانوان شاغل در حوزه های دولتی که بالای ۴۰ سال سن دارند آزمایشهای خون و پاراکلینک انجام میشود.

به گزارش خبرگزاری زنان ایران “ایونا” سیده زهرا موسوی مشاور استاندار همدان در امور بانوان و جوانان درباره طرح ارتقاء سلامت بانوان شاغل ( شناسنامه سلامت ) استان چنین گفت :

۱- خانم موسوی بفرمائید هدف از اجرای طرح شناسنامه سلامت بانوان شاغل استان چیست ؟

با توجه به اینکه میزان امید به زندگی در بسیاری از جوامع رو به افزایش است و جامعه اسلامی ما نیز اساساً به بانوان به عنوان محور در کانون خانواده و جامعه توجه ویژه‌ای دارد شاغل بودن بانوان می تواند عامل مضاعفی در ایجاد یا تشدید بسیاری از ناتوانی های جسمی قلمداد شود . بر همین اساس سعی داریم تا در طی یک طرح مداخله ای در جهت ارتقاء سلامت جسمانی این قشر جامعه بکوشیم .

۲- طرح شناسنامه سلامت چیست و چگونه اجرا خواهد شد ؟

در این طرح سعی خواهد شد از تمامی بانوان شاغل در حوزه های دولتی که بالای ۴۰ سال سن دارند و دارای یکی از دفترچه های خدمات پزشکی می باشند شناسنامه سلامت تهیه شود .

روش اجرا نیز بدین شکل است که تمامی بانوان که در ۶ ماهه اخیر به نوعی یک یا چند یا همه آزمایشهای خون و پاراکلینک را انجام داده باشند از طرح خارج و سایر بانوان ارگان ها با نظارت امور بانوان دستگاه ها در طرح قرار گیرند.

۳- در طرح فوق چه آزمایش هائی از افراد دارای شرایط بعمل می‌آید ؟

آزمایش های CBC ( در صورت مختل بودن آزمایش فریتین ) ،‌ TSH ، T4، FBS کلسیم ، فسفر ، تری گلیسرید ، کلسترول ، اوره ، پاپ اسمیر ، کرانیتین و ماموگرافی و دانسیومتری

۴- برای اینکه بانوان شاغل در ادارات دارای شرایط ، از این طرح مطلع شوند چه اقدامی انجام داده اید ؟

اطلاع رسانی توسط بالاترین مقام هر نهاد دولتی با همکاری امور بانوان اداره یک ماه قبل از انجام طرح و از طریق رسانه عمومی ، بیلبوردها و بنرها انجام خواهد شد .

۵- به نظر شما چه مشکلاتی در اجرای طرح وجود خواهد داشت ؟

کمبود اعتبار ، موانع قانونی سازمان ها و عدم تمایل بانوان از جمله مشکلات سر راه اجرای طرح خواهد بود .

۶- همکاران مجری طرح ارتقاء سلامت ( شناسنامه سلامت ) چه کسانی هستند و چه سازمانی از این طرح حمایت می‌کند ؟

در این طرح خانم ناهید زمانی گهر به عنوان مجری طرح و خانم مهرانگیز زمانی و بنده از همکاران اصلی هستیم و دفتر مشاور استاندار در امور بانوان و جوانان استانداری بعنوان دبیر کارگروه بانوان و جوانان نیز از اجرای طرح حمایت می‌نماید .

۷- خانم موسوی لطفاً توضیح بیشتری در مورد مراحل طرح بدهید ؟

بعد از آنکه بانوی بالای ۴۰ سال یک نهاد دولتی شناسائی شد معاینه فیزیکی توسط پزشک عمومی هر ارگان انجام می شود و آزمایشهای مورد نیاز به پیوست فرم ها و معرفی نامه از سوی ارگان مربوطه جهت انجام آزمایش ( فرد مورد نظر ) پاپ اسمیر ، دانسیومتری و غیره ارجاع داده می شود و برای آنکه بتوانیم نتایج را بدرستی جمع آوری کنیم و در هر شهرستان جامعه مخاطبین طرح را از نظر آزمایشگاه ها و مراکز درمانی و پزشکان مشخص کرده ایم تا نتایج واقعی بدست آید .

۸- پیش بینی شما از تعداد بانوان بالای ۴۰ سال ، در سال جاری چقدر است ؟

شاید نشود دقیقاً عنوان کرد که در ادارات دولتی استان چند بانوی بالای ۴۰ سال وجود دارد اما برآورد می تواند نزدیک حدود ششصد نفر (۶۰۰ نفر ) باشد .

۹- انجام چنین طرحی چه نتایجی را در بر خواهد داشت ؟

طرح شناسنامه سلامت زنان استان کمک می نماید تا بیماریهای چون سرطان دهانه رحم از طریق آزمایش پاپ اسمیر و سرطان سینه از طریق آزمایش ماموگرافی سریعتر تشخیص داده شده و سلامت بانوان استان بدین شکل حفظ شود .

۱۰- این طرح در کدام شهرهای استان انجام می شود و هر آزمایش چقدر هزینه خواهد داشت ؟

طرح ارتقاء سلامت بانوان استان درشهرهای ملایر ، رزن ، همدان ، کبودآهنگ ، اسد آباد ، تویسرکان ، نهاوند و بهار اجرا می شود و در آزمایش ها نیز هر کدام بر اساس تعرفه سال ۸۵ به ترتیب آزمایشها با تعرفه سال ۸۵ بدون دانسیو متری : ۱۳۵/۲۰۲ ریال

– دانسیو متری یک منطقه با تعرفه ۱۳۸۵ به همراه آزمایش‌ها : ۸۴۵/۴۶۴ ریال

– دانسیو متری کل بدن با تعرفه ۱۳۸۵ به همراه آزمایش ها: ۱۱۱/۵۱۴ ریال

۱۱- هزینه مزبور را چه کسی پرداخت می نماید ؟

تمامی هزینه های فوق از طریق اداره مطبوع پرداخت شود .

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.