نقش فائزه هاشمی در نجات فوتبال ایران

خبرگزاری آفتاب: تعلیق فوتبال ایران از حضور در رقابت‌های بین المللی موجی از نگرانی را در میان ورزشکاران و مردم ورزش دوست ایران به وجود آورد. در میانه این نگرانی‌ها بود که مقامات فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی خبر از «دستاورد بزرگ» دادند: تیم فوتبال ایران به صورت موقت به میدان مسابقات بازمی‌گشت و رایزنی برای حل اختلافات با فیفا امکان پذیر می‌شد. بدین ترتیب بود که در مرحله نخست تیم فوتیال امید ایران امکان حضور در رقابت‌های دوحه را در آخرین لحظات یافت. آنچه که اما در این میان پنهان ماند تلاش‌های مهم حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه و فائزه هاشمی، رئیس فدراسیون ورزش بانوان ایران بود.

با آن که درباره تلاش‌های آصفی اطلاعاتی در رسانه‌ها انتشار یافت اما تلاش‌های فائزه هاشمی هم به دلیل خواست او و از آن مهم‌تر به دلیل تلاش‌های برخی دولتی‌ها که کمک او را آب سردی بر تمام دشنام‌های قبلی‌شان می‌دانستند عملاً مسکوت ماند. هاشمی با استفاده از اعتبار و سابقه خود توانست در شرایطی که مسئولان ایرانی به زد و خورد و متهم کردن یکدیگر اکتفا می‌کردند با نوشتن نامه‌ای به «شیخ احمد الفهد الصباح» مجوز حضور تیم امید ایران در رقابت‌های دوحه را در آخرین لحظات کسب کرده و زمینه را برای رایزنی‌های بعدی و حل این معضل به صورت کامل فراهم کند. متن نامه فائزه هاشمی به شرح زیر است:

جناب آقای شیخ احمد الفهد الصباح

با احترامات بسیار، لطفا قدردانی مرا به خاطر تلاش های ارزشمندتان در توسعه وزرش در آسیا بپذیرید. بعلاوه من مایلم از حمایت شما از فعالیت ما در فدراسیون وزرش بانوان بویژه از تلاش شما برای حضور تیم قایق‌رانی زنان مسلمان از جمهوری اسلامی در بازی‌های آسیایی دوحه تشکر کنم.

مایلم توجه شما را به تصمیم جدید فیفا در مورد «فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران» که قطعا برحضور تیم فوتبال ملی ما در دوحه تاثیر می‌گذارد جلب کنم. همانطور که می‌دانید فوتبال با بیشترین تعداد تماشاچی و بازیکن یکی از مردمی‌ترین وزرش‌ها در ایران است و ما مطمئنیم که عدم حضور آنها در دوحه سیاست‌های ورزش کشور را در معرض مخاطره قرار می‌دهد.

به این ترتیب وبا در نظر گرفتن مسئولیت و نفوذ جهانی شما در زمینه‌های مختلف ورزشی، بر این باورم که حمایت شما می‌تواند در تغییر رای فیفا در مورد فوتبال ایران، بویژه در مورد منع حضور تیم فوتبال ملی ما از حضور در رقابت‌های بین‌المللی، موثر واقع شود. از این‌رو لازم می‌دانم توجه شما را به نکات زیر جلب کنیم

در مورد فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

در سال ۲۰۰۲ ما اعلامیه‌ای را از فیفا در مورد تغییر وضعیت فدراسیون فوتبال ملی ایران دریافت کردیم البته این صرفا در مورد کشور ما نبود و در این بیانیه به ۴۲ کشور آسیایی دیگر از جمله کره‌جنوبی، ژاپن، عربستان سعودی، نیز اشاره شده بود. از این‌رو فیفا این فرصت را به همه داد که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۰۶ تغییرات لازم را در فدراسیون‌های ملی‌امان ایجاد کنیم و البته اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است.

از سوی دیگر در مورد رئیس فدراسیون، رئیس سابق فدراسیون ما چند روز پیش شخصا از کار کناره‌گیری کرد. یادداشت‌های وی و فیلم ویدئویی از این اقدام نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که چهار سال پیش آقای صفایی‌فراهانی نیز همانند سایر روسای فدراسیون فوتبال در چند سال اخیر استعفا داد و آقای دادکان جانشین وی در مجمع عمومی، رسما عهده‌دار مسئولیت فدراسیون فوتبال شد. اکنون همه چیز شبیه اتفاقات گذشته است، اما روش و تصمیم فیفا واقعا عجیب و غافلگیر‌کننده است.

درخواست فدراسیون فوتبال ملی ایران از OCA

تصمیم فیفا در شرایط بسیار حساس صورت گرفته است، در حالی‌که ما در فکر اعزام تیم المپیک فوتبالمان به دوحه برای شرکت در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ بودیم. همانطور که پیش از این گفتیم، فوتبال مردمی‌ترین وزرش در ایران است و عدم حضور تیم (فوتبال) ما می‌تواند بر تماشاچیان فوتبال ایران و وضعیت آینده ورزش ما تاثیر بگذارد. (همانطور که می‌دانید ایران یکی از سه محور اصلی فوتبال آسیا است)

پیشنهادات فدراسیون فوتبال ملی جمهوری اسلامی ایران

با توجه به آگاهی گسترده و اطلاعات وسیع شما از وضعیت ورزش در جمهوری اسلامی ایران و موقعیت خاص فوتبال در جامعه ما (در مقایسه با وضعیت فوتبال در کشورهای دیگر از جمله کویت) و با توجه به موقعیت جهانی شما و مسئولیتتان در زمینه‌های ورزش، مایلم از شما بخواهم از نفوذتان برای حل این مساله استفاده کنید.

در عین حال ما سه پیشنهاد به ترتیب اولویت داریم که حمایت شما در راستای حل هر کدام، زمینه لازم را برای تقویت فوتبال جمهوری اسلامی ایران و رفع هرگونه تبعیض در حوزه ورزش ایجاد می‌کند.

۱-فیفا به تیم فوتبال ایران اجازه شرکت در رقابت‌های بین‌المللی بویژه حضور تیم المپیک ملی ما در دوحه را بدهد.

۲-فیفا به فدراسیون ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران اجازه دهد تا تغییرات لازم را مطابق موارد یاد شده تا پایان سال ۲۰۰۶ (۳۱ دسامبر) انجام دهد.

۳-با توجه به استعفا آقای دادکان به عنوان رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران (این مساله تحت نظارت فیفا و تصویب نمایندگان آن در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۰۶ صورت گرفت) خواسته ما این است که فیفا با ما مشارکت داشته باشد و از ما در ایجاد تغییر در وضعیت فدراسیون حمایت کند، تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان مجمع عمومی‌امان را سازماندهی کنیم.

‌‌آقای محترم، از آنجایی که شما شخص شناخته شده‌ای در میان ورزش دوستان و کارشناسان ورزشی ایران هستید از شما انتظار می‌رود، و برای همه آشکار است که شما تنها فردی هستید که می‌توانید این مساله خیلی مهم را در کشور حل کنید و مردم ایران با نهایت احترام از شما بخاطر لطف و همکاری‌تان تشکر می‌کنند.

در انتها مهمترین تقاضای من اقدام فوری شما به خاطر محدودیت زمان است زیرا همانطور که شما می‌دانید فردا تیم ما باید به قطر سفر کند تا در سه‌شنبه در اولین مسابقه خود شرکت نماید. از سوی دیگر کمیته برگزار کننده بازی‌های آسیایی دوحه تصمیم گرفته‌اند تا تیم المپیک فوتبال سوریه را جایگزین ایران کنند که این مساله حادثه بسیار بدی برای ایرانی‌ها است.

نهایتا، اگر شما به فدراسیون فوتبال کشور من درخصوص موارد یاد شده کمک کنید بسیار سپاسگذار خواهم بود و مطمئن باشید که حمایت‌های بزرگ شما در خصوص موضوعات مختلف مورد قدردانی من و همه کارشناسان ایرانی در میادین مختلف ورزشی قرار می‌گیرد.

فائزه هاشمی

رئیس فدراسیون ورزش بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.