سازمان ملل قطعنامه مبارزه با قاچاق زنان و دختران را تصویب کرد

ایسنا:سازمان ملل قطعنامه‌ای را با هدف تقویت مبارزه جهانی علیه قاچاق زنان و دختران با اتفاق آراء تصویب کرده است.

به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این قطعنامه تحت عنوان «بهبود همکاری در جهت تلاش برای مقابله با قاچاق انسان‌ها» با اتفاق آراء و بدون رأی‌گیری تصویب شد.

در این سند شکل جدید بردگی در عصر حاضر به عنوان یک جنایت نکوهیده و غیر قابل توجیه نسبت به اساس حقوق بشر معرفی شده است.

در این قطعنامه از دولت‌ها خواسته شده است که در جهت ریشه‌کنی تقاضا برای قاچاق زنان و دختران اقدام کنند و فاکتورهایی را که باعث می‌شوند این قربانیان برای شرکت در این اقدامات ناپسند داوطلب ‌شوند، از جمله فقر، عدم توسعه، فقدان فرصت‌های مساوی، فقدان دسترسی مناسب به آموزش و نیز عدم دسترسی مساوی به فرصت‌های شغلی، کاهش دهند.

در این قطعنامه همچنین از کشورهای عضو خواسته شده است که عاملان اصلی قاچاق انسان را تحت پیگرد قرار دهند و با آنها مقابله کنند.

این سند از سوی کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در ماه اکتبر پذیرفته شده و در بیست دسامبر گذشته از سوی مجمع تصویب شد.

این در حالیست که اخیرا کمیته دولتی اندونزی اعلام کرد که در این کشور کنترل قاچاق انسان هنوز در حد بسیار پایینی مورد توجه قرار می‌گیرد.

این توجه اندک، در افزایش سالانه شمار افرادی که قربانی این اقدام می‌شوند، منعکس شده است.

به علاوه به گفته مقامات این کمیته، قوانین و مقررات جنایی در رابطه با کارگران مهاجر در این کشور هنوز به قدری ضعیف است که بحران قاچاق انسان را شدت بخشیده است.

در تایوان نیز به رغم افزایش قاچاق انسان‌ها، اطلاعات و سطح آگاهی‌های عمومی در این زمینه بسیار اندک است.

به گفته مسؤولان این کشور، بیشتر قربانیان قاچاق انسان در این کشور افرادی هستند که نیاز به یک منبع درآمد دارند و به شدت با فقر دست به گریبان هستند.

همچنین پلیس تایلند نیز در همین رابطه در بیانیه‌ای در هفته گذشته اعلام کرده بود که بر اساس آن، حدود ۱۰۰ زن تایلندی در خاورمیانه وادار به خودفروشی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.